Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Budimex – konferencja z zarządem po wynikach za 3Q23

Udostępnij

BDX (BUDIMEX) podał bardzo dobre wyniki za 3Q23, nominalnie drugie najwyższe w swojej historii. Przychody były wyższe o 12,9% r/r, EBIT wzrósł o 14,9% r/r, a zysk netto o 11,7% r/r. Wysoka dynamika zysków jest w całości zasługą segmentu budowlanego, którego EBIT wzrósł o 24,9%, co jednak zostało w części zniwelowane słabszymi wynikami segmentu usługowego.

Bardzo dobre wyniki przełożyły się na wysoki poziom gotówki, który na koniec 3Q wyniósł 2,9 mld PLN i to mimo wypłacenia w bieżącym roku dywidendy w wysokości 459 mln PLN (łącznie w ciągu 3 lat 1,9 mld PLN dywidendy). Na koniec września portfel zamówień wyniósł ok. 12 mln PLN, ale na szczególną uwagę zasługuje dodatkowa wartość ok. 13 mld PLN kontraktów jeszcze niepodpisanych, ale takich w których spółka już wygrała przetarg lub ma pierwsze miejsce wśród złożonych ofert. W tej drugiej wartości 4,9 mld PLN to kontrakt kolejowy Rail Baltica na Łotwie i ok. 3 mld PLN w kilku kontraktach w Czechach i na Słowacji. Na tę chwilę łączna wartość portfela zamówień przypadająca na 2024r. oraz w tzw. „poczekalni” na ten sam rok wynosi 6,7 mld PLN.

Otoczenie makro dla spółki jest zróżnicowane, co obrazują wskaźniki produkcji budowlano-montażowej. Ogółem produkcja ta od stycznia do września wzrosła o 2,3% r/r, jednak bardziej szczegółowo produkcja budowlana ogólna odnotowała spadek o 8,1% r/r, wartość robót specjalistycznych wzrosła o 3,9% r/r, natomiast inżynierii lądowej i wodnej wzrosła o 10,5% r/r. Ceny betonu pozostają na wysokim poziomie, choć tempo wzrostu wyhamowało. Ceny stali oraz paliwa uległy mocnej korekcie spadkowej, jednak wciąż są na poziomach wyższych niż przed napaścią Rosji na Ukrainę. Ceny asfaltu po korekcie w 2Q ponownie rosną, ale spółka chwali się, że w lokalnym dołku cenowym zabezpieczyła ceny 85% zapotrzebowania na bieżący kwartał.

Segment usługowy, czyli biznesy odpadowy i utrzymania dróg, odnotował w 2Q23 wzrost przychodów o 12,7% r/r, jednak na znacznie niższych marżach, co przełożyło się na spadek EBIT segmentu o 41% r/r. Niższe marże spółka tłumaczy wyższym udziałem przychodów utrzymaniowych, charakteryzujących się niską rentownością. Spółka patrzy optymistycznie na 4Q odnoście segmentu odpadów, gdyż jej instalacje pracują na pełnych mocach, a końcówka roku to okres podpisywania kontraktów publicznych na rok kolejny.

Spółka zwracała kolejny raz uwagę na łączną wartość blisko 1 bln PLN szeregu programów publicznych, w których ma szansę uczestniczyć. Największe z nich to niemal 300 mld PLN programu drogowego, 200 mld PLN budowy elektrowni atomowych, 100 mld PLN elektrowni wiatrowych, 100 mld PLN programu kolejowego, 40 mld PLN na prace w portach, 28 mld PLN na obwodnice i szereg innych.

Istotna jest też zmiana władzy w Polsce i powrót do poprawnych relacji z UE, co wynika z kluczowej roli funduszy europejskich w finansowaniu wymienionych powyżej programów inwestycyjnych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus