Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Południowokoreański bank centralny po raz czwarty z rzędu pozostawił stopy procentowe bez zmian. Decydenci zasygnalizowali też możliwe zakończenie obecnego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, ponieważ słabnący won, presja inflacyjna i ryzyka dla stabilności finansowej ograniczają pole do dalszych obniżek.
Konsumenci w Niemczech z większą chęcią sięgają po portfele przed okresem świątecznym, co przekłada się na nieznaczną poprawę wskaźnika nastrojów. Mimo lepszych wyników, pogarszające się oczekiwania dochodowe i umiarkowany pesymizm dotyczący przyszłej sytuacji gospodarczej osłabiają szanse na wyraźniejsze ożywienie.
The Financial Times pisze, że największe chińskie firmy, jak Alibaba i ByteDance, szkolą swoje modele sztucznej inteligencji (AI) poza krajem aby móc korzystać z chipów Nvidii i unikać wprowadzonych przez USA barier w dostępie do najnowszych technologii, informuje Reuters.
Prezes Przemysław Sztuczkowski poinformował Cognor Holding, że jego spółka PS Holdco objęła ponad 43,5 mln akcji, czyli prawie 73 proc. z nowej emisji.
Brak sesji w czwartek w USA powoduje niższą aktywność inwestorów na europejskich rynkach akcji. Stoxx Europe 600 spadał o 0,1 proc. po dwóch godzinach sesji choć dwie trzecie spółek z paneuropejskiego indeksu notowało wzrost kursu.
Po dwóch miesiącach dynamicznych wzrostów zyski chińskich firm przemysłowych ponownie się skurczyły. Najnowsze dane potwierdzają narastające problemy krajowego popytu, słabnący eksport oraz opóźniającą się poprawę koniunktury, co zwiększa presję na władze w Pekinie, by wdrożyły bardziej zdecydowane działania stymulacyjne.
Koncern Toyota Motor odnotował w październiku solidny wzrost sprzedaży, głównie dzięki silnemu popytowi w Stanach Zjednoczonych. Dobre wyniki na kluczowym rynku pozwoliły zrekompensować spadki w Chinach i Japonii, potwierdzając odporność japońskiego producenta samochodów na globalne napięcia handlowe oraz zmieniające się preferencje konsumentów.
Sztuczna inteligencja właśnie wstrząsa marketingiem. Najnowszy raport pokazuje, że firmy wdrażają ją szybciej niż kiedykolwiek, a w ciągu trzech lat technologia ma zasilać niemal połowę projektów, radykalnie zwiększając sprzedaż, satysfakcję klientów i obniżając koszty.
– W systemie rolnictwa tradycyjnego z danego obszaru jesteśmy w stanie zrobić maksymalnie 2 cykle produkcyjne. Z uprawy hydroponicznej pod osłonami robimy ok. 10 cykli. To gigantyczna przewaga efektywności – mówił Adam Wilczyński, dyrektor operacyjny Smart Vegetables Innovations, podczas debaty FRSiH "Innowacje i trendy w praktyce: od laboratorium do stołu", która odbyła się 18 listopada 2025 roku.
W sklepach regionu rośnie sprzedaż produktu, który jeszcze niedawno uchodził za oczywistość, a dziś staje się jednym z najdynamiczniej rozwijających się "superfoodów". Konsumenci coraz częściej sięgają po jego nową, ulepszoną wersję, wierząc, że to właśnie ona najlepiej odpowie na ich potrzeby zdrowia, energii i codziennej wygody.
Od 2 grudnia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa wersja regulaminu programu lojalnościowego Moja Biedronka. Aktualizacja obejmuje zarówno zasady korzystania z fizycznych i wirtualnych kart, jak i funkcjonowanie aplikacji mobilnej, e-paragonów oraz usług cyfrowych.
Bardzo ważne są dojrzałe relacje biznesowe, nie tylko transakcyjne, ale wspólne myślenie o rozwoju i wyzwaniach, o tym, czego oczekuje klient, jak produkt opracować, przygotować pod kątem danego formatu detalicznego. W mojej ocenie to podstawa sukcesu w biznesie - mówiła Marietta Stefaniak, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Cedrob Foods SA.
Rosnące napięcie wokół zmian w systemie kaucyjnym narasta – producenci biją na alarm, że od 1 stycznia 2026 r. sprawnie funkcjonujący od dekad obieg szklanych butelek zwrotnych może zostać zastąpiony chaotycznym i kosztownym modelem, który zagrozi zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom.
Mimo ogólnej poprawy jakości raportowania ESG, producenci żywności najmocniej odstają od rynku – ich wynik 9,3 punktu pokazuje, że branża ma do nadrobienia największy dystans.
Cukiernia Sowa wchodzi do Galerii Jurajskiej z rozmachem – nie tylko serwując swoje kultowe desery i dania bistro, lecz także wprowadzając do Częstochowy pierwszy lokal z robotem obsługującym gości.
Branża spożywcza jest bardzo wrażliwa na koszty. Stąd potrzeba konsolidacji rynku, domykania łańcucha żeby też marży jak najmniej uciekało. Ulgi podatkowe pozwalają dodatkowo poprawić pozycję finansową przedsiębiorstw - mówi Grzegorz Proksa, partner zarządzający w kancelarii WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy.
W nowym, jubileuszowym sklepie nie brakuje udogodnień dla klientów: 6 kas samoobsługowych, butelkomat. Od tego miesiąca w sieci dostępna jest też usługa cashback, umożliwiająca klientom wypłatę gotówki przy kasach.
W Rumunii Carrefourem zainteresowana jest Żabka. A kto przejmie polskie sklepy Carrefoura? Rządowy ruch wokół Krajowej Grupy Spożywczej sprawia, że gra o jedną z największych sieci handlowych w kraju wchodzi w nowy etap.
Platforma handlowa AliExpress, należąca do giganta e-commerce Alibaba, zablokowała chińskiego sprzedawcę lalek erotycznych o wyglądzie dzieci po tym, gdy dochodzenie agencji Reutera wykazało potencjalne naruszenia przepisów UE i USA – poinformował Reuters.
Po latach równoległego rozwoju dwaj dwie firmy z Lublina łączą siły, deklarując ambicję budowy najsilniejszego polskiego dystrybutora artykułów FMCG na świecie. - Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania, mamy odwagę i wiedzę jak to robić z sukcesem. Chcemy skutecznie działać na wszystkich kontynentach – mówi Paweł Wójciak, prezes Grupy Maspo.
Świąteczna przerwa w USA skutecznie ogranicza aktywność inwestorów na globalnych rynkach. Przeważają jednak relatywnie dobre nastroje, a inwestorzy i konsumenci już czekają na Black Friday
Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW. Informacje ze spółek, analizy i rekomendacje.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
