Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy KGL za I – III Q 2019 r.

Udostępnij

Zarząd spółki Korporacja KGL S.A. z siedzibą w Mościskach przedstawia szacunkowe wartości skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy KGL za okres I-III Q 2019 r. (w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych).

Według szacunkowych ustaleń w okresie trzech kwartałów 2019 r. Grupa KGL wypracowała łącznie 303,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co stanowiło wzrost o ponad 6% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Co więcej w I –III Q 2019 r. przychody Grupy osiągnęły wartość rekordową w danym okresie. Wzrost przychodów świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej dla Grupy KGL. Rozwojowi działalności Grupy KGL sprzyja utrzymująca się koniunktura w przemyśle, w tym szczególnie w segmencie opakowań, który generuje znaczący popyt na produkty oferowane przez Grupę. W minionym półroczu popyt na opakowania utrzymał się na wysokim poziomie, co odpowiadało dobrej sytuacji na rynku pakowanych produktów (dotyczyło to w szczególności sektora żywności, w którym dominującą pozycję od wielu lat zajmują opakowania z tworzyw sztucznych).

W Polsce według danych GUS branża dynamicznie się rozwija. Odzwierciedleniem tego trendu jest wzrost zatrudnienia w firmach produkujących wyroby z tworzyw sztucznych i gumy, który wyniósł w 2018 r według GUS 4%. Natomiast roczny wzrost produkcji w tym sektorze osiągnął wartość ok. 6%, przy czym według szacunków PlasticsEurope sam sektor produkcji wyrobów z tworzyw wzrósł o ok. 7%. Również inne wskaźniki, takie jak stopa inwestycji, wzrost zatrudnienia w branży tworzyw sztucznych, przewyższały odpowiednie wskaźniki dla całego przemysłu. Zarząd Emitenta szacuje, że te tendencje utrzymają się w całym 2019 r.

W ujęciu długoterminowym (ostatnie 10 lat) średnia stopa wzrostu rocznego branży tworzyw sztucznych wyniosła 8,4% i była o 60% wyższa od stopy wzrostu całego przetwórstwa przemysłowego i ponad dwukrotnie wyższa od średniego rocznego wzrostu PKB.

Struktura przychodów wg segmentów działalności

Spółka przedstawia szacunkową wartość przychodów także w ujęciu wg segmentów działalności. Dotychczas, w okresach historycznych w strukturze przychodów dominował segment dystrybucji (nad produkcją), którego udział w strukturze przychodów stale przekraczał połowę łącznej wartości przychodów. Warto odnotować, że w po I - III Q 2019 przychody z segmentu produkcji były wyższe niż przychody z segmentu dystrybucji. Sytuacja ta jest efektem aktywnej polityki inwestycyjnej w rozwój infrastruktury do produkcji opakowań dla sektora spożywczego. Warto tu mieć na uwadze, że segment produkcji charakteryzuje się znacznie wyższą rentownością niż segment dystrybucji.

Na wykresie poniżej przedstawiono w sposób graficzny wartość przychodów Grupy KGL wg segmentów działalności. 

Segment produkcji

Przychody z segmentu produkcji po I-III Q 2019 r. osiągnęły wartość 162,2 mln zł, co stanowiło wzrost o ponad 22% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Co więcej wartość ta stanowi ponad 90% przychodów z produkcji za cały 2018 r., a przychody za 4Q zazwyczaj nie odstają od średnich wartości z pozostałych kwartałów (wręcz często stanowią wartość największą w danym roku), szczególnie, że część mocy produkcyjnych została oddana do użytku dopiero w 3Q 2019, zatem ich wpływ na przychody będzie widoczny szczególnie w 4Q 2019. 

W opinii Zarządu Emitenta notowany od kilku okresów wzrost przychodów w segmencie produkcji jest efektem konsekwentnej rozbudowy zdolności produkcyjnych realizowanej w ostatnich latach, co wiąże się jednocześnie z ciągłym wzrostem kompetencji i przewag technologicznych. Grupa KGL intensywnie rozwija infrastrukturę do produkcji folii i opakowań. Jest to jedno z podstawowych założeń strategii rozwoju. Celem Grupy jest zarówno zwiększenie skali produkcji jak i uzyskanie przewagi technologicznej nad konkurentami. W okresie realizacji aktualnej strategii rozwoju tj. w latach 2015-2019, poczyniono szereg działań prowadzących do istotnego zwiększenia przede wszystkim mocy produkcyjnych ale również rozbudowy infrastruktury. Jako najważniejsze z nich można wymienić: 

  • nabycie dodatkowych powierzchni magazynowo – produkcyjnych (nowe powierzchnie są w budowie),
  • zainstalowanie, stopniowo w kolejnych latach 9 nowych linii do termoformowania (obecnie produkcja prowadzona jest w oparciu o 27 linii oraz 3 ekstrudery  (w tym do folii rPET pozyskiwanej z surowców z recyclingu), a kolejny ekstruder nr 6 zostanie uruchomiony do końca 2019 r.,
  • wdrożenie nowej technologii umożliwiającej produkcję folii dedykowanej dla rynku spożywczego i wyprodukowanej z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu.

Sukcesywnie rozbudowywana od kilku lat infrastruktura produkcyjna owocuje wzrostem przychodów z produkcji opakowań. Kolejne linie do termoformowania zwiększają wielkość przychodów z segmentu produkcji, natomiast ekstrudery wpływają na kontrolę kosztów zakupu surowca. 

