Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Narastające napięcia między USA a UE coraz silniej oddziałują na rynki finansowe, skłaniając inwestorów do sięgania po bezpieczniejsze aktywa. W Polsce uwagę przyciągają przede wszystkim prognozy dla GPW, rekordowa podaż gotowych mieszkań na sprzedaż oraz nowe odkrycie gazu przez Orlen i Equinor. To tylko część najważniejszych informacji dnia.
Współczesne rolnictwo odchodzi od niewielkich, przydomowych gospodarstw w stronę zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw wykorzystujących także technologie cyfrowe.
Michael Krautzberger, szef inwestycji na rynkach publicznych w Allianz Global Investors, największej niemieckiej firmie zarządzającej aktywami, uważa, że europejscy politycy powinni podsycać turbulencje na rynku. Jego zdaniem, wywarłoby to presję na prezydenta USA Donalda Trumpa i skłoniło do wycofania roszczeń wobec Grenlandii, informuje Bloomberg.
Polski rynek samochodów elektrycznych ma za sobą najlepszy rok w historii. Liczba rejestracji wzrosła ponaddwukrotnie, a grudzień okazał się rekordowy. Za boomem stoją dopłaty i rozbudowa infrastruktury.
Brytyjski regulator ds. hazardu zarzucił spółce Meta, że przymyka oczy na reklamy nielegalnych serwisów bukmacherskich i kasyn internetowych pojawiające się na Facebooku i Instagramie. Zdaniem Brytyjskiej Komisji ds. Hazardu platformy Mety umożliwiają promocję podmiotów działających bez wymaganych licencji, choć są one łatwe do wykrycia — podaje agencja Bloomberg.
Linia lotnicza Enter Air zawarła z biurem podróży Rainbow Tours umowę na usługi czarterowe w tegorocznym sezonie letnim i zimowym na przełomie 2026 i 2027 r. - poinformował przewoźnik we wtorek. Szacunkowa wartość umowy wynosi ok. 109,8 mln dol., czyli ok. 395,9 mln zł.
Wtorkowa sesja na giełdach w USA zapowiada się nerwowo. Kontrakty terminowe mocno spadają, a inwestorzy po przerwie świątecznej obawami reagują na eskalację napięć handlowych i geopolitycznych wywołanych nowymi groźbami celnymi Donalda Trumpa. W centrum uwagi są Europa, Grenlandia oraz sezon wyników spółek.
W krótkim okresie polskie firmy mogą realizować około jednej trzeciej zamówień związanych z farmami wiatrowymi, ale w przyszłości ich udział może znacząco się zwiększyć.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź powołało we wtorek czterech nowych członków rady nadzorczej: Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Artura Ulricha, Łukasza Żelewskiego i Remigiusza Paszkiewicza.
W miejscowości Starkówiec Piątkowski w gminie Środa Wielkopolska potwierdzono największe w tym roku ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Choroba wystąpiła na fermie liczącej ok. 1,5 mln kur niosek – poinformowała Inspekcja Weterynaryjna.
Z inicjatywy ministra rolnictwa Stefana Krajewskiego trwają prace nad rozporządzeniem wprowadzającym czasowy zakaz importu do Polski produktów żywnościowych zawierających pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin, które są niedopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej. Regulacje mają dotyczyć w pierwszym etapie pięciu substancji.
Z inicjatywy ministra rolnictwa Stefana Krajewskiego trwają prace nad rozporządzeniem wprowadzającym czasowy zakaz importu do Polski produktów żywnościowych zawierających pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin, które są niedopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej. Regulacje mają dotyczyć w pierwszym etapie pięciu substancji.
Sprzedaż wina w Stanach Zjednoczonych spadła kolejny rok z rzędu, a 2026 r. również ma przynieść spadki – choć już w wolniejszym tempie. Zdaniem analityków branża zbliża się do fazy stabilizacji, jednak nadwyżka podaży i słabszy popyt wciąż będą ciążyć rynkowi.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał umowę z organizacjami pomocowymi na dystrybucję żywności. W ramach programu FEPŻ 2021–2027 do potrzebujących ma trafić ponad 60 tys. ton artykułów o wartości przekraczającej 400 mln zł.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
