Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Możliwa sprzedaż aktywów Carrefoura w Polsce otworzyło debatę o kondycji i przyszłości całej branży. Przejęcie 750 sklepów przez państwową Krajową Grupę Spożywczą to szansa na przebudowę handlu, czy ryzyko ingerencji państwa w rynek? I co na to Ministerstwo Aktywów Państwowych? Wyda zgodę? Oto kluczowe komentarze w tej sprawie.
Protestujący w piątek w Kielcach rolnicy złożyli na ręce wojewody świętokrzyskiego petycję do premiera i ministra rolnictwa. Domagają się w niej reakcji rządu na dramatycznie pogarszającą się sytuację polskiego rolnictwa.
Pierwsze od ponad 30 lat przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Hiszpanii zostały wykryte prowincji Barcelona na północnym wschodzie Hiszpanii – potwierdziło w piątek hiszpańskie ministerstwo rolnictwa.
Wniosek MRiRW ws. przejęcia sklepów Carrefour to krok w dobrym kierunku - ocenił prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański. Dodał, że skoro inni mogą przy pomocy systemów jakości i narodowych sieci handlowych bronić rynków, powinniśmy robić to samo.
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował, że jeszcze w piątek zwróci się do Komisji Europejskiej o ponowne rozpatrzenie unijnych przepisów mających doprowadzić do zakończenie sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku. Ogłosił program dopłat dla nabywców „elektryków” i ładowanych hybryd, donosi Reuters.
W piątek handel na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME) został wstrzymany z powodu awarii chłodzenia w jednym z jej centrów danych, donosi CNBC.
Budynek, który dojrzewa wraz ze zmianą stylu życia mieszkańców, nie jest futurystyczną wizją, lecz koncepcją firmy EXT Domy. Pomysł innowacyjnych konstrukcji, który wykiełkował w głowie ojca, rozwija syn – Maciej Żurowski. Stawia ze swoim zespołem solidne domy modułowe, które można powiększyć, gdy zmieniają się potrzeby rodziny.
Włoska motoryzacja to połączenie sztuki, rzemiosła i emocji. Powrót Maserati do Modeny pokazuje, że dla Włochów samochód to nie tylko technologia, lecz także część kultury, dumy i tożsamości narodowej. To nie jest decyzja produkcyjna, to manifest.
PKB Czech wzrósł w trzecim kwartale o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od drugiego kwartału 2022 roku. W ujęciu kwartalnym sięgnął 0,8 proc. czyli był najwyższy od ostatnich trzech miesięcy 2024 roku, wynika z informacji przekazanych przez Bloomberga.
Wydatki na zabezpieczenie społeczne w Polsce rosną, ale trafiają do wszystkich po równo, a nie tylko do najbiedniejszych. Gospodarka z przytupem weszła w IV kwartał i są nadzieje na wzrost inwestycji – ale znów dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Polskie firmy boją się inwestować za granicą, a awantura o przymusowe etaty ujawnia, że zasięg zjawiska fałszywych umów B2B jest chyba większy, niż się wydawało. To najważniejsze tematy nowego odcinka PB Bilans.
Rynek okularów premium w Polsce dopiero dojrzewa, ale Weronika Rokicka dawno dostrzegła jego potencjał. Stworzyła Eyemazing – salony optyczne z ręcznie wytwarzanymi oprawami. Jej historia zaczęła się przypadkiem, a rozwija dzięki fascynacji rzemiosłem i zrozumieniu, że okulary mogą budować wizerunek równie mocno jak moda.
Inflacja w Niemczech okazała się w listopadzie wyższa, niż przewidywano. Wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego pokazały, że zharmonizowany wskaźnik HICP wzrósł w zestawieniu rok do roku o 2,6 proc., podczas gdy ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters oczekiwali wzrostu jedynie do 2,4 proc. z 2,3 proc. odnotowanych w październiku.
Stoxx Europe 600 spadał w pierwszej części ostatniej sesji tygodnia i miesiąca ale odrobił niewielką stratę i rośnie obecnie o 0,01 proc. Zmierza do zakończenia tygodnia zwyżką o 2,3 proc., największą od dwóch miesięcy. W listopadzie jak dotąd rośnie o 0,6 proc. Może być to piąty z rzędu miesiąc wzrostu indeksu.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
