Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Księgowość dla e-commerce – uproszczona czy pełna?

materiał partnera

Udostępnij

Sprzedaż produktów przez internet wymaga prowadzenia księgowości i odprowadzania podatków. Dotyczy to zarówno niezależnych sklepów internetowych, jak i sprzedaży poprzez platformy, takie jak Amazon, eBay, Allegro czy Etsy. W związku z tym, że firmy e-commerce cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, biura rachunkowe w Poznaniu i innych miastach tworzą indywidualne oferty skierowane właśnie do tej grupy. Jak prowadzić księgowość firm e-commerce i o czym należy pamiętać?

Księgowość uproszczona dla e-commerce

Księgowość uproszczona (mała księgowość) jest ewidencją podatkową prowadzoną w celu ustalenia podstawy opodatkowania oraz obliczenia podatków i zaliczek. Na tej podstawie przedsiębiorstwo wylicza zobowiązania podatkowe i przygotowuje deklaracje PIT. Po księgowość uproszczoną najchętniej sięgają małe firmy, które nie generują milionowych przychodów.

Taką księgowość mogą prowadzić jedynie osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki osobowe i spółdzielnie socjalne, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki osobowe i spółdzielnie socjalne, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązkowa jest pełna księgowość.

Księgowość uproszczoną prowadzi się w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ewidencji przychodów – w zależności od wybranej formy opodatkowania. W niektórych przypadkach zachodzi obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji, takich jak ewidencja środków trwałych, ewidencja przebiegu pojazdu, ewidencja wyposażenia czy rejestry VAT. Aby mieć pewność, że prowadzimy wszystkie niezbędne ewidencje, warto korzystać ze wsparcia biura rachunkowego.

Czym różni się KPiR od ewidencji przychodów?

Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) muszą prowadzić firmy e-commerce, które wybrały opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. W KPiR zapisywane są osiągane obroty ze sprzedaży i koszty poniesione w celu uzyskania przychodu. Jeśli firma nie generuje przychodu, nie musi płacić podatku, a Księga Przychodów i Rozchodów pozwala na korzystanie z ulg podatkowych.

Z kolei ewidencję przychodów należy prowadzić przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to najprostsza forma księgowości, która obejmuje wyłącznie przychody z działalności gospodarczej. Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności – w przypadku działalności usługowej w handlu stawka wynosi 3%. Ta forma opodatkowania nie jest jednak dostępna dla każdego, dlatego przed jej wyborem warto skontaktować się z biurem rachunkowym. Specjalista przeanalizuje nasze potrzeby i sprawdzi, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza dla danego biznesu.

Pełna księgowość dla e-commerce

Pełna księgowość jest najbardziej złożoną formą ewidencji, która wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ten rodzaj księgowości najczęściej prowadzą duże firmy, choć księgi rachunkowe można również prowadzić dobrowolnie. W księgach należy chronologicznie i systematycznie odnotowywać wszystkie operacje gospodarcze, dlatego jest to bardziej skomplikowana i czasochłonna metoda niż księgowość uproszczona. Księgi rachunkowe można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej.

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na:

  • spółkach handlowych – bez względu na wielkość przychodów,

  • osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwach w spadku, spółkach jawnych osób fizycznych, spółkach partnerskich i przedsiębiorstwach w spadku – jeśli ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 2 000 000 euro.

Księgi rachunkowe obejmują: dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej, zestawienie sald kont ksiąg pomocniczych oraz wykaz aktywów i pasywów. W ramach prowadzenia pełnej księgowości konieczne jest również przygotowywanie sprawozdania finansowego.

Dzięki księgom rachunkowym przedsiębiorca prowadzący działalność e-commerce może pozyskać wiele informacji odnoszących się do procesów gospodarczych zachodzących w firmie. W tym przypadku trudno jednak liczyć na tanie biuro rachunkowe – prowadzenie pełnej księgowości jest znacznie bardziej kosztowne niż księgowość uproszczona.

Na czym polega prowadzenie księgowości w firmie e-commerce?

Księgowość firm e-commerce obejmuje przede wszystkim:

  • wystawianie faktur i rachunków,

  • księgowanie dokumentów,

  • sporządzanie deklaracji podatkowych,

  • sporządzanie deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają ustalonych 2 000 000 euro, firmy e-commerce mogą się zdecydować na księgowość uproszczoną. Prowadzenie takiej księgowości nie jest trudne ani czasochłonne, dlatego z łatwością można znaleźć tanie biuro rachunkowe, które zajmie się prowadzeniem firmowej księgowości. Oczywiście biuro rachunkowe specjalizuje się również w pełnej księgowości, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z wyższymi opłatami.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus