MLS (MLSYSTEM) podpisał dwa listy intencyjne z czołowymi sieciami laboratoryjnych badań diagnostycznych ukierunkowane na rozwój potencjału „COVID Detectora”. Pierwszy zawarty został z firmą Diagnostyka (diag.pl), a drugi z ALAB laboratoria (alablaboratoria.pl).

- Pozytywna ocena przydatności klinicznej urządzenia „COVID Detectora” wzbudziła spore zainteresowanie rynku diagnostyki, czego efektem są podpisane listy intencyjne. Urządzenie zamierzamy wprowadzić zarówno w trybie profesjonalnym, gdzie niezbędna jest współpraca z firmami diagnostycznymi, posiadającymi rozbudowaną sieć laboratoriów, takimi jak Diagnostyka i ALAB, jak i w trybie do tzw. „samokontroli”, gdzie urządzenie będzie mogło być wykorzystywane do masowego testowania m.in. w zakładach pracy czy urzędach - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Wyniki skuteczności „COVID Detectora” mieszczące się w zakresie Stanowiska Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie wartości diagnostycznej testów antygenowych wykorzystywanych w rozpoznawaniu zakażeń SARS-CoV-2 oraz rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dot. czułości i specyficzności testów antygenowych, połączone z możliwością szybkiej diagnostyki dają w ocenie ML System duży potencjał wdrożeniowy urządzenia na wielu rynkach.

W przypadku porozumienia z ALAB laboratoria, strony deklarują współpracę przy wdrożeniu systemu pomiarowego na rynkach: polskim, niemieckim oraz ukraińskim. Ponadto, firmy deklarują wspólne działania ukierunkowane na rozszerzenie diagnostyki z wykorzystaniem „COVID Detectora” o mutacje wirusa SARS-CoV-2, rozróżnienie stadium choroby oraz inne patogeny, w tym gruźlicę.

Współpraca z laboratoriami Diagnostyka, także uwzględniająca m.in. detekcję mutacji wirusa SARS-CoV-2 czy innych patogenów, zakłada ponadto diagnostykę nowotworów z wykorzystaniem urządzenia.

- Konsekwentnie dążymy do jak najszybszej komercjalizacji „COVID Detectora”. Zdajemy sobie sprawę z dużej roli jaką urządzenie może odegrać w walce z pandemią, przy wykorzystaniu jego zalet w postaci szybkiego i bezinwazyjnego pomiaru. Powyższe atuty sprawiają, że urządzenie cieszy się szczególnym zainteresowaniem sieci hoteli oraz organizatorów imprez masowych. Wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki w zakresie fizyki kwantowej, modelowania matematycznego i uczenia maszynowego może dać niespotykane wcześniej możliwości w rozwoju systemu detekcji i wykrywaniu wielu chorób na szeroką skalę - podsumowuje Dawid Cycoń.