Lubimy, kiedy produkty i usługi są dobrane do naszych potrzeb, charakteru i stylu życia. To dopasowanie sprawia, że rzeczy, z których korzystamy, spełniają nasze oczekiwania, dają nam satysfakcję. Nie inaczej jest z finansami. Idealne konto osobiste powinno być “szyte na miarę”, aby pozwalało nam optymalnie zarządzać naszymi pieniędzmi i nie ponosić przy tym zbędnych kosztów. Jak je wybrać i na co uważać?

Konto osobiste i jego pułapki

Wybór odpowiedniego konta nie jest tak prosty, jak się wydaje. To nie jest tak, że idziemy do pierwszego lepszego banku, składamy wniosek, a pracownik otwiera nam rachunek (choć jest to możliwe). Decyzja o założeniu konta powinna być przemyślana, najlepiej z uwzględnieniem rzetelnych zestawień i analiz, a nie telewizyjnych czy internetowych reklam. Produkty bankowe są promowane na każdym kroku i łatwo wpaść tu w pułapkę. Najlepsze konta osobiste, korzystne lokaty, tanie kredyty wabią nas wszędzie i choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że są dla nas odpowiednie, to po bliższym przyjrzeniu się może się okazać, że jest zupełnie inaczej.

Banki lubią pisać, że prowadzenie konta jest bezpłatne, ale już mniej chętnie dzielą się informacją, że najpierw klient musi zapewnić na rachunek odpowiedni wpływ i dokonać transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, inaczej będzie go to słono kosztować. Analogicznie rzecz ma się z opłatą za kartę debetową. Co do bankomatów, często słyszymy, że są za 0 zł, ale w praktyce okazuje się, że dotyczy to tylko niektórych sieci i nie możemy bez prowizji pobrać środków np. z maszyny w pobliskim sklepie (na szczęście zwykle możemy liczyć na darmowe przelewy online, co jest już bankowym standardem). Podobnych haczyków jest więcej, dlatego lepiej wcześniej je sobie uświadomić, zamiast tracić nerwy, kiedy bank pobierze od nas jakąś opłatę.

Ranking kont osobistych rozwieje wątpliwości

Każdy bank ma w swojej ofercie rachunki osobiste, przeznaczone dla klientów indywidualnych, i prowadzi je na własnych warunkach. Jeśli chcemy wybrać najlepszy ROR, często będzie to wymagało porównań, zestawień, wertowania taryf opłat i regulaminów. Może to przyprawić o ból głowy, dlatego z pomocą przychodzi ranking kont osobistych, na przykład pod adresem https://moneteo.com/ranking-kont-osobistych. Pierwszym krokiem powinno być spojrzenie na najważniejsze opłaty:

  • prowadzenie rachunku,
  • obsługa karty płatniczej,
  • wypłaty z bankomatów,
  • przelewy internetowe.

W zależności od tego, jakie są Twoje miesięczne dochody i ile wydajesz na zakupy, możesz wybrać tańsze konto osobiste, ale z ograniczonymi funkcjonalnościami, albo droższe, ale za to z szansą na uniknięcie najważniejszych opłat i z atrakcyjnymi usługami dodatkowymi. Idealnie, aby warunki bezpłatności konta i karty spełniać przy okazji, zamiast nieco na siłę kombinować, jak uniknąć opłat i decydować się na niepotrzebne wydatki.

Usługi bankowe, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Na rynku możemy spotkać konta, dla których opłaty są bardzo podobne. Coraz częściej banki wprowadzają jeden warunek, po spełnieniu którego bezpłatne będzie zarówno prowadzenie konta, jak i obsługa karty oraz wypłaty z bankomatów. W tej sytuacji trudno się zdecydować na założenie rachunku, dlatego trzeba spojrzeć na inną kwestię - usługi dodatkowe, czyli wszystko to, co może przesądzić o wyborze tego, a nie innego ROR-u.

Co może być wartością dodaną do rachunku? Dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe, na którym nasze pieniądze będą na siebie pracowały na wysoki procent. Karta wielowalutowa pozwalająca oszczędzić na płatnościach za granicą. Szeroki wybór płatności mobilnych: Blik, Google Pay, Apple Pay, ale i Garmin Pay i Fitbit Pay. Kantor walutowy online z korzystnymi kursami wymiany. Wszystkie te rozwiązania ułatwiają zarządzanie naszymi pieniędzmi, dlatego warto sprawdzić, czy wybrane przez nas konto, oprócz przyjaznych opłat, posiada także atrakcyjne usługi dodatkowe.

Najlepsze konta osobiste = funkcjonalne z przystępnymi opłatami

Tak w prosty sposób można podsumować powyższe rozważania. Konto atrakcyjne to konto z opłatami, które nie sprawiają nam kłopotu i usługami, które odpowiadają naszym potrzebom. Porady co do wyboru takiego można sprowadzić do trzech słów - “Sprawdzaj, porównuj, korzystaj”:

  1. Sprawdź podstawowe koszty związane z rachunkiem oraz możliwości ich uniknięcia.
  2. Korzystaj z rankingów i zestawień kont osobistych i porównuj wybrane opłaty.
  3. Korzystaj z usług dodatkowych, których potrzebujesz.

Jeśli będziemy kierować się tymi wskazówkami, konto bankowe z pewnością okaże się dla nas nieocenioną pomocą i wsparciem w codziennym życiu.