Segment dystrybucji

W segmencie dystrybucji nastąpił nieznaczny spadek przychodów (-8%) w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, co wynikało głównie z wysokiej bazy wartości przychodów zarejestrowanej w 2018 r. spowodowanej wówczas gwałtownym wzrostem cen surowców bazowych. Dla przypomnienia wielkości przychodów Emitenta z działalności dystrybucyjnej są silnie skorelowane z fluktuacjami cen w segmencie surowców ropopochodnych.

Przez większą część roku 2018 r. odnotowywano wzrost cen surowców bazowych wytwarzanych z tworzyw sztucznych, w tym szczególnie PET (wzrost o ok. 25% ). Pod koniec roku sytuacja nieco się ustabilizowała czego przejawem był gwałtowny spadek cen mający miejsce do końca grudnia 2018. W okresie I H 2019 r. odnotowano ponowny wzrost cen surowca, które jednak nie osiągnęły maksimów z 2018 r., a następnie w III Q 2019 r. utrzymywał się trend boczny z lekką tendencją spadkową.

Czynniki związane z ochroną środowiska a ich potencjalny wpływ na przychody Grupy KGL

Grupa KGL posiada własną politykę środowiskową, której celem jest prowadzenie działalności biznesowej w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju w sposób przyjazny dla środowiska. Zdaniem Zarządu Emitenta ryzyko restrykcji w zakresie produkcji i zużycia tworzyw sztucznych dotyczy jedynie wąskiej (marginalnej) grupy produktów znajdujących się w ofercie sprzedażowej Grupy (głównie talerze). W odniesieniu do większości produktów oferowanych przez Grupę proponowane ograniczenia nie powinny obejmować.

Ponadto według Spółki w segmencie opakowań z tworzyw sztucznych w najbliższych latach utrzymana zostanie dobra koniunktura – niezależnie od zaostrzenia polityki środowiskowej, która będzie miała wpływ na zwiększenie poziomu innowacyjności w branży. Coraz większe wymogi jakościowe i środowiskowe dla produktów sprzyjać będą rozwojowi innowacji w tym segmencie  rynku. Rozwój rynku tworzyw sztucznych uwzględniać będzie z wszelkie wymogi polityki środowiskowej (redukcji wpływu plastiku na środowisko), co przede wszystkim wymiar znajdzie w rozwoju monostrukturowych (wykonanych z jednego rodzaju plastiku) wyrobach. Zdaniem Zarządu Emitenta zamiast wykluczenia produktów z obrotu regulator zwiększy nacisk na stosowania recyklatu w ich produkcji a także struktur mono-warstwowych. Grupa KGL stosuje nowoczesne technologie w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, które umożliwiają uwzględnienie kwestii środowiskowych.

Grupa KGL dysponuje odpowiednimi technologiami, które umożliwiają produkcję opakowań zgodnie z powyższą ideą, a tym samym produkuje i będzie oferować coraz więcej opakowań, które nazwać można proekologicznymi. W związku z tym mając na uwadze, że Grupa KGL posiada już know-how i odpowiednią technologię wraz z infrastrukturą jest w stanie zabezpieczyć się przed ryzykami związanymi z zaostrzeniem polityki środowiskowej bez negatywnego ich wpływu na wartość przychodów, a niniejsze ryzyko może okazać się szansą dla Grupy na uzyskanie przewagi rynkowej. 

Celem Grupy KGL jest wprowadzenie nowych rozwiązań opakowaniowych promujących gospodarkę o obiegu zamkniętym dzięki:

  • zmniejszeniu zużycia tworzyw sztucznych w branży opakowaniowej,
  • wykorzystaniu odpadów jako surowców do produkcji tych samych bądź innych produktów,
  • projektowaniu opakowań i nowych materiałów z myślą o efektywniejszym recyklingu,
  • stosowanie surowców kompostowalnych do wytwarzania opakowań.

W tym zakresie Grupa podjęła liczne działania - dokonała inwestycji w infrastrukturę produkcyjną sprzyjającą modelowi gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako nieliczni w Polsce dokonaliśmy inwestycji w specjalną wieżę (SSP), która umożliwia firmie (w wyniku procesu dekontaminacji) oczyszczanie płatka PET pochodzącego z recyklingu. Dzięki temu procesowi surowiec jest dopuszczony do kontaktu z żywnością i tym samym produkowane opakowania mogą być wytwarzane z surowców pochodzących z recyklingu nawet w 100%. Badania nad produkcją opakowań bez użycia pierwotnego PET są przedmiotem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Możliwość przetwarzania surowców pochodzących z recyklingu sprawia, że Grupa nie tylko przetwarza surowce wtórne z własnej produkcji i zakupione z rynku, ale również ich nie wprowadza. Umożliwia to rozwiązanie ważnego problemu środowiskowego w zakresie zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych i wpisuje się w założenia polityki UE w zakresie zmniejszenia ilości składowanych odpadów poprzez ich ponowne użycie. Dodatkowo przy zastosowaniu wieży możliwe jest w procesie polikondensacji w stanie stałym (SSP) podnoszenie lepkości surowca pochodzącego z recyklingu, czyli poprawienie/przywrócenie jego właściwości mechanicznych i tym samym rezygnację z pierwotnego PET.

Grupa KGL jest aktualnie w trakcie opracowywania technologii wytwarzania poliestrowych struktur spienionych o znacznie zredukowanej gęstości w porównaniu do struktur litych. Spienianie jest realizowane na linii do wytłaczania wyposażonej w specjalne urządzenie, w którym następuje efektywne zmieszanie gazu (dwutlenku węgla lub azotu) ze stopionym tworzywem o stosunkowo dużej lepkości. Zmniejszenie gęstości folii poliestrowej poprzez spienienie oznacza zmniejszenie masy jednostkowej opakowania, a więc zmniejszenie masy odpadu opakowaniowego.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus