Mieszkanie inwestycyjne – co to znaczy?

Mianem mieszkania inwestycyjnego określa się lokal, który często przeznaczony jest do najmu długoterminowego lub krótkoterminowego. Dzieje się tak w przypadku apartamentów i mieszkań zlokalizowanych w dużych miastach, atrakcyjnych pod kątem infrastruktury, dających możliwości nauki na uczelniach wyższych czy pracy. Mieszkania inwestycyjne to także duża szansa dla rozwoju turystyki, ponieważ w dobrze usytuowanych i skomunikowanych apartamentach, z łatwym dostępem do kluczowych atrakcji, często zatrzymują się osoby pragnące wypocząć podczas wakacji. Na zakup takich nieruchomości decydują się osoby z odpowiednim kapitałem, które posiadają duże zasoby finansowe – mieszkania inwestycyjne kosztują więcej, niż standardowy lokal w centrum miasta. Im szybciej zdecydujesz się na zakup takiego mieszkania (przykładowo na etapie budowy), tym cena będzie bardziej atrakcyjna.

Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Kluczową kwestią jest lokalizacja – znacznie łatwiej sprawować nadzór nad mieszkaniem w większym mieście, które jest dobrze skomunikowane, aniżeli w mało znanym miejscu. To ułatwienie dla osoby lub firmy, którą wyznaczysz do zarządzania mieszkaniem. Operator dba o zapełnienie lokalu, obsługę gości i renowację apartamentu (jeśli nie zdecydujesz się na samodzielne sprawowanie kontroli nad nieruchomością). Dobra lokalizacja to również możliwość zaoferowania wyższych sum wynajmu, a w rezultacie większych zarobków. Należy także zwrócić uwagę na otoczenie danej nieruchomości i ewentualne plany budowy w jej pobliżu. Jeśli szukasz osób do wynajmu długoterminowego, które będą mieszkać przez lata w danym apartamencie, warto poszukiwać spokojnych dzielnic, które posiadają w bliskim sąsiedztwie przedszkola, szkoły, sklepy, a dotarcie do centrum miasta nie zajmuje wiele czasu. Mieszkań inwestycyjnych, które mają celować w najem krótkoterminowy, skupiony wokół wakacji, świąt okolicznościowych, ferii warto poszukiwać w turystycznych częściach miasta, z których jest łatwy dostęp do muzeów, kin, teatrów, zabytków, czy centrum miasta, które oferuje wiele rozrywek. W przypadku takiej inwestycji, w okresach wolnych od ruchu turystycznego, Ty również możesz korzystać z apartamentu, którego jesteś właścicielem. Zaletą najmu długoterminowego jest natomiast to, że nie musisz regularnie dbać o pozyskiwanie nowych najemców, przygotowywanie pokoi i ewentualną ich renowację. W porównaniu do zwykłych mieszkań, mieszkania inwestycyjne są wygodniejsze i mniej wymagające w obsłudze. Jako właściciel inwestycji, nie musisz osobiście zajmować się rozliczaniem mediów, poszukiwaniem najemców, zebraniami wspólnoty mieszkaniowej – te zadania możesz powierzyć operatorowi, który będzie zajmować się zarządzaniem nieruchomością. Na zyski z wynajmowania mieszkania wpływa także jego standard – nowoczesne sprzęty, estetyczne, nowe wykończenie. Oczywiście, kluczowa jest także wielkość – najczęściej poszukiwane mieszkania to te o metrażu 35-60 m².

Mieszkania inwestycyjne Wrocław – czy warto?

Zakup i ewentualne wynajmowanie mieszkania we Wrocławiu to zdecydowanie rentowna inwestycja. Co roku przyjeżdża tu wiele młodych osób, by rozpocząć studia i pracę. To także miasto, które jest chętnie wybierane przez turystów za sprawą klimatycznego Rynku Starego Miasta, Ostrowa Tumskiego, wyjątkowych muzeów, takich jak Muzeum Panoramy Racławickiej czy Uniwersytetu Wrocławskiego z bogato zdobionymi aulami. Wrocław to także znane ZOO i Afrykarium oraz niezliczona ilość klimatycznych kafejek i restauracji. Uroku dodają również bliskie otoczenie Odry i wiele miejsc umożliwiających plenerowe spędzanie czasu. Rozwinięta infrastruktura miasta, walory przyrodnicze i liczne atrakcje turystyczne zdecydowanie zachęcają do postawienia na mieszkania inwestycyjne w tym miejscu. Develia – jeden z wiodących deweloperów mieszkań na polskim rynku. W ofercie Develii są również mieszkania zlokalizowane w popularnej wśród mieszkańców i turystów dzielnicy Krzyki https://www.develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/wroclaw/w-sprzedazy. — Dostępne są zarówno mniejsze, kompaktowe mieszkania o standardowym metrażu, kawalerki, jak i większe apartamenty. Inwestycje położone w samym sercu miasta, jak i te znajdujące się w bardziej spokojnej i zielonej okolicy, chętnie wybieranej przez rodziny z dziećmi, każdy inwestor więc z pewnością znajdzie coś dla siebie.