Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce – jak tego dokonać w zgodzie z przepisami?

materiał partnera

Udostępnij

Coraz więcej polskich firm poszukując wykwalifikowanych pracowników decyduje się na zatrudnienie cudzoziemców. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób uzupełnić braki kadrowe, zyskać dodatkowe ręce do pracy oraz zagwarantować firmie pełną operacyjność. Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce rządzi się nieco innymi prawami niż zawarcie umowy o pracę z polskim obywatelem. Warto więc zaznajomić się z przepisami, aby już na starcie nie popełnić istotnych błędów. Na ich temat dowiesz się pod adresem https://employerpoland.pl/zatrudnianie-specjalistow-z-zagranicy-w-polskich-firmach/.

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce – podstawowe informacje

Polscy pracodawcy prowadząc rekrutację do swoich firm coraz częściej decydują się na nawiązanie współpracy z kandydatami z zagranicy. Każdy cudzoziemiec, zamierzający podjąć zatrudnienie na terytorium RP musi  posiadać legalną podstawę do wykonywania pracy. Praca jest legalna, jeśli cudzoziemiec posiada ważne zezwolenie na  pracę  lub zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i wykonuje pracę na warunkach z nich wynikających. Obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia ciąży na Pracodawcy. To podmiot bezpośrednio powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi musi więc zadbać o uzyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz decyzji prawem przewidzianych upoważniających cudzoziemca do legalnego wykonywania pracy w Polsce. W sytuacji niedopełnienia obowiązku ciążącego na Pracodawcy, Ustawa o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy przewiduje odpowiednie sankcje za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca.

Istotną kwestią jest również umowa zawierana z cudzoziemcem, która powinna być zawarta w formie pisemnej w językach zrozumiałych dla obu jej stron oraz uwzględniać warunki wynikające z zezwolenia na pracę lub oświadczenia. Pracodawca nie może bowiem zatrudnić pracownika na warunkach gorszych, niż wynikające z zezwolenia na pracę lub oświadczenia. Pracodawcę, zatrudniającego cudzoziemca obowiązują dokładnie takie same przepisy dotyczące zatrudnienia, które mają zastosowanie do obywateli Polski. Dotyczy to m.in. wysokości wynagrodzenia minimalnego, przepisów prawa pracy, obowiązku zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w terminie 7 dni od daty faktycznego rozpoczęcia pracy oraz opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Kiedy zatrudnienie cudzoziemca jest zgodne z prawem?

Proces ubiegania się o stosowne zezwolenie o zatrudnienie cudzoziemca w Polsce nie należy do łatwych i szybkich, w szczególności, gdy postepowanie dotyczy zatrudniania obywateli państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Konieczne jest skompletowanie całej wymaganej dokumentacji wraz z załącznikami oraz jej przedstawienie właściwym organom administracji publicznej celem merytorycznego rozpatrzenia i wydania przedmiotowej decyzji.

Sprawdź również obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników z Ukrainy -> https://employerpoland.pl/2020/09/22/obowiazki-pracodawcy-zatrudniajacego-pracownika-z-ukrainy/ 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oprócz posiadania legalnej podstawy do wykonywania pracy na terytorium RP, obcokrajowiec musi także wykazać legalną podstawę do pobytu w Polsce, kt. może być m.in.: pobyt na podstawie ruchu bezwizowego, posiadanie ważnej wizy pracowniczej. Wykluczone jest wykonywanie pracy w Polsce w sytuacji, kiedy wiza została wydana w celach turystycznych, w celu odwiedzin u bliskich, dla cudzoziemców korzystających z ochrony czasowej lub dla cudzoziemców, kt. otrzymali zgodę na pobyt na terytorium Polski ze względów humanitarnych.

Podsumowując, aby praca wykonywana w Polsce przez cudzoziemca była w pełni legalna, obywatel innego kraju musi posiadać odpowiedni dokument uprawniający go do podjęcia pracy w Polsce oraz posiadać legalną podstawę do pobytu na terytorium RP, uprawniającą do wykonywania pracy. Wśród dokumentów, umożliwiających legalne wykonywanie pracy wyróżniamy: zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (obowiązuje dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy) lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Warto także  pamiętać, że wykonywanie pracy na podstawie posiadanych dokumentów uprawnia do jej świadczenia wyłącznie na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus