Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zysk netto Grupy Dekpol po raz pierwszy przekroczył 90 mln zł

Udostępnij
  • skonsolidowane przychody w 2023 na poziomie 1.568,8 mln PLN, +13% r/r
  • EBITDA w wysokości 132,1 mln PLN, na porównywalnym poziomie r/r
  • najwyższy w historii Grupy zysk netto w wysokości 90,4 mln PLN, +15% r/r
  • bardzo dobre wyniki segmentu deweloperskiego (Dekpol Deweloper) i segmentu Generalnego Wykonawstwa; wyniki segmentu Produkcji (Dekpol Steel) nadal pod presją związaną z osłabieniem koniunktury w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie
  • dobra pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec 2023 roku: 292,8 mln PLN
  • bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA LTM na koniec grudnia 2023 na poziomie 0,43

Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 2023 rok. Przychody Grupy wyniosły w omawianym okresie 1.568,8 mln PLN i były wyższe w ujęciu rok do roku o 13%. Grupa osiągnęła EBITDA w wysokości 132,1 mln PLN (na porównywalnym poziomie r/r; 135,6 mln PLN w 2022). Grupa zakończyła 2023 rok najwyższym w swojej historii zyskiem netto w wysokości 90,4 mln PLN, co oznacza wzrost o 15% r/r.

Na koniec 2023 roku stan środków pieniężnych w Grupie wynosił 292,8 mln PLN, a wskaźnik dług netto/EBITDA LTM był na bezpiecznym poziomie 0,43.

Segment generalnego wykonawstwa

Segment generalnego wykonawstwa (GW, DEKPOL Budownictwo) jest największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym ponad 68% w 2023 roku. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 1.072,8 mln PLN i były wyższe o 7% w ujęciu rok do roku, a zysk operacyjny wyniósł 82,8 mln PLN, co oznacza wzrost o 15% w ujęciu r/r.

Na koniec grudnia 2023 roku spółka miała w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1.532 mln PLN netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ok. 535 mln PLN netto. Dodatkowo, w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości ponad 318 mln PLN, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości ok. 94 mln PLN. Większość kontraktów Dekpol Budownictwo realizowanych jest na zlecenie inwestorów prywatnych. Dominujący udział w portfelu zleceń mają projekty przemysłowo-logistyczne – na koniec 2023 roku ich udział w całym portfelu zleceń wyniósł ok. 78%.

Segment deweloperski

W 2023 roku przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 320,5 mln PLN (20% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 71,2 mln PLN (odpowiednio +74% r/r/ i +75% r/r). W wyniku finansowym 2023 roku Grupa Dekpol z działalności segmentu deweloperskiego rozpoznała w przychodach 478 lokali oraz częściowy przychód (realizowany zgodnie z postępem prac na budowie) z realizacji inwestycji w systemie forward-funding, z podmiotem instytucjonalnym we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej (vs. 380 lokali i przychód zgodny z postępem prac w ww. projekcie w 2022). Kontraktacja w 2023 (w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych) wyniosła 472 lokale w porównaniu do 341 lokali w 2022 roku. Tym samym osiągnięte i przekroczone zostały cele operacyjne Dekpol Deweloper postawione na rok 2023. Udział w sprzedaży projektów o wyższym prestiżu i standardzie wynosił w 2023 roku blisko 59%.

Według stanu na koniec 2023 roku w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper dostępnych było 740 lokali. Na posiadanym banku ziemi spółka może wprowadzić do oferty około 4,8 tys. lokali liczących około 223 tys. m2 PUM.

Celem segmentu deweloperskiego na rok 2024 jest sprzedaż (na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych) 650 lokali oraz osiągnięcie przychodów na poziomie około 400 mln PLN w wyniku przekazania około 500 lokali, a także przychodów z realizacji inwestycji przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu.

Segment produkcji osprzętu

Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel) odpowiadał w 2023 za blisko 9% przychodów Grupy. Przychody segmentu w omawianym okresie sięgnęły 139,6 mln PLN (-11% r/r), a zysk operacyjny wyniósł blisko 3 mln PLN (wobec 9,8 mln PLN przed rokiem). Rok 2023 był dla Dekpol Steel i Intek okresem działań związanych z optymalizacją portfolio klientów, reorganizacją operacyjną i poprawą efektywności.

