Na rynku meblarskim największą popularnością cieszą się dwa rodzaje materacy: kieszeniowe i piankowe. Który wybrać, aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu? Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu dobrego materaca.

 

Jakie łóżko do sypialni? 

Wybór łóżka nie należy do prostych. To w końcu mebel, który zajmuje centralne miejsce w sypialni, tak więc musi dobrze wyglądać. Dodatkowo zadaniem łóżka jest zapewnienie najwyższego komfortu snu, co oznacza, że oprócz części estetycznej duże znaczenie ma także funkcjonalność. Na szczęście oferta łóżek dostępnych na polskim rynku jest bardzo szeroka. Wśród wielu produktów na szczególną uwagę zasługują łóżka Tempur, wśród których wyróżniają się łóżka kontynentalne. Kolejnymi wartymi uwagi meblami są łóżka Hilding, które zachwycają jakością wykonania i solidnością. 

Każde łóżko składa się dwóch części: pierwsza to rama, druga to materac. Wybór ramy jest ważny, jednak dopiero wybór materaca jest kluczowy dla zapewnienia sobie najwyższego komfortu wypoczynku. 

 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje materacy na rynku?

Największym uznaniem konsumentów cieszą się materace kieszeniowe oraz materace piankowe. Wśród materacy piankowych z kolei na uwagę zasługują trzy rodzaje: materace z pianki termoelastycznej, materace z pianki wysokoelastycznej i materace lateksowe. Który z nich bedzię najelpszy dla ciebie?

To, o czym musisz pamiętać podczas zakupu materaca to przede wszystkim jego twardość i rozmiar. Te dwie cechy pomogą ci zdecydować, który materac będzie dla ciebie najwygodniejszy. Im twoja waga i twój wzrost są większe, tym twardszego materaca potrzebujesz. Oznaczenie twardości materacy zaznacza się w następujący sposób: H1, H2, H3, H4, H5 (gdzie H1 to materac najbardziej miękki). 

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak na wybór materaca ma wpływ także pozycja, w jakiej się śpi. Najlepiej dla twojego organizmu jest wtedy, gdy śpisz na lewym boku lub na plecach. Najgorzej natomiast, kiedy śpisz na brzuchu. 

Jeśli często zmieniasz pozycję w nocy, wybierz materac wysokoelastyczny, który szybko reaguje na zmiany nacisku, a jednocześnie absorbuje wynikające z tego wstrząsy. Ten rodzaj materaca idealnie nadaje się do łóżek partnerskich. Jeśli cierpisz na problemy z krążeniem lub bardzo marzniesz w nocy, wybierz materac termoelastyczny, który reaguje na zmianę temperatury pod wpływem nacisku: daje wrażenie swego rodzaju otulenia podczas snu. Materac lateksowy z kolei jest najczęściej wybierany przez osoby, które cierpią na astmę lub ostre alergie szczególnie na roztocza kurzu, ma bowiem właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Materace kieszeniowe z kolei są nieco twardsze od materacy piankowych, ale zapewniają podobny komfort wypoczynku. Dzięki zastosowanej w nich nowoczesnej technologii dobrze podtrzymują poszczególne odcinki kręgosłupa, a także dopasowują się do kształtu ciała swoich użytkowników.

 

Łóżka Tempur, Hilding a materac

Kupując łóżko, musisz nie tylko wybrać materac, który będzie idealnie dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb, ale musisz także dopasować go do stelaża (zwanego również ramą łóżka). Stelaż usztywnia wybrany materac, a dodatkowo podkreśla jego właściwości, na przykład pozwalając mu na odpowiednią cyrkulację powietrza lub odprowadzanie wody. Właśnie dlatego dopiero połączenie tych dwóch elementów daje pełen komfort. Kontynentalne łóżka Tempur mają od razu wbudowany materac - jest on kieszeniowy - co daje gwarancję najwyższej jakości wypoczynku ze względu na idealną współpracę tych dwóch elementów. Łóżka Hilding to również klasa sama w sobie. Firma produkuje bowiem zarówno stelaże, jak i materace, dzięki czemu wybór pasujących do siebie elementów wydaje się banalnie prosty.