Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości NIKKEI225.FUT (Japonia)
38367.50-5.00(-0.01%)NIKKEI 225 Futures
Indeksy światowe
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Część chińskiego środowiska prawniczego i ekspertów apeluje o ograniczenie praktyki tzw. kary zbiorowej, krytykowanej za naruszanie podstawowych norm prawnych i narażanie znacznej części populacji Chin na ryzyko poniesienia konsekwencji za przestępstwa popełnione przez członków ich rodziny - pisze Nikkei Asia w środę.
Dyrektor jednego z największych tajwańskich konglomeratów przemysłowych otrzymał zakaz opuszczania Chin - pisze w czwartek portal Nikkei Asia. W ocenie japońskich mediów incydent ten zwiększa obawy Tajwańczyków dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w ChRL.
Dziennik Nikkei napisał, że Toyota zmniejszyła o 500 tys. aut prognozę produkcji samochodów elektrycznych w 2026 roku, informuje Reuters.
Firma EuroAPI do 2027 r. sprzeda fabryki we Włoszech i Wielkiej Brytanii produkujące składniki do wytwarzania paracetamolu, jedne z ostatnich w Europie. Kontynent coraz bardziej uzależnia się od importu z Chin i Indii, które już teraz odpowiadają za 2/3 produkcji substancji czynnych w lekach - zauważa portal Nikkei Asia.
Tydzień na globalnych rynkach akcji nie mógł być bardziej emocjonujący i finalnie bardziej neutralny. Notowania na większości ważnych giełd zaczęły się od reakcji na rynkowe trzęsienie ziemi w Tokio, gdzie w poniedziałek indeks Nikkei stracił przeszło 12 procent, by we wtorek odrobić przeszło 10 procent.
Początek tygodnia rozpoczął się od mocnych spadków indeksów giełdowych. Spektakularnie wydarzenia odbywały się w Japonii gdzie tamtejszy główny benchmark giełdy tokijskiej – Nikkei – spadł jednego dnia o ponad 12 proc. po czym kolejnego zdołał odrobić ponad 10 proc. Było to pokłosie obaw o amerykańską gospodarkę, działań Banku Japonii co w konsekwencji dało dynamiczne umocnienie jena. Tym samy transakcje carry trade, w których z reguły walutą finansującą jest...
Rynki uspokoiły się. Giełdy odzyskały równowagę. Taki jest obraz po wtorkowym handlu. Sytuacja nie wygląda już tak źle jak na początku tygodnia. Indeks VIX zdołał opaść z ekstremalnie wysokich poziomów co jest dowodem mniejszej nerwowości na rynku. Japoński Nikkei zdołał odrobić straty i urósł o ponad 10 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Notowania EUR/USD oddaliły się od poziomu 1,10. Rynek zaczyna chłodno analizować ostatnie dane makro.
Po poniedziałkowym tąpnięciu na rynku akcyjnym wtorkowy poranek przynosi odrabianie strat. Tak jak w ostatnich dniach spadkom przewodził japoński Nikkei, tak dziś odbija o 10%. Już sam przebieg poniedziałkowej sesji przyniósł uspokojenie nastrojów. Technologiczny Nasdaq zaliczył wczoraj 3% przecenę, ale po panicznym otwarciu tygodnia spadki kontaktów terminowych były niemal dwukrotnie wyższe. Dziś o poranku odbijają one o 1.5%, zatem daleko jeszcze nam do poziomów z...
Japońska giełda w poniedziałek otworzyła się na czerwono. Wskaźniki dla tokijskiej Nikkei 225 odnotowały ponad 13-procentowe straty. Z kolei drugi kluczowy indeks Topix tak źle nie wygadał od czasu katastrofy nuklearnej w Fukushimie w 2011 r.
Indeks Nikkei 225 spadał w czwartek nawet o 3,5 proc., a strata Topix dochodziła do 3,8 proc. w reakcji na podwyższenie w środę stóp procentowych przez Bank Japonii, które spowodowało znaczące umocnienie jena, informuje Bloomberg.
Dokumenty uzyskane przez białoruską opozycyjną organizację BelPol ujawniają powiązania chińskich firm z białoruskim przedsiębiorstwem BelOMO, które produkuje broń wykorzystywaną przez Rosję - pisze japoński portal Nikkei Asia. Chińskie firmy eksportowały kluczowe moduły nawet po nałożeniu przez Zachód na tę spółkę sankcji w związku z agresją na Ukrainę.
Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.
Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.
Nikkei 225, główny indeks giełdy w Tokio, stracił w czwartek 3,3 proc., najwięcej od czerwca 2021 roku. Po spadku o 10 proc. poniżej historycznego maksimum, zanotowanego dwa tygodnie temu, znalazł się w technicznej korekcie, informuje Bloomberg.
Japońskie Siły Samoobrony (wojsko) borykają się z chronicznym niedoborem personelu - pisze portal Nikkei Asia. W ubiegłym roku udało się przyjąć nieco ponad połowę zakładanej liczby nowych rekrutów, co stanowi najniższy wynik w historii.
Indeks Nikkei, referencyjny wskaźnik tokijskiej giełdy osiągnął podczas wtorkowej sesji rekordową wartość. Inwestorzy z optymizmem wyczekują na wystąpienie szefa Fed, który może poprzeć obniżki stóp w USA, co pozwoliłoby z kolei ograniczyć rozbieżności w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych i Japonii.
Na japońskiej giełdzie hossa ma się dobrze. Do benchmarkowego indeksu Nikkei w biciu rekordów dołączył i szerszy wskaźnik Topix, który w czwartek zdołał przebić szczyt z ostatniej bańki spekulacyjnej sprzed dekad.
Coraz więcej japońskich restauracji wprowadza dwa cenniki w swoich menu: tańsze dla lokalnych klientów i droższe dla zagranicznych gości, aby wykorzystać napływ turystów bez zrażania miejscowych konsumentów - pisze we wtorek portal Nikkei Asia.
Po czterech miesiącach tego roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach spadały o 27,9 proc. do 360,2 mld juanów (49,7 mld USD), informuje agencja Nikkei.
O ile wtorkowa sesja na Starym Kontynencie zakończyła się blisko 1% wzrostami głównych indeksów, to już handel na Wall Street nie przyniósł tak dużych przetasowań. W środowy poranek dobre nastroje wciąż przeważają, a niemiecki Dax ruszył powyżej 18600 pkt. Futures na S&P500 także próbuje piąć się powyżej 5200 pkt. Podczas dzisiejszej sesji w Azji przeważała jednak czerwień. Japoński Nikkei stracił aż 1.6%.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus