Biznesradar Premium czy Biznesradar Plus?
od którego produktu zacząć?
SPRAWDŹ
W ostatnich dniach złoty delikatnie umacniał się pomimo utrzymującej się siły dolara amerykańskiego.

Rynki muszą brać pod uwagę, że stopy mogą wzrosnąć do 7,5 proc. - powiedział w wywiadzie dla Business Insider, członek RPP Henryk Wnorowski.

Dzięki osłabieniu złotego, Narodowy Bank Polski zanotował w 2021 r. najwyższy zysk w historii. Większość środków zostanie przeznaczona na modernizację polskich sił zbrojnych.

Premier Mateusz Morawiecki liczy, że Adam Glapiński zostanie wybrany na kolejną kadencję szefa NBP.

Inflacja CPI w Polsce w marcu po raz pierwszy w XXI wieku osiągnęła dwucyfrowy poziom. Mocno drożały nie tylko energia i paliwa.

Kurs euro do złotego pozostał bez większych zmian pomimo zdecydowanego umocnienia dolara. Amerykańska waluta na parze z euro była najmocniejsza od maja 2020 roku.

Rosnąca i rekordowo wysoka inflacja w strefie euro nadal nie przekonuje władz Europejskiego Banku Centralnego do podwyżki stóp procentowych.

Kurs euro pozostaje w konsolidacji w oczekiwaniu na popołudniowe doniesienia z Europejskiego Banku Centralnego.

Unia Europejska zatwierdziła zalecenie o wymianie banknotów hrywny na waluty państw członkowskich, które przyjmują uciekających przed wojną w Ukrainie. Celem jest dodatkowe wsparcie dla uchodźców, niemogących wymienić posiadanych banknotów na unijne waluty.

Celem NBP jest doprowadzenie do trwałego obniżenia inflacji - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Przy względnym spokoju na polskim rynku walutowym na świecie doszło do osłabienia euro względem dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego.

Wtorkowy przetarg sprzedaży obligacji może sugerować, że pojawił się popyt na polskie obligacje skarbowe, ale żeby mówić o istotnej zmianie na rynku, musielibyśmy zobaczyć potwierdzenie tego podczas kolejnych przetargów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes strateg rynków PKO BP, Arkadiusz Trzciołek.

Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych w marcu przekroczyła 8% i była najwyższa od 40 lat. Niemniej jednak tym razem dane nie zaskoczyły ekonomistów.

Im bardziej luźna jest polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych, więc podwyżki stóp procentowych się nie zakończyły - powiedział portalowi WNP członek RPP Rafał Sura. Dodał, że inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu.

Złoty pozostaje pod presją Fedu i mocniejszego dolara, czego jak na razie nie powstrzymują coraz wyższe rynkowe stopy procentowe w Polsce.

W 2021 r. Polska odnotowała deficyt w wymianie handlowej z Rosją na poziomie 41,8 mld zł - to najwyższa nadwyżka importu nad eksportem do Rosji od 2014 r., tj. sprzed rozpoczęcia dywersyfikacji dostaw ropy naftowej - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym.

Transfery do Polski od emigrantów w IV kwartale 2021 roku wyniosły 4,5 mld z, o 0,2 mld zł więcej rdr - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kwartał.

W IV kw. 2021 r. Polska odnotowała najwyższy deficyt w handlu paliwami w historii (33,2 mld zł), a w ujęciu rdr paliwa odpowiadały w ponad 60 proc. za pogorszenie się salda obrotów towarowych w tym okresie - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za IV kw. ub. r.

Gospodarcza sytuacja w Rosji staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednym z elementów układanki są tym razem rosyjskie obligacje. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnia o wypłacalności kraju, a tamtejszy resort finansów zawiesza do końca roku emisję papierów dłużnych.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zagraniczni inwestorzy zaczęli wycofywać środki z chińskiego rynku. Ale życzliwe nastawienie Pekinu do Moskwy nie jest jedynym czynnikiem napędzającym odpływ kapitału zza Muru.

Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę docelowej stopy referencyjnej NBP o 75 pb do 6,25 proc., zaznaczając, że poziom ten pozostaje ruchomy ze względu na ryzyka związane z luzowaniem fiskalnym i ograniczeniem mechanizmu transmisji monetarnej - wynika z najnowszego raportu banku.

Wyniki I tury wyborów prezydenckich we Francji nie miały większego wpływu ani na globalny, ani na polski rynek walutowy.

Turbulencje, które wywołała w naszej gospodarce wojna z Ukrainą, uwypukliły pewne koszty pozostawania przy własnej walucie. W strefie euro prawdopodobnie bylibyśmy bardziej bezpieczni - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita" przytaczając wyniki panelu eksperckiego.

Agencja S&P obniżyła po raz kolejny rating Rosji, tym razem do poziomu "SD", czyli "selective default" ("selektywnej niewypłacalności") - poinformowała agencja w komunikacie.

Kończąc kolejny tydzień 2022 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.