Jedno nie ulega wątpliwości – ogłoszenie szkody całkowitej jest dla ubezpieczyciela niezwykle dobrym rozwiązaniem. Oznacza bowiem wygodniejsze i korzystniejsze rozliczenie szkody. Nie zawsze jednak z takiego obrotu sprawy zadowolony jest właściciel uszkodzonego pojazdu.

Szkoda całkowita, czyli co?

Szkoda całkowita to pojęcie, które nie zostało dokładnie zdefiniowane. Wywodzi się jednak z praktyki ubezpieczeniowej i wykorzystywane jest w związku z przeprowadzaną likwidacją zaistniałej szkody.

Warto wiedzieć, że szkodę całkowitą z OC lub AC można rozliczyć – w zależności od posiadanego ubezpieczenia oraz okoliczności zdarzenia. I właśnie rodzaj polisy decyduje o tym, jak definiowana jest szkoda całkowita.

  • Ubezpieczenie OC

W przypadku ubezpieczenia OC, za szkodę całkowitą uważa się sytuację, w której pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu i nie nadaje się do naprawy lub gdy koszt jego naprawy znacznie przewyższa wartość pojazdu.

  • Ubezpieczenie AC

W przypadku ubezpieczenia AC, za szkodę całkowitą uważa się sytuację, w której koszt naprawy przekracza 70% wartości rynkowej pojazdu.

Szkoda całkowita – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy orzeczenie szkody całkowitej będzie korzystne dla właściciela uszkodzonego pojazdu.

Ogłoszenie szkody całkowitej przez ubezpieczyciela może oznaczać straty finansowe dla kierowcy, jeżeli pojazd nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Wówczas można byłoby go naprawić, np. przy współpracy z zaznajomionym warsztatem. Dotyczy to zarówno szkód ogłaszanych w ramach OC, jak i AC. Często dochodzi bowiem do przypadków, w których zaniżana jest wartość rynkowa pojazdu, przez co kierowca otrzymuje zbyt niską rekompensatę finansową.

Wystąpienie szkody całkowitej może okazać się korzystne m.in. wtedy, gdy pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu i kierowca zamierzał kupić nowe auto.

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie i nie przepłacaj

Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz wsparcie finansowe w razie wystąpienia szkody całkowitej – niezależnie od zdarzenia, zapewnij sobie pełną ochronę ubezpieczeniową. Pod tym adresem otrzymasz informacje dotyczące ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Wystarczy wypełnić formularz, wybrać odpowiednią ofertę i dopełnić pozostałych formalności.