Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dywidendy znowu wygrywają z lokatami

Udostępnij

W 2016 r. wzrosła średnia stopa dywidendy – zarówno ta liczona medianą jak i średnią arytmetyczną. Czy faktycznie świadczy to o wzroście atrakcyjności dywidend? Wszak sugerowanie się jedynie tą miarą może stanowić pułapkę. Dodatkowo, w połączniu ze spadkiem łącznej wartości dywidend wypłaconych w 2016, sam wzrost średniej stopy dywidendy, może świadczyć raczej o niższych wycenach akcji niż większej atrakcyjności samych dywidend.

Można na to spojrzeć również pod innym kątem – od strony alternatyw. Okazuje się, że mediana stopy dywidendy równa 4,3% to wynik kilkukrotnie przewyższający aktualne oprocentowanie lokat bankowych oferowanych na początku 2016 roku oraz wypracowane w ubiegłym roku wyniki funduszy pieniężnych. Wygląda więc na to, że w rzeczywistości niskich stóp procentowych, dywidendy stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą.

Pomijając wzrost (lub spadek) kursu akcji i skupiając się jedynie na samej wysokości stopy dywidendy, widać, że w ostatnich latach sukcesywnie rośnie. W przeciwieństwie do wyników funduszy pieniężnych oraz oprocentowania lokat. 

Jeszcze przed 2012 r., środki umieszczone na lokacie dawały zyski średnio o 1 p.p. wyższy. Nie wspominając już o funduszach pieniężnych, które osiągały wówczas jeszcze lepsze rezultaty. Stopy procentowe NBP rosły jednak tylko do maja 2012, aby rozpocząć serię kilku kolejnych cięć. Wraz z nimi spadać zaczęła również rentowność wspomnianych instrumentów. W przeciwieństwie do dywidend.

Podobny trend zostanie prawdopodobnie utrzymany w bieżącym roku, a dotychczasowe dane wskazują, że różnica pomiędzy stopami zwrotu porównywanych inwestycji będzie jeszcze większa. Mimo, że rekomendacje wypłaty dywidendy przedstawiły dopiero zarządy raptem 50 spółek, daje to pewien obraz czego w 2017 roku mogą spodziewać się inwestorzy. Mediana stóp dywidendy dla przedstawionych do tej pory rekomendacji zarządów to 4,6%. Tymczasem średnie oprocentowanie depozytów, wyniosło na koniec ubiegłego roku 1,65%.

Oczywiście zarówno fundusze jak i lokaty osiągają w większości dość zbliżone rezultaty, średni wynik oddaje więc faktyczny obraz rzeczywistości. W przypadku dywidend jest to nieco bardziej skomplikowane, bo wiele zależy przecież od wyboru właściwej spółki. W końcu w przypadku lokaty czy funduszu pieniężnego mamy zapewniony (z wyłączeniem bardzo specyficznych sytuacji) zwrot zainwestowanego kapitału. A w przypadku dywidend wartość zainwestowanego kapitału zależy od zachowania cen wybranych akcji. Dlatego ważnym sprzymierzeńcem inwestora dywidendowego będą wiedza o spółce oraz czas.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus