Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Przy dość konserwatywnych założeniach spadek PKB Polski z tytułu powodzi może wynieść 0,1-0,2 proc., a odbudowa doda łącznie w 2 kolejnych latach 0,8 proc. PKB – oceniają ekonomiści mBanku w opracowaniu przesłanym PAP Biznes. Ich zdaniem rząd ma przestrzeń na co najmniej 3-6 mld zł dodatkowego zadłużenia na pomoc po żywiole.
Aby pobudzić kulejący wzrost gospodarczy władze komunistycznych Chin zdecydowały się na poluzowanie polityki pieniężnej.
Posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) ws. wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP, na którym planowane jest przesłuchanie pierwszych świadków, odbędzie się w przyszłym tygodniu, a nie we wtorek 24 IX, jak planowano wcześniej - poinformował PAP Biznes przewodniczący ODK Zdzisław Gawlik.
Wrześniowe odczyty PMI wskazały na wyraźne pogorszenie koniunktury gospodarczej w głównych gospodarkach strefy euro.
Sierpniowy wzrost sprzedaży detalicznej okazał się niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Był to już trzeci miesiąc z rzędu, gdy wydatki w sklepach rosły wolniej, niż się tego spodziewano.
W scenariuszu bazowym RPP może obniżyć stopy proc. w lipcu 2025 r., ale możliwe jest cięcie już w marcu - oceniają ekonomiści PKO BP.
Marzec 2025 roku to pierwszy moment na poważną dyskusję o obniżce stóp - poinformował w wywiadzie dla Business Insider, członek RPP Ludwik Kotecki.
Agencja Moody’s dokonała w piątek, 20 września, okresowego przeglądu ratingu Polski, ale nie podjęła działań względem ratingu (rating action) - podała agencja w komunikacie. Oznacza to, że ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.
Brak jest podstaw prawnych do podważania WIBOR na mocy dyrektywy UE - podał w komunikacie Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M). Zdaniem Komitetu, zakwestionowanie WIBOR stawiałoby pod znakiem zapytania zasady działania systemu finansowego w Polsce.
Brak jest podstaw prawnych do podważania WIBOR na mocy dyrektywy UE dot. nieuczciwych zapisów w umowach konsumenckich - uważa Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M). Zdaniem Komitetu, podważenie WIBOR stawiałoby pod znakiem zapytania zasady działania systemu finansowego w Polsce.
Królewski metal był też rekordowo drogi dla polskich inwestorów, gdzie „giełdowa” cena kruszcu po raz pierwszy przekroczyła 10 000 złotych.
Piątkowy poranek przyniósł nieznacznie osłabienie złotego w relacji do euro. Tracił za to frank szwajcarski, który odnotował dalszą deprecjację w stosunku do wspólnotowej waluty.
Ostrej obniżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej towarzyszył brak zmian w trzech wielkich bankach centralnych świata. Ceny pieniądza nie zmienili ani Anglicy, ani też Chińczycy i Japończycy.
Mały azjatycki kraj pomiędzy Chinami i Indiami okazuje się czwartym państwem świata pod względem posiadanych bitcoinów i wyprzedza w tym rankingu Salwator, który jako pierwszy uczynił tę kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym.
Wskutek słabszej korony Norwegia przestaje być atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców, mniejszy dostęp do tańszej siły roboczej staje się prawdziwym wyzwaniem - mówi PAP Dagfinn Rime, profesor z Handelshoyskolen BI, najlepszej w 2021 r. - wg "Financial Times" - uczelni ekonomicznej w Norwegii.
Przyjęte we wrześniu przez RPP założenia polityki pieniężnej na 2025 wskazują, że potrzebna jest pewna elastyczność w określaniu tempa powrotu inflacji do cel - poinformował członek RPP Cezary Kochalski.
Jeśli tym razem nie będzie inaczej, to Rezerwa Federalna właśnie weszła na ścieżkę z roku 2001 i 2007.
W optymistycznym scenariuszu obniżka stóp proc. NBP możliwa byłaby już w marcu 2025 r., a w bardziej pesymistycznym wariancie jeden lub dwa kwartały później – uważa członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Ekonomista nie obawia się zbyt mocnego złotego z tytułu wzrostu dysparytetu stóp proc. między Polską a głównymi rynkami rozwiniętymi.
Mocne cięcie stóp procentowych w Rezerwie Federalnej przełożyło się na osłabienie dolara i umocnienie złotego w relacji do euro.
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu ponownie znalazła się pod kreską. Wygląda na to, że na ożywienie w sektorze wytwórczym będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na pierwszą od marca 2020 roku obniżkę stóp procentowych.
Wraz z cięciem stóp procentowych przez zagraniczne banki centralne rośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej; im szybciej stopy na świecie będą spadać, tym szybciej może nastąpić luzowanie polityki pieniężnej w Polsce - ocenia ekonomista Banku Pekao Karol Pogorzelski. Dodaje, że obniżki stóp proc. w Polsce to nie jest bliska perspektywa.
Rumunia ponownie została krajem o najwyższej inflacji HICP w Unii Europejskiej, wyprzedzając Belgię i Polskę. Podwyższona inflacja wciąż jest problemem w wielu częściach Europy.
W oczekiwaniu na wieści z Rezerwy Federalnej złoty umocnił się wobec euro, a kurs dolara utrzymał się blisko tegorocznych minimów.
Na rynku walutowym obserwowana jest przede wszystkim słaba postawa dolara względem euro, co na kursie EUR/USD oznacza poziom najwyższy od końca sierpnia. Mało wzruszony na razie pozostaje tym złoty.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus