Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rakieta balistyczna, której rosyjscy żołnierze użyli do uderzenia w dzielnicę mieszkaniową w Kijowie w czwartek, została wyprodukowana w Korei Północnej, a większość jej zagranicznych komponentów została wyprodukowana przez firmy amerykańskie - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki udzielili identycznych odpowiedzi na 8 z 20 pytań w ankiecie Latarnika Wyborczego, co oznacza, że ich poglądy są zgodne w 40 proc. Ponad połowa odpowiedzi Nawrockiego pokrywa się z poglądami Sławomira Mentzena.
Najwięcej badanych Polaków ufa marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni (45 proc.) i prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu (44 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność budzą: prezes PiS Jarosław Kaczyński (60 proc.) oraz b. premier Mateusz Morawiecki (55 proc.).
Rosyjska redakcja BBC News w opublikowanej w piątek sylwetce Steve'a Witkoffa ocenia, że politykę zagraniczną USA kształtują teraz nie dyplomaci i eksperci, a bliscy ludzie prezydenta Donalda Trumpa. Przytacza krytyczne opinie, według których Witkoff "nic nie wie o Rosji ani o Ukrainie".
Poseł PiS Zbigniew Ziobro powiedział, że składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z - jak ocenił - nielegalną próbą pozbawienia go wolności do 30 dni. Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa wnioskowała o areszt wobec Ziobry w celu przesłuchania go.
Uchwałę wyrażającą wolę podjęcia działań zmierzających do sprzedaży piłkarskiego klub Śląska Wrocław przyjęli w piątek wrocławscy radni. Wnioskował o to prezydent Wrocławia Jacek Stutryk. Opozycja głosowała „za”, podnosząc jednocześnie, że uchwała w takim kształcie jest niepotrzebna.
Prokurator przyjął poręczenie majątkowe za posła PiS Dariusza Mateckiego i wysyła teraz nakaz zwolnienia; w ciągu około dwóch godzin poseł Matecki opuści areszt - poinformował PAP w piątek po południu jeden z obrońców posła mec. Kacper Stukan.
Rosja przeprowadziła operację wpływu, stała za rozpowszechnieniem w internecie fałszywego wpisu, w którym poseł do parlamentu Danii miał prosić Rosjan o pomoc w sprawie Grenlandii - oświadczyła w piątek duńska Służba Wywiadu Wojskowego FE.
Węgry nie opuszczą Unii Europejskiej, ale wraz z Patriotami dla Europy przywrócimy jej formę sprzed dwóch dekad – napisał w piątek w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban w odpowiedzi premierowi Donaldowi Tuskowi.
Prezydent USA Donald Trump w prywatnych rozmowach przyznaje, że wypracowanie porozumienia między Rosją i Ukrainą jest trudniejsze, niż sądził, i jest sfrustrowany tym, że jego dotychczasowe starania nie przyniosły pożądanego efektu - napisał w piątek portal amerykańskiej telewizji CNN.
Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill powiedział w piątek w Brukseli, że UE przyjęła środki zniechęcające firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na potrzeby rosyjskiej "floty cieni". Chodzi o stare tankowce, które mogą potajemnie transportować rosyjską ropę.
Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że w ciągu kilku lat dogonimy największe gospodarki na świecie. Podczas zgromadzenia posłów i senatorów w Gnieźnie przekonywał też, że jesteśmy gotowi zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnymi siłami, niezależnie od poglądów - dodał.
Jeśli doniesienia medialne dotyczące rektora Uniwersytetu w Siedlcach znajdą potwierdzenie, resort nauki podejmie działania "zmierzające do wyciągnięcia najdalej idących konsekwencji" - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w piątkowym komunikacie.
Niemieccy politycy z chadeckiej CDU i socjaldemokratycznej SPD ostro skrytykowali plan pokojowy prezydenta USA Donalda Trumpa dla Ukrainy. - Absurdem samym w sobie jest to, że USA negocjują z agresorem, Rosją, bez udziału w tych negocjacjach kraju będącego ofiarą agresji, Ukrainy - powiedział były minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel (SPD).
Trump: Iran nie będzie mieć swojej broni nuklearnej. "Tylko USA są w stanie taką umowę wynegocjować"
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że Iran nie będzie mieć swojej broni jądrowej. W wywiadzie dla magazynu "Time" amerykański przywódca obarczył swego poprzednika na stanowisku prezydenta odpowiedzialnością za rozwój irańskiego programu jądrowego.
Agencja Reutera podała w piątek, że propozycje amerykańskie dotyczące warunków rozejmu na Ukrainie przewidują m.in. uznanie Krymu za część Rosji. Kontrpropozycje krajów europejskich i Ukrainy nie mówią o kwestiach terytorialnych, a przewidują gwarancje dla Kijowa na wzór natowskiego artykułu 5.
Radni dzielnicy Praga-Północ negatywnie zaopiniowali projekt uchwały Rady Warszawy w sprawie nadania kładce nazwy "Kładka Magdaleny Abakanowicz”. Podjęli również stanowisko, by ponownie przeprowadzić procedurę nadania nazwy temu obiektowi miejskiemu.
Rząd w Pekinie rozważa zwolnienie części towarów sprowadzanych z USA z nałożonych wcześniej ceł w wysokości 125 proc. – podał w piątek Reuters, powołując się na źródła. Ministerstwo spraw zagranicznych nie potwierdziło doniesień medialnych.
Umowy handlowe oczekiwane są za trzy do czterech tygodni - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla magazynu "Time". Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami o umowie celnej, czemu Pekin zaprzecza. Dodał, że przywódca ChRL Xi Jinping zadzwonił do niego w tej sprawie.
Premier Donald Tusk zapowiedział repolonizację gospodarki. Czym jest w nowym rozumieniu repolonizacja i jakie są jej korzyści dla polskich firm...
Wielka Brytania może wycofać się z planów wysłania tysięcy żołnierzy wojsk lądowych do Ukrainy - poinformował w piątek "The Times", dodając, że rozwiązanie to uznano za zbyt ryzykowne z powodu obaw o rozszerzenie się konfliktu. Według dziennika podobną decyzję może podjąć Francja.
Jak co tydzień, redaktor naczelny Andrzej Stec poleca słuchaczom weekendowego podcastu pt. "Bankomat" szczególnie dwa tematy: "Szokujące prognozy Kiyosakiego dla cen złota. Padnie 30000 dolarów za uncję?" oraz "RPP zacznie ciąć stopy procentowe. Jak przygotować portfel?".
Czapki i koszulki z logo "Trump 2028" pojawiły się w sprzedaży w sklepie internetowym należącym do prezydenta USA – podał w piątek brytyjski dziennik „Guardian”. Jest to kolejny sygnał, że Donald Trump zamierza ubiegać się o trzecią kadencję prezydencką, mimo że jest to sprzeczne z amerykańską konstytucją.
Zanim przyjdzie długi majowy weekend, w niektórych krajach określany jako złoty, rynkowych emocji dostarczy bogaty kalendarz makroekonomiczny. W nim znajdziemy odczyt polskiej inflacji tuż przed posiedzeniem RPP, kondycję amerykańskiej gospodarki pod rządami Trumpa oraz wysyp raportów wynikowych w Polsce i za granicą. Będzie gorąco, nie tylko od grilla.
Krym zostanie przy Rosji - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla magazynu "Time". Rozmowę opublikowano w piątek z okazji zbliżających się stu dni drugiej prezydentury Trumpa.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
