Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Sescom podpisał list intencyjny z LOTOS Asfalt

Udostępnij

SES (SESCOM), spółka technologiczna, skoncentrowana na technicznym Facility Management (FM) oraz innowacjach optymalizujących działalność biznesową klientów, podpisał list intencyjny z LOTOS Asfalt dotyczący współpracy przy realizacji programu LOTOS Green H2.

- Program LOTOS Green H2 jest pionierskim przedsięwzięciem w skali kraju, nastawionym na efektywne wykorzystanie potencjału technologii wodorowej w energetyce. Pomyślna realizacja celów określonych w porozumieniu znacznie przybliży nas do komercyjnego zastosowania wodoru w gospodarce - komentuje Sławomir Halbryt, prezes Sescom.

Współpraca w ramach programu LOTOS Green H2 zakłada przygotowanie:

1) projektu budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody o mocy ok. 100 MW i jej integracji z rynkiem energii

2) projektu budowy pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 1MW,

3) projektu oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru, umożliwiającego również współpracę z systemem informatycznym stosowanym w sieciach energetycznych w kraju.

Obie firmy zamierzają ponadto podjąć rozmowy dotyczące wspólnych działań w zakresie integracji technologii IT oraz urządzeń do elektrolizy wody.

List intencyjny obowiązuje strony do 31 grudnia 2021 r. z możliwością przedłużenia.

Po stronie Sescom w prace projektowe zaangażowana zostanie spółka zależna – SES Hydrogen, odpowiedzialna za rozwój technologii wodorowych w ramach grupy. W ostatnich dniach Sescom informował o podniesieniu udziału w akcjonariacie spółki córki z 30 do 92,33 proc. oraz przeniesieniu na nią patentów związanych z technologiami wodorowymi.

W ramach LOTOS Green H2 powstać ma wielkoskalowa instalacja złożona z elektrolizerów, magazynów wodoru i ogniw paliwowych lub ewentualnie turbin wodorowych, zarządzanych przez innowacyjne oprogramowanie. Całość ma produkować zeroemisyjny wodór na potrzeby rafinerii
i jednocześnie wpierać polski system elektroenergetyczny na zasadzie elektrowni szczytowo-pompowej.

Pozostałe wiadomości

KIO unieważniła wybór konsorcjum Mirbudu w przetargu na A2

Zarząd MRB (MIRBUD) poinformował, że otrzymał zawiadomienie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie o unieważnieniu czynności wyboru oferty konsorcjum...

2026-06-22, 10:27

Asbis bije koleje rekordy miesięcznej sprzedaży

ASB (ASBIS), wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług ICT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), bije...

2026-06-22, 09:08
Daniel Janusz, Prezes Zarządu Feerum S.A.

Przegląd opcji strategicznych Grupy Feerum

FEE (FEERUM),, wiodący polski producent elewatorów zbożowych, rozpoczęła proces przeglądu opcji strategicznych, w ramach którego nastąpi ocena możliwych kierunków działań,...

2026-06-22, 09:07

Allegro i InPost podpisały list intencyjny. Na stole nowe warunki dostaw

Rada Dyrektorów ALE (ALLEGRO) poinformowała, że 18 czerwca 2026 r. spółka zależna Allegro sp. z o.o. oraz InPost sp. z o.o. zawarły niewiążący list intencyjny. Dokument odzwierciedla...

2026-06-19, 13:59
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus