Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Ocena potencjału spółki w 3 krokach

Udostępnij

 

Jak być może już wiesz, jestem zwolennikiem prostych metod. Przynajmniej tam gdzie się da, bo czasami trzeba swoje podejście nieco skomplikować. Spójrzmy na prostą metodę oceny potencjału spółki, w której historia odgrywa kluczową rolę.

Krok 1: Sprawdź przy jakich poziomach wskaźnika była notowana spółka. Mogą Cię zainteresować wartości minimalne, maksymalne, średnia no i wartość obecna. Swoje rozważania można oprzeć na dowolnym wskaźniku będącym mnożnikiem jakiejś finansowej wielkości: cena/ zysk, cena / wartość księgowa, enterprise value / ebit itp. Możesz oceniać całą historię notowań, ale również krótsze okresy, na przykład 3 albo 5 lat (mniej pewnie nie ma sensu).

Krok 2: Sprawdź, jak zmieniała się wartość parametru branego pod uwagę przy wskaźniku. Jeśli badasz cenę / zysk, powinna Cię zainteresować zmiana zysku na akcję (EPS). Jeśli oceniasz cenę / wartość księgową, trzeba zbadać wartość księgową przypadającą na jedną akcję itd. Podobnie jak przy wskaźniku możesz oceniać całą historię, ale również krótsze okresy. Szczególnie, gdy w rozwoju spółki można wyodrębnić pewne wyraźne fazy.

Krok 3: Czy spółka płaciła dywidendę? Spróbuj oszacować jej średnią stopę w ciągu kilku ostatnich lat.

Czy coś Ci to przypomina? Tak, to nawiązanie do trzech składowych zysku inwestora, o których już kiedyś wspominałem. Wtedy wykorzystałem ten zestaw do tego, by odpowiedzieć na pytanie o to jakim typem inwestora jesteś, ale dziś spróbujmy na tej podstawie … przewidzieć przyszłość.

Aby to zrobić, najlepiej sięgnąć do przykładu. Spójrzmy więc, wyłącznie w celach edukacyjnych, na opisywaną już niegdyś przez mnie przy innej okazji spółkę Kęty. Aby było ortodoksyjnie skorzystam z parametru, na który dziś już pewnie mało kto patrzy, czyli na wartość księgową.

Zacznijmy od przeglądu historii wskaźnika cena / wartość księgowa (bazuję na danych na koniec kwartałów). 

Kęty: wskaźnik C/Z

Daje się tu wyodrębnić dwa zupełnie różne okresy – przez pierwsze 6-7 lat wskaźnik C/WK dla Kęt sukcesywnie spadał. W dnie kryzysu finansowego z 2008 roku ten wskaźnik przyjmował wartość 0,7x, po czym ruszył w górę i ten marsz, z przerwami trwa do dziś. Bieżąca wartość wskaźnika jest już powyżej 3x i jest to poziom, który w historii notowań spółki kilka razy stanowił wyraźną barierę. Za średnią możemy przyjąć medianę, czyli poziom 2,2x.

Warto pamiętać, że jak każdy mnożnik również ten, można traktować jako swoisty miernik sentymentu wobec spółki i jej finansów. Na tej podstawie możemy przyjąć, że ów sentyment jest dobry, a może nawet bardzo dobry.

Druga sprawa, to spójrzmy na zachowanie samej wartości księgowej (na wykresie to szare pole w tle). Pierwsze co się rzuca w oczy to systematyczny wzrost. Widać też wyraźną zmianę w ciągu ostatnich kilku lat, gdy zaczynają się pojawiać częstsze i bardziej wyraźne spadki. To efekt zmiany podejścia do wypłaty dywidend – od kilku lat główni akcjonariusze (przede wszystkim inwestorzy finansowi - OFE i TFI) wyciągają z kasy spółki ile się da. Wypłata dywidendy obniża kapitał własny, który jest odbudowany zyskami z kolejnego okresu. Dopóki zyski będą przewyższały wypłaty to krzywa wartości księgowej będzie się stopniowo podnosiła, wspierana dodatkowo emisjami nowych akcji na potrzeby planu motywacyjnego.

Dziś historię wskaźnika cena / wartość księgowa, podobnie jak innych znjdziesz na profilu spółki w zakładce WSKAŹNIKI WARTOŚCI RYNKOWEJ Trzeba tylko pamiętać o wykorzystaniu historycznych kursów (dostępny na górze wskaźnik uwzględniaj tylko aktualny kurs* powinien być biały). 

Samą dynamikę wartości księgowej na akcję możesz znaleźć w skanerze na liście nowododanych kryteriów (możesz wykorzystać ten link). Dynamika dla spółki Kęty w okresie 3,5 i 10 lat wynosi odpowiednio 4, 3 i 5%, przy czym z uwagi na to co powyżej właściwszym wydaje się przyjęcie bliższej historii (weźmy średnią czyli 3,5%). W zasadzie nie mam żadnych argumentów by zakładać, że przyszłość będzie pod tym względem inna. W skrajnym przypadku można się oprzeć na prognozach, tyle że otrzymane w ten sposób rezultaty będą zbliżone do  powyższych założeń.

Ostatni element to historyczna stopa dywidendy. Ponieważ od kilku lat wypłaty w Kętach są bardziej hojne i wpływają na niższą dynamikę wzrostu wartości księgowej, właściwszym wydaje się przyjęcie stopy dywidendy z ostatnich 5-6 lat. Jeśli posiadasz abonament Biznesradar Premium możesz ją oszacować na podstawie danych z zakładki DYWIDENDA lub korzystając z linku 'sprawdź historię' w zakładce WYCENA. Jeśli nie uwierz na słowo, że owa średnia dla okresu 5 lat to 7%.

To tyle. Jaki więc potencjał oferują te akcje w perspektywie, powiedzmy kolejnych 3 lat? Zakładając powrót wskaźnika wyceny z obecnych wartości (3x) do poziomów średnich (2,2x) mamy -10% rocznie. Powiększamy to o wzrost wartości księgowej (3,5% w skali roku) oraz średnią stopę dywidendy (7%), co w sumie daje nam wynik w okolicy zera. A zatem według tej metody i przy tych założeniach nie widać tu znaczącego potencjału. Oczywiście, jeśli powrót do średniej (mean reversion) wskaźnika cena / wartość księgowa nie nastąpi wynik może wyglądać inaczej. Jeśli pozostanie on na dzisiejszym poziomie to oczekiwane zyski wzrosną do 10% rocznie, a jeśli miałby wzrosnąć do historycznego maksimum (4x) to … Ale nie ma co gdybać. Jak to w inwestycjach – trzeba stworzyć najbardziej prawdopodobny scenariusz i na nim oprzeć swoje decyzje. Bo oczywiście nie zawsze będzie tak łatwo.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus