Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny dotyczący projektu zgazowania węgla

Udostępnij

TPE (TAURONPE) i ATT (GRUPAAZOTY) podpisały list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące rozpoczęcia współpracy nakierowanej na realizację projektu zgazowania węgla, poinformowały spółki.

"Strony listu intencyjnego uznały, że obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii" - czytamy w komunikacie.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak), podano także.

"Projekt może zwiększyć produkcję substancji chemicznych, a Polska ma duży deficyt w tym obszarze. [...] Ma być to pierwsza instalacja zgazowania węgla [w Polsce], a na świecie takich instalacji jest wiele. W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że na skutek tych instalacji będziemy mogli produkować np. metanol, który w 100% sprowadzamy zza granicy.

"Współpraca obu firm daje nam nadzieję, że w 2021-2022 r. pierwszy milion ton węgla zostanie w ten sposób wykorzystany. Może 2 lata później będziemy mogli z takiej technologii korzystać także, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej" - dodał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk podkreślił, że budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w tzw. czyste technologie węglowe.

"Wspólnie z Grupą Azoty pokazujemy, że krajowy węgiel może być bazą do budowania nowego biznesu i rozszerzania kompetencji obu stron. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach" - powiedział Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle, czytamy dalej.

"Projekt znajduje się na etapie preFeed (Preliminary Front End Engineering Design) i analiz towarzyszących, w tym rynkowych. W ramach Projektu Grupa Azoty zleciła prace związane z dokumentacją, w szczególności wstępny wybór licencjodawców oraz aktualizację analiz" - czytamy również.

List intencyjny obowiązuje do 31 grudnia 2017 roku. Każda ze stron ma prawo wypowiedzieć list intencyjny z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, podano także.

"Inwestycja, którą dzisiaj inicjujemy będzie miała szeroki i pozytywny wymiar dla całej gospodarki. Bazując na sprawdzonych światowych technologiach stawiamy na wydłużenie łańcucha wartości i oparcie w kilkuletnim horyzoncie czasowym znaczącej części produkcji Grupy Azoty na krajowym gazie syntezowym otrzymywanym ze zgazowania węgla" - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, również cytowany w komunikacie.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30% światowego wolumenu metanolu. Budowa instalacji zgazowania węgla otwiera zatem przed spółkami perspektywę atrakcyjnej inwestycji oraz rozwoju w innowacyjnym obszarze technologicznym, podano również.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus