Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Budimex – konferencja z zarządem po wstępnych wynikach za 2Q23

Udostępnij

BDX (BUDIMEX) podał wstępne wybrane dane finansowe za 1H 2023r. W oparcie o nie można wyliczyć, że w 2Q23 na poziomie przychodów oraz zysku operacyjnego są one słabsze w ujęciu r/r, gdyż przychody były niższe o 0,9%, a EBIT o 3,9%. Przyczyną były spadki w ramach segmentu budowlanego, którego przychody były niższe o 1,3% r/r, a EBIT o 4,5% (148,1 mln PLN vs 155,0 mln PLN). Wzrosły natomiast przychody segmentu usługowego, którego największą częścią jest spółka FB Serwis. Jej przychody w 2Q23 były wyższe o 3,1% r/r, natomiast EBIT spadł o 2,6% r/r (22,3 mln PLN vs 22,9 mln PLN). Kolejny kwartał z rzędu duża pozycja gotówkowa, przy wysokich stopach procentowych, przełożyła się na wysokie przychody finansowe, dzięki którym zysk netto segmentu budowlanego wzrósł o 20,8% r/r, co przełożyło się na wyższy zysk netto całej Grupy Budimex o 16,2% r/r.

Wartość podpisanych kontraktów w 1H’23 wyniosła ok. 2,5 mld PLN, wobec analogicznej wielkości przed rokiem 2,1 mld PLN, z czego 0,9 mld PLN to kontrakty drogowe, 0,7 mld PLN kolejowe, 0,7 mld PLN w zakresie budownictwa ogólnego, 0,2 mld PLN przemysłowe i 0,1 mln PLN mieszkaniowe. Dodatkowo wartość ofert Budimeksu, które znalazły się na pierwszych miejscach w postępowaniach przetargowych jeszcze niezakończonych, wyniosła na koniec półrocza 4,6 mld PLN (tyle samo co przed rokiem), z czego 2,2 mld PLN stanowią oferty na prace kolejowe, a 1,9 mld PLN na drogowe. Wszystkie wspomniane wartości odnoszą się do przetargów w Polsce, natomiast Budimex uczestniczy w dużym postępowaniu przetargowym na terenie Łotwy (kontrakt Rail Baltica – 250 km szybkiej kolei), którego wartość wynosi około 20 mln PLN, a czas trwania to 8 lat.

Portfel zamówień na koniec 1H’23 wyniósł 12,2 mld PLN (13,3 mld PLN na koniec 2022r.), przy czym zarząd spółki zapowiada, że w kolejnych kwartałach będzie się zwiększał. Szczególnie liczy na cześć kolejową portfela, która wynosi teraz 2,0 mld PLN, podczas gdy w 2020r. było to 4,0 mld PLN. Kluczowe będzie zatwierdzenie Krajowego Programu Kolejowego, co ma mieć miejsce do końca września b.r. Poziom gotówki wyniósł 2,7 mld PLN (w czerwcu spółka wypłaciła ponad 460 mln PLN dywidendy), przy analogicznej wielkości przed rokiem 2,0 mld PLN.

Pozostałe istotne informacje podane podczas konferencji:

  • Ceny rynkowe betonu pozostają na bardzo wysokim poziomie, natomiast stali, asfaltu i paliwa uległy znaczącej korekcie. Zarząd nie spodziewa się jednak dalszych spadków cen i raczej oczekuje stabilizacji na wysokim poziomie.
  • Zakup w maju 2023r. spółki Konstalex przez Mostostal Kraków, był w dużym stopniu motywowany przez oczekiwane przetargi w obszarze energetyki nuklearnej. Dzięki temu przejęciu moce Mostostalu Kraków w zakresie produkcji konstrukcji stalowych podwoiły się do 17 mln ton rocznie.
  • Spółka podkreśla znaczenie podpisanego kontraktu z PKP PLK na linię Chabówka – Nowy Sącz, gdyż jest to zaledwie jeden z dwóch kontraktów w bieżącym roku na które, zleceniodawca otrzymał finansowanie.
  • Po wielu miesiącach starań Budimex otrzymał Certyfikat od Kolei Niemieckich na prawo do składania ofert na wykonywanie sieci trakcyjnych. Dostęp do tych przetargów w tej chwili ma jedynie 15 firm. Wciąż trwa uzupełnianie koniecznych pozwoleń i pierwszych kontraktów spółka spodziewa się dopiero w przyszłym roku.
  • Zarząd spółki pozostaje optymistyczny odnośnie liczby kontraktów w przyszłości. Podstawą tego są prezentowane plany inwestycji infrastrukturalnych, których łączna wartość wynosi ponad 1 bln PLN. W tym największe pozycje to 294 mld PLN w Programie Budowy Druk Krajowych (do 2033r.), 100 mld PLN w Krajowym Programie Kolejowym (do 2030r.), 140 mld PLN w kolejowej części CPK i ok. 200 mld PLN w energetyce atomowej.
  • W kontekście funduszy UE spółka zwraca uwagę na inne programy unijne, niezwiązane z KPO (23,9 mld EUR dotacji), który blokowany jest z powodu konfliktu polskiego rządu z UE. Chodzi głównie o program FENiKS (Infrastruktura, Klimat, Środowisko) na lata 2021-27, którego wartość dla wszystkich krajów wynosi 24,1 mld EUR oraz CEF (Łącząc Europę) o łącznej wartości 32,3 mld EUR.

Publikacja skonsolidowanego raportu za 2Q23 zaplanowana jest na 31.08.2023r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus