Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kierunek południe. Spada udział polskich akcji w portfelach zagranicznych funduszy

Udostępnij

Aktywa zagranicznych funduszy inwestujących w krajach naszego regionu rosły we wszystkich miesiącach trzeciego kwartału, zwiększając swoją wartość o niemal +6% kw/kw. Mimo to, minione miesiące nie wypłynęły na poprawę postrzegania polskich aktywów przez zarządzających z zagranicy.

O ile odsetek funduszy z dodatnim napływem do Polski wykazuje znacznie fluktuacje i nie widać tutaj żadnego wyraźnego trendu, o tyle udział polskich aktywów w monitorowanych przez nas funduszach to prosta droga na południe. Na koniec września średni udział polskich akcji w portfelach tych funduszy był rekordowo niski i wyniósł zaledwie 10,75%, czyli o ponad 5,5 p.p. mniej niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku.

Niska średnia to niestety nie wynik wpływu wyłącznie największych funduszy. Na zaangażowanie w polskie akcje przewyższające ich udział w benchmarku, czyli indeksie MSCI EM Europe, zdecydowało się jedynie 15% zarządzajacych.

Udział Polski w samym MSCI EM Europe utrzymuje się w ostatnich miesiącach na stabilnym poziomie w okolicach 16,3%. Tym samym, wraz ze spadkiem średniego odsetka polskich akcji w portfelach funduszy, postępuje również ich niedoważenie względem benchmarku. Na koniec września wyniosło „rekordowe” -5,3%.

Zarządzający zagranicznymi funduszami nie odwracają się jedynie od inwestycji nad Wisłą. Coraz mniej chętnie kupują także w akcje tureckie, których średni udział wynosi obecnie 14,4%. Jeszcze kilka miesięcy temu było to o 3 p.p. więcej. Odpływ aktywów ze stambulskiej giełdy nie powinien jednak dziwić biorąc pod uwagę zamachy i niestabilną sytuację w regionie. Przy takich czynnikach postrzeganie warszawskiego parkietu może martwić tym bardziej.

W trzecim kwartale zyskały natomiast akcje rosyjskie, stanowiące obecnie już ponad 45% aktywów. Co ciekawe, mimo wzrostu, jest to w dalszym ciągu kraj o największym nieodważeniu względem benchmarku, równym ponad -10%.

Na poziomie konkretnych funduszy, bardzo udany wrzesień zaliczył na pewno obecnie największych z monitorowanych funduszy, BGF Emerging Europe Fund, który odnotował 50 mln euro napływu, a jego aktywa wzrosły o +7%. Natomiast liderem kwartału okazał się Schroder ISF - Emerging Europe.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus