Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dom bez pozwolenia? czy to obecnie możliwe

materiał partnera

Udostępnij

Zapowiedzi Nowego Ładu o możliwości budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia w niektórych wzbudziły optymistyczne nadzieje, innych zszokowały negatywnie. Zanim jednak przyjdzie czas na oceny, warto zadać pytanie, jak sytuacja przedstawia się obecnie.

Dom bez pozwolenia - czy to obecnie możliwe?

Co właściwie oznacza brak pozwolenia na budowę? 

Można czy nie można budować?

Chcesz budować? Co musisz zrobić?

Dom bez pozwolenia - czy to obecnie możliwe?

Dom bez pozwolenia można obecnie, zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane z 19 września 2020 roku, postawić bez większego ryzyka. Warunek jest natomiast jeden, może to być nawet dom całoroczny, natomiast jego powierzchnia nie może przekraczać 35m2. Mowa więc o małych domkach o powierzchni, jaką ma standardowe niewielkie mieszkanie. Obecnie władza zapowiada zwiększenie tej powierzchni dwukrotnie, co oznacza możliwość postawienia bez pozwolenia domu o wielkości całkiem przestronnego mieszkania. Plusem ma być przede wszystkim uproszenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego dla domów dla większych rodzin. 

Co właściwie oznacza brak pozwolenia na budowę? 

Brak konieczności ubiegania się o pozwolenia na budowę nie oznacza dowolności. Przede wszystkim, jeśli w twoim władaniu jest działka leśna, a nie budowlana, to dalej nie możesz na niej nic postawić. Tym bardziej nie oznacza to, że budowa może się zacząć bez żadnej zapowiedzi, właściwie z dnia na dzień. Budowę trzeba bowiem zgłosić do odpowiednich organów. Czy to oznacza, że już po zgłoszeniu możesz budować? Tylko teoretycznie. Pamiętaj, że organ ma 30 dni na wydanie sprzeciwu do takiego zgłoszenia. Podstawą do oceny jest zgłoszony przez ciebie projekt budowlany. Zapytasz więc, gdzie tutaj jest uproszczenie procedur, skoro nadal budowę trzeba zgłaszać i może zostać ona z jakiegoś powodu zablokowana. Przyśpieszenie jednak jest i to znaczne. Po zgłoszeniu budowy w normalnych warunkach trzeba starać się jeszcze o pozwolenie na budowę i to jest osobne zgłoszenie, którego rozpatrzenie znów trwa, a przy tym wymaga pokonania ogromnej ilości papierologii. Nie jest więc do końca tak, jak mówią krytycy pomysłu braku pozwolenia na budowę domu do 70m2: nie grozi nam ryzyko samowolki i stawiania domów, gdzie się komu zamarzy. Chodzi przede wszystkim o skrócenie ścieżki i przyspieszenie procedur, które hamują wiele małych inwestycji.

Można czy nie można budować?

Nie wiadomo, kiedy zapowiadane regulacje prawne Nowego Ładu wejdą w życie, dlatego na ten moment trzeba opierać się wyłącznie na obowiązującym prawie. Dopuszcza ono brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę w przypadku budowy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ich obszar oddziaływania musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaplanowane. Dopuszczenie to obejmuje również domy parterowa do wypoczynku czasowego. W jednym i drugim przypadku powierzchnia zabudowy nie może być większa niż  35 m2. Pamiętaj jednak, że brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę nie oznacza jednocześnie zniesienia obowiązku zgłoszenia budowy. Ten obowiązek jest utrzymany dla każdego typu inwestycji. Warto także pamiętać, że na powierzchni 500 m2 nie można wybudować więcej niż jednego domu. Dom może być tylko parterowy. 

Chcesz budować? Co musisz zrobić?

Brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę upraszcza formalności, ale zupełnie cię z nich nie zwalnia. Pamiętaj, że przed budową musisz:

  • zgłosić budowę,
  • złożyć projekt budowlany w 3 egzemplarzach, 
  • złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania działką, na której ma powstać obiekt objęty zgłoszeniem na cele budowlane,
  • otrzymać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana,
  • uiścić opłatę skarbową od wniosku.