Komentarz Zarządu do wyników 2023 roku

Rok 2023 był bardziej stabilny pod kątem prowadzenia działalności biznesowej niż lata poprzednie, chociaż oczywiście nie był pozbawiony wyzwań. Naturalnie, jak wszyscy przedsiębiorcy mierzyliśmy się m.in. z problemem inflacji kosztów i wysokim poziomem stóp procentowych, ale zmiany w tych obszarach nie były tak gwałtowne, jak wcześniej. Doświadczenia, które zdobyliśmy w minionych, turbulentnych latach, zaprocentowały w relatywnie spokojniejszym, choć wciąż wymagającym otoczeniu rynkowym. Udowodniliśmy jako organizacja, że potrafimy wykorzystać sytuację rynkową i synergie w ramach Grupy do umacniania naszej pozycji, co przekłada się na osiągane wyniki finansowe.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników 2023 roku. Szczególnie druga połowa roku okazała się wyjątkowo udana w segmencie Generalnego Wykonawstwa i w segmencie deweloperskim. Dekpol Budownictwo umacnia swoją pozycję na rynku inwestycji przemysłowo-logistycznych, zdobywając nowe referencje i poszerzając zakres kompetencji, takich jak systemy budowy hal z prefabrykowanych elementów oraz usługi „zaprojektuj i wybuduj”. Spółka weszła w rok 2024 z mocnym portfelem zamówień i nie ustaje w poszukiwaniu zleceń atrakcyjnych pod kątem marży i dalszego rozwoju kompetencji zespołu.

W segmencie deweloperskim elastyczna strategia posiadania różnorodnej oferty umożliwia nam sprawną adaptację do zmian zachodzących na rynku – przykładem było gwałtowne ożywienie w sektorze popularnym po wprowadzeniu programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Dodatkowo, Dekpol Deweloper skutecznie wykorzystuje swoją mocną markę w segmencie premium, oferując lokale typu „second home”
w atrakcyjnych nadmorskich lokalizacjach, które zyskują coraz większą popularność wśród klientów pod kątem ochrony kapitału czy budowy majątku na przyszłość.

Pomimo trudności na rynku, sytuacja w Dekpol Steel stopniowo się stabilizuje, a wprowadzane zmiany organizacyjne dają nadzieję na powrót do oczekiwanych wyników w tym segmencie w przyszłości. Warto również odnotować systematycznie rosnący wkład segmentu prefabrykacji do działalności Grupy. Spółka Betpref, którą od momentu przejęcia w 2018 roku stale rozwijamy, realizuje coraz więcej zleceń a korzystne przejęcie Zakładu Kombet w Działdowie w 2022 roku dodatkowo umacnia naszą pozycję w tym perspektywicznym obszarze. – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Za nami kolejny pełen wyzwań, lecz satysfakcjonujący biznesowo rok. DEKPOL, jako duża, ale wciąż zwinna operacyjnie organizacja, radzi sobie w obecnych warunkach doskonale, czego efektem są osiągnięte skonsolidowane wyniki finansowe: 1,57 mld PLN przychodów, 132,1 mln PLN EBITDA i 90,4 mln PLN zysku netto. Na uwagę zasługuje satysfakcjonujący poziom marż, przy dwucyfrowo rosnących rok do roku przychodach Grupy.

Ciągła praca nad budową i utrzymaniem bezpiecznej i stabilnej pozycji finansowej Grupy pozwala nam optymalnie zarządzać zasobami i działalnością operacyjną oraz konsekwentnie realizować ambitne plany. Przy tej skali działalności do realizacji kontraktów niezbędny jest odpowiedni poziom kapitału obrotowego – jesteśmy w tym obszarze skuteczni i utrzymujemy go na optymalnym poziomie, dbając przy tym
o bezpieczne wskaźniki zadłużenia: dług netto/EBITDA na koniec 2023 roku wynosił ok. 0,43.

Dokładamy wszelkich starań, aby DEKPOL mógł szczycić się mianem solidnego, zaufanego partnera, cenionego przez Klientów, Kontrahentów, Inwestorów i Instytucje finansujące. Niewątpliwie opinia ta, poparta osiąganymi wynikami finansowymi, przyczyniła się także do sukcesów naszych ubiegłorocznych emisji obligacji.

Naszym głównym priorytetem pozostaje zachowanie bezpieczeństwa i stabilności finansowej DEKPOLU, które stanowią fundament dalszego rozwoju Grupy. Dzięki temu jesteśmy przygotowani na okazje i wyzwania rynkowe, a przejściowe zmiany koniunktury czy otoczenia rynkowego mogące wy-stępować w którymś z trzech naszych głównych segmentów działalności w nie zakłócają naszych średnio-
i długoterminowych planów i nie wpływają na nasze aspiracje. Z roku na rok coraz większą wagę przywiązujemy także do kwestii związanych z ESG. Choć koncentrujemy się na generowaniu wartości dla Akcjonariuszy, to jednak dokonujemy tego w sposób odpowiedzialny, zgodnie z najwyższymi standardami. Wierzymy, że takie odpowiedzialne podejście do prowadzenia biznesu będzie odgrywać coraz większą rolę i realnie procentować już w niedalekiej przyszłości. -
dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowa DEKPOL S.A.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus