BFT (BENEFIT) nabył 100 proc. udziałów w YesIndeed Sp. z o.o., tworzącej kompleksowe systemy grywalizacyjne i motywacyjne oraz posiadającej w swojej ofercie platformę kafeteryjną WannaBuy. Spółki współpracowały przy organizacji dwóch edycji „Letniej Gry” Programu MultiSport. Zakup YesIndeed ma na celu rozszerzenie oferty Benefit Systems o rozwiązania cyfrowe i know-how, które wpisują się w strategię długofalowego rozwoju produktów Grupy.

YesIndeed jest liderem rozwiązań wykorzystujących grywalizację w programach wsparcia sprzedaży, z których korzystają m.in. międzynarodowe firmy z branży finansowej, FMCG czy motoryzacyjnej.

- Ze spółką YesIndeed współpracowaliśmy już przy okazji ubiegłorocznej Letniej Gry MultiSport. Przekonaliśmy się wtedy, jak skuteczne i angażujące są oferowane przez nią rozwiązania. Cieszymy się, że YesIndeed wraz z całym zespołem i swoimi produktami staje się częścią Grupy Benefit Systems. Jesteśmy przekonani, że systemy grywalizacyjne będą ważnym uzupełnieniem oferty naszych produktów. To także istotne wzmocnienie technologiczne naszej organizacji w obszarze należącym do kluczowych kierunków rozwoju naszej Grupy w kolejnych latach. Segment grywalizacji od wielu lat dynamicznie się rozwija, stanowiąc już dziś nieodłączny element nowoczesnych platform wellbeingowych i systemów HR – wyjaśnia Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems, odpowiedzialny za finanse Grupy Kapitałowej.

Rozwiązania YesIndeed to programy aktywizacji i wsparcia sprzedaży oraz obszarów HR, a także WannaBuy, czyli system kafeteryjny z rozwiązaniami z obszaru well-beingu i elementami grywalizacji. Istotną kompetencją YI są audyty sił sprzedaży i struktur wewnętrznych, które kładą nacisk na synergie i umożliwiają optymalne kształtowanie struktury działów w organizacji.

- W Benefit Systems uważnie obserwujemy trendy rynkowe, by rozwijać i tworzyć innowacyjne rozwiązania, odpowiadające na zmieniające się potrzeby naszych klientów. Grywalizacja doskonale sprawdza się w szkoleniach, onboardingu, czy programach wellbeingowych, mając realny wpływ na budowanie zaangażowania pracowników oraz kształtowanie postaw i nawyków prozdrowotnych – dodaje Dariusz Deszczka, head of product development w Benefit Systems, który dołączy do Zarządu YesIndeed i będzie odpowiedzialny za proces integracji.

Zespół YesIndeed oraz obecny Zarząd, czyli Piotr Maciejewski, Izabela Nasiłowska-Włodarek i Paweł Kornosz, będą kontynuować swoją pracę i rozwijać produkty przy pełnym wsparciu Benefit Systems.

- Cieszymy się z dołączenia do Grupy Benefit Systems i związanych z tym nowych możliwości rozwoju. Wierzymy, że nasze doświadczenia w branżach, w których działamy, pozwolą nam wspólnie zrealizować strategię, zapewniającą zdobycie pozycji lidera innowacji w motywowaniu klientów oraz ich pracowników. Nieustannie, korzystając z wiedzy i zdobytego przez lata doświadczenia, skutecznie dostosowujemy nasze rozwiązania grywalizacyjne do zmieniającego się otoczenia – mówi Zarząd YesIndeed.