Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości BZ.FUT (BRENT OIL)
67.560+1.260(+1.90%)Brent Crude Oil Spot - Ropa Brent
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Amerykańska firma private equity Carlyle Group porozumiała się w sprawie zakupu większości zagranicznych aktywów rosyjskiego Łukoilu o łącznej wartości około 22 mld USD. Sprzedaż to efekt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, które zmusiły drugiego co do wielkości rosyjskiego producenta ropy do wycofania się z międzynarodowych operacji – podaje agencja Reuters.
Ceny ropy naftowej rosną trzecią sesję, a w czwartek mocno zyskują w reakcji na nasilenie gróźb USA wobec Iranu - informują maklerzy.
Minister finansów USA Scott Bessent zarzucił Unii Europejskiej, że przedkłada kooperację handlową nad działania na rzecz zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Krytyka dotyczy m.in. zawartej przez Wspólnotę umowy z Indiami oraz odmowy przyłączenia się do amerykańskich ceł nałożonych na ten kraj za zakup rosyjskiej ropy.
Napięcia wokół Iranu podbijają ceny ropy, złoto przekracza kolejne historyczne poziomy, Amazon przyspiesza restrukturyzację, a UE testuje nowy format integracji. To tylko część najważniejszych informacji dnia.
Prezydent USA Donald Trump ocenił we wtorek, że komunistyczne rządy na Kubie wkrótce upadną po tym, jak zostały odcięte od dostaw wenezuelskiej ropy naftowej. Według doniesień Politico Biały Dom rozważa blokadę importu surowca na wyspę.
Kolejna armada płynie w kierunku Iranu, powiedział prezydent USA Donald Trump. Doradził irańskim władzom, by zawarły z nim układ w sprawie zakończenia swojego programu jądrowego. W reakcji cena ropy Brent wzrosła do najwyższego poziomu od września.
Indie kupiły około 2 milionów baryłek ropy naftowej z Angoli, co sygnalizuje zmianę w źródłach dostaw, ponieważ Delhi ogranicza import rosyjskiej ropy, zmuszone do tego przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.
Prezydent Donald Trump powiedział, że USA skonfiskowały wenezuelską ropę z siedmiu przejętych w ostatnim czasie tankowców - poinformował w sobotę dziennik „New York Post”. Dodał, że surowiec jest przetwarzany w amerykańskich rafineriach.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa, w jaki sposób może doprowadzić do upadku reżimu na Kubie. Jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest wprowadzenie całkowitej morskiej blokady importu ropy na tę wyspę - poinformował w piątek serwis Politico, powołując się na źródła.
Progress, rosyjski tankowiec objęty sankcjami za przemyt ropy naftowej, wysłał komunikat, że stracił kontrolę nad utrzymaniem kursu i dryfuje po Morzu Śródziemnym w pobliżu wybrzeży Algierii - wynika z danych portalu MarineTraffic, śledzącego ruch statków.
Stany Zjednoczone rozważają sprzedaż wenezuelskiej ropy Chinom. Pekin od lat był głównym nabywcą surowca z Wenezueli i płacił za tę ropę preferencyjne ceny. Sprzedaż pozwalała pokryć część długów zaciągniętych przez Caracas.
Rosyjski eksport ropy naftowej obniżył się do najniższego poziomu od sierpnia, ponieważ Moskwa coraz wyraźniej zmaga się z problemami w dostarczaniu surowca do kluczowego odbiorcy – Indii. Import rosyjskiej ropy do tego kraju w grudniu spadł do najniższego poziomu od ponad trzech lat – podaje agencja Bloomberg.
Setki milionów dolarów, bo o takich kwotach mowa, spoczywa na kontach w Katarze. To opłacone rachunki za wenezuelską ropę, które zrobiły sobie przystanek w drodze do Caracas. To oczywiście rodzi jedno zasadnicze pytanie: czy te przelewy są transparentne?
W piątek notowania ropy naftowej zwyżkują o przeszło 1 proc., ponieważ inwestorzy wciąż skupiają się na zagrożeniach dla dostaw, mimo że prawdopodobieństwo amerykańskiego uderzenia militarnego na Iran osłabło – podaje agencja Reuters.
Grudniowy import rosyjskiej ropy do Indii spadł do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Zachodnie sankcje i problemy z przestrzeganiem regulacji zmusiły indyjskie rafinerie do dywersyfikacji dostaw, co wyraźnie wzmocniło pozycję krajów OPEC i ograniczyło udział surowca z Rosji.
Ceny ropy naftowej są na plusach. Inwestorzy nadal obawiają się o zakłócenia w dostawach z Iranu wobec możliwości interwencji zbrojnej USA w tym kraju.
Ubiegłoroczne dochody Rosji ze sprzedaży ropy naftowej i gazu były najmniejsze od czasu pandemii - wynika z zestawienia opublikowanego przez resort finansów. Tamtejsi analitycy nie mają wątpliwości - to "katastrofa budżetowa", której skutki tylko mogą się pogłębiać.
Rosyjskie Ministerstwo Finansów podało, że dochody budżetu z ropy naftowej i gazu spadły w ubiegłym roku o 24 proc. i były najniższe od 2020 roku, kiedy globalna gospodarka była w kryzysie z powodu pandemii COVID-19, informuje Reuters.
Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że odbył „świetną” pierwszą rozmowę z nową przywódczynią Wenezueli Delcy Rodriguez. Zapowiedział, że partnerstwo między USA i Wenezuelą będzie „spektakularne”.
Ropa naftowa mocno tanieje w czasie porannego handlu w czwartek. To pierwszy spadek notowań tego surowca od 6 sesji - informują maklerzy.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
