Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

ES-System spodziewa się kontynuacji wzrostu sprzedaży w 2016 r.

Udostępnij

ES-System spodziewa się kontynuacji wzrostu sprzedaży krajowej i eksportowej w 2016 r., dzięki koniunkturze na rynku i rosnącemu zainteresowaniu klientów. Spółka liczy także na dalszy wzrost udziału oświetlenia LED w sprzedaży, poinformował ISBnews prezes Rafał Gawrylak.

"Wzrost na krajowym rynku oświetleniowym w 2015 r. był na poziomie 3-5% Zakładamy, że rynek krajowy i eksportowy w roku 2016 również wzrośnie kilka procent " - powiedział ISBnews Gawrylak.

Prezes podkreślił też, że spółce udaje się poprawić wynik dzięki redukcji kosztów ogólnego zarządu i przewadze konkurencyjnej w oferowaniu zaawansowanych rozwiązań oświetleniowych opartych na technologii LED.

"W bieżącym roku oczekujemy jednocyfrowego wzrostu sprzedaży, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym" - powiedział.

W 2015 r. znaczące wzrosty sprzedaży ES-System osiągnął na rynku szwajcarskim i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także w Irlandii i Portugalii. Na rynkach wschodnich udało się ograniczyć negatywny wpływ sytuacji na rynku rosyjskim.

"Dokonaliśmy pewnej dywersyfikacji, udaje nam się zwiększyć udziały w rynku Litwy, Łotwy i Estonii, a co ciekawsze - i co nas bardzo cieszy - obserwujemy wzrost zainteresowania naszymi produktami po stronie Ukrainy. Tam obserwujemy 6 -proc. wzrost sprzedaży r/r. To dobry prognostyk dla wzrostu sprzedaży i rozwoju na rynkach wschodnich" - powiedział prezes.

Optymizm wynika z dobrych wyników osiągniętych w 2015 r. oraz z zainteresowania wyrażanego przez klientów i złożonych już zamówień, które będą w tym roku realizowane, przede wszystkim na rozwiązania z wykorzystaniem technologii LED.

W 2015 r. spółka wprowadziła ok. 3 000 nowych wdrożeń, z których 80% było rozwiązaniami LED. Udział rozwiązań LED w sprzedaży krajowej stanowił 46,8% (wobec 27,4% w 2014 r.) a w sprzedaży eksportowej 57,4% (wobec 31,5% w 2014 r.).

"Biorąc pod uwagę, że łącznie na rynku krajowym i eksportowym większość to rozwiązania LED, że te rynki nadal są zainteresowane rozwiązaniami LED a udział LED w nowych wdrożeniach był na poziomie 80%, jak najbardziej zakładamy, że ten trend wzrostowy będzie w roku 2016 utrzymany" - powiedział Gawrylak.

ESS (ESSYSTEM) to największa polska firma w branży oświetleniowej, działająca w segmentach oświetlenia architektonicznego, ulicznego, zewnętