Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Rafał Nachyna, Pracuj.pl: Sądzimy, że w 2024 roku procesy rekrutacyjne czeka ożywienie

Udostępnij

Rok 2023 zakończył się w Pracuj.pl z 844 159 opublikowanych ofert pracy, rekordową liczbą klientów serwisu oraz rekordową liczbą aplikacji złożonych przez kandydatów. Wiodącą specjalizacją pozostawała sprzedaż, a na kolejnych miejscach uplasowały się IT, praca fizyczna, finanse oraz inżynieria. 2023 rok cechowała wzmożona aktywność kandydatów - o 14% wzrosła liczba złożonych aplikacji rok do roku. Pomimo widocznego spowolnienia gospodarczego, dużą aktywnością wykazywali się  pracodawcy, których liczba w 2023 r. wyniosła rekordowe 59 tysięcy aktywnych klientów, wzrastając o 40% w skali pięciu lat. Zapraszamy do lektury raportu Rynek Pracy Specjalistów 2023.

Wyników zestawienia 2023 roku nie należy odnosić bezpośrednio do raportów Rynek Pracy Specjalistów z wcześniejszych lat z uwagi na zmianę metodologii liczenia, która została wprowadzona od pierwszego półrocza 2023. Obecnie dane obejmują zestawienia udziału ogłoszeń według kategorii wiodącej, czyli określonej przez pracodawcę jako najważniejsza przy danej ofercie. Z kolei dane dotyczące poziomu stanowisk prezentują wyniki, klasyfikując każde ogłoszenie według najniższego poziomu zaawansowania kandydata, dopuszczalnego przez ogłoszeniodawcę. Dane porównawcze dla poprzednich lat zostały przygotowane według obecnego sposobu prezentacji danych. 

Niniejsze zestawienie odzwierciedla liczbę ofert, które są dostępne i widoczne powszechnie dla użytkowników serwisu Pracuj.pl i liczba ta nie jest tożsama z liczbą projektów rekrutacyjnych, prezentowaną w raportach okresowych GPP (GRUPRACUJ)

Najważniejsze informacje:

  • W 2023 roku w Pracuj.pl opublikowano 844 159 ofert pracy.
  • 2023 odznaczył się w serwisie rekordową liczbą aktywnych klientów - 59 000.
  • O 14% wzrosła w Pracuj.pl liczba aplikacji złożonych przez kandydatów rok do roku.
  • TOP5 poszukiwanych specjalizacji w Pracuj.pl to: sprzedaż, IT, praca fizyczna, finanse oraz inżynieria.
  • Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora finansów i bankowości (11% ofert pracy).
  • 35% ogłoszeń to stanowiska umożliwiające przynajmniej jeden z elastycznych modeli pracy: zdalny lub hybrydowy.
  • 94 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 
  • 15% udziału stanowiły oferty dotyczące osób na początkowych szczeblach zatrudnienia.

Znaczące zmiany w rekrutacyjnym krajobrazie

Ostatnie 12 miesięcy to czas zauważalnej zmiany na rynku pracy. Widoczne jest bardziej ostrożne podejście pracodawców do poszukiwania pracowników względem lat ubiegłych. Nie oznacza to jednak zupełnego spowolnienia rynku, a raczej dostosowanie tempa tych procesów do wyzwań, z jakimi mierzą się dziś organizacje. Widać to między innymi we wzroście liczby klientów serwisu Pracuj.pl. Jednocześnie zauważalne były duże wzrosty aktywności kandydatów,wskazujące na umocnienie proaktywnej postawy osób poszukujących pracy. 

Komentarz: Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny ​Pracuj.pl

Na początku 2024 roku patrzymy na rynek z wyjątkowej perspektywy: kontrast pomiędzy minionymi latami jest uderzający. Rok 2022 charakteryzował się niezrównaną aktywnością w zakresie rekrutacji, a firmy intensywnie poszukiwały talentów w wysoce konkurencyjnym środowisku. W 2023 roku trend ten uległ jednak znacznej zmianie, podążając w kierunku bardziej zracjonalizowanego podejścia do rekrutacji. Firmy nie przestały zatrudniać, co widać między innymi w rekordowej liczbie klientów, jaką notujemy w tym roku – jest ich 59 tysięcy. Ta liczba cieszy, bo pokazuje, z jak szerokiego wyboru ofert mogą korzystać użytkownicy Pracuj.pl. Widzimy jednak, że zapał do intensywnego rekrutowania ustąpił miejsca bardziej wyważonej i strategicznej postawie. Zmianę tę można przypisać splotowi wielu czynników, przy czym niewątpliwie istotną rolę odgrywają trudne warunki gospodarcze i inflacja. Jedno pozostaje niezmienne – potrzeba partnerskiej rekrutacji i nowych rozwiązań, dopasowanych do zmieniających się oczekiwań pracodawców i kandydatów. 

Trudna sytuacja gospodarcza i czas wyzwań odbiły się zarówno na pracodawcach, jak i na pracownikach. W przypadku przedsiębiorstw rosnące koszty działalności i ekonomiczna niepewność wymagają bardziej rozważnego podejścia do prowadzenia biznesu i tworzenia planów związanych z kadrą. Firmy stały się bardziej uważne w  rekrutacjach, szczegółowo oceniając długoterminową potrzebę zatrudnienia każdego nowego pracownika.

Jeśli zaś chodzi o pracowników, zwiększone koszty utrzymania podniosły oczekiwania w zakresie konkurencyjnych pakietów wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych. Jak wynika z naszych badań, w 2023 roku ⅓ Polaków nie była zadowolona ze swoich pensji. W rezultacie osoby poszukujące pracy dokonują dziś bardziej wnikliwych wyborów, podkreślając aspekt finansowy, ale także pozostałych wartości oferowanych przez potencjalnych pracodawców.

Ta sytuacja znajduje odzwierciedlenie w serwisie Pracuj.pl. Obserwujemy większą ostrożność pracodawców w procesach rekrutacyjnych przy jednoczesnym wzroście liczby klientów (pracodawców), a z drugiej strony większą aktywność pracowników i dążenie do znalezienia lepszych miejsc pracy. Mobilność zawodowa Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie, co widzimy we wzrastającej liczbie aplikacji od użytkowników – kandydaci złożyli ich w Pracuj.pl o 14% więcej rok do roku. 

Pracuj.pl wciąż kojarzone jest z pozytywną zmianą pracy, doradztwem w tym obszarze. To miejsce, do którego kandydaci kierują się już na samym początku zawodowej zmiany. To między innymi dlatego w 2023 roku zaprezentowaliśmy nową odsłonę serwisu. Był to jeden z kamieni milowych, jakie zrealizowaliśmy w minionych dwunastu miesiącach i działanie, które przyniosło realną korzyść naszym klientom i kandydatom. Intuicyjny design oraz interfejs, rozwinięte wsparcie sztucznej inteligencji, lepsze wyszukiwanie i łatwe aplikowanie o pracę – to kluczowe cechy nowej wersji Pracuj.pl. Wprowadzone rozwiązania już w pierwszych dniach zwiększyły znacząco aktywność i responsywność kandydatów. 

Sądzimy, że w 2024 roku procesy rekrutacyjne czeka ożywienie. Ze strony pracodawców spodziewamy się dalszego racjonalnego podejścia do zatrudniania i troski o staranną selekcję talentów. Dodatkowo dalsza integracja AI w środowisku pracy podniesie jej jakość i zmieni dynamikę zadań – będzie to jeden z dominujących trendów tego roku. W miarę jak pracownicy przygotowują się na zmieniające się wymagania, nacisk kładziony jest na przekwalifikowanie i rozwój nowych kompetencji. Co więcej, oczekiwana większa aktywność kandydatów wpłynie na zwiększenie konkurencji na rynku. Z jednej strony będzie to wyzwaniem dla osób poszukujących pracy, a z drugiej może przynieść pracodawcom wiele pozytywów.

Na najbliższe 12 miesięcy patrzymy z perspektywy bezprecedensowych doświadczeń społeczno-gospodarczych, które w znacznym stopniu wpłynęły na rynek w ostatnich latach, ale także pozwoliły nam wyciągnąć więcej wniosków, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej. Nauczeni tym doświadczeniem na 2024 rok spoglądamy z optymizmem.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus