Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dom Maklerski Millennium: Akumuluj wyselekcjonowane akcje

Udostępnij

Zdaniem analityków z departamentu analiz Domu Maklerskiego Millennium rok 2016 nie przyniesie spektakularnych wzrostów na warszawskiej giełdzie. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w akcje polskich przedsiębiorstw nie może okazać się opłacalna. Wręcz przeciwnie. Biorąc pod uwagę niskie wyceny spółek, możliwy dalszy spadek stóp procentowych oraz taniejące surowce, wyselekcjonowane akcje mogą stać się jednymi z najatrakcyjniejszych inwestycji.

W dalszym ciągu trwa okres wyzwań dla spółek z sektora finansowego, a rok 2016 może być zdaniem analityków jeszcze trudniejszy niż ubiegły. Wejście w życie podatku bankowego, możliwa kolejna obniżka stóp procentowych czy nadal żywa kwestia kredytów walutowych nie zapowiadają dobrych czasów dla banków. Jednak i w tym sektorze można znaleźć ciekawe spółki.

"Naszymi top pickami na sektor są mniejsze banki, nienarażone na koszty ustawy frankowej oraz mogące stosunkowo szybko przerzucić podatek na klientów (Alior Bank i Idea Bank). Zalecamy także inwestycję w spółki dywidendowe tj. PZU i Bank Handlowy - także te instytucje uważamy za mniej narażone na ostatnie i potencjalne zmiany regulacyjne". - czytamy w raporcie „Strategia na 2016” Domu Maklerskiego Millennium.

Bieżący rok powinien być bardziej łaskawy dla spółek handlowych. Przemawia za tym wzrost optymizmu konsumentów oraz najniższe od 2008 bezrobocie. Według analityków DM Millennium powrócić ma również inflacja, a dynamika sprzedaży detalicznej powinna w tym roku wzrosnąć. Skorzystać na sprzyjających warunkach mają nie najważniejsze spółki sektora, jak CCC czy LPP, ale wymieniona jako jeden z TOP picks Vistula. Atutami spółki mają być ekspozycja na bogacące się społeczeństwo czy niskie zagrożenie ze strony sprzedaży internetowej. Wzrost pozytywnych nastrojów wśród konsumentów ma pomóc również spółkom zajmującym się dystrybucją IT, AB oraz Action.

Analitycy DM Millennium wymieniają również okazje inwestycyjne wśród spółek z sektora spożywczego. Mimo spodziewanego spadku wyników, do takich należą Ambra oraz Tarczyński. Zdaniem autorów raportu obie spółki wyceniane są zbyt nisko, a spadek zysków nie będzie tak znaczny jak mogłyby to sugerować aktualne wyceny. W przypadku Ambry dodatkowymi atutami są zdolność do generowania gotówki oraz spodziewana wysoka dywidenda.

Na kolejny udany rok liczą także deweloperzy mieszkaniowi. Wprawdzie autorzy raportu zwracają uwagę na zagrożenie jakim może być spadek kredytów udzielanych mniej rentownym deweloperom, jednak żadna spółka z sektora nie została przez analityków umieszona w grupie „Worst pick”.

"W przypadku deweloperów komercyjnych walory Echo Investment wydają nam się bardziej interesujące od GTC. Pierwszy z tej pary deweloperów wkrótce wypłaci solidną dywidendę i wciąż notowany jest z dyskontem do wartości księgowej. Z kolei GTC w minionym roku przeprowadził kolejną emisję akcji i zakończył restrukturyzację, jednak w wyniku ubiegłorocznych wzrostów kursu akcje dewelopera straciły na atrakcyjności (notowany jest powyżej wartości księgowej)". – czytamy w raporcie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus