Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: TFI Allianz Polska (I kwartał 2024)

Udostępnij

Pierwszy kwartał w TFI Allianz Polska, podobnie jak poprzednie przyniósł ok 50 zmian z nieznaczną przewagą spółek w których ograniczono zaangażowanie. Cztery spółki z niego wypadły, a w ich miejsce wprowadzono 2 nowości. To pozwoliło graniczyć liczbę składników do 79 pozycji.

Oceniając te ruchy warto pamiętać, że TFI Allianz Polska to lider naszych zestawień związanych z zaangażowaniem inwestorów instytucjonalnych na GPW. Na koniec I kwartału wartość portfela rodzimych spółek przekroczyła 7 mld zł. Po przejęciu aktywów Avivy trwał przez kilka kwartałów proces ograniczania liczby składników: zarządzający zeszli ze stu kilkunastu pozycji do ok 80. To więcej niż 53 widziane na koniec 2021, ale jednocześnie w złotówkach ten portfel wzrósł ponad 7 razy.

Ponieważ ilościowo, w sensie liczby decyzji ale i chyba wartościowo (o tym dlaczego ‘chyba’ za chwilę) decyzje zarządzających zdominowało ograniczanie zaangażowania zaczniemy tym razem od tej strony. Najpierw cztery spółki, których w portfelach funduszy TFI Allianz Polska już nie zobaczymy. To ASB (ASBIS), relatywnie nowy nabytek bo z I kwartału 2023, DAT (DATAWALK) – dla odmiany stary bywalec redukowany systematycznie w zasadzie przez cały ubiegły rok. Grupę tę uzupełniają ZAP (PULAWY) oraz TIM – obie spółki przejęte z dobrodziejstwem inwentarza razem z funduszami Avivy.

 

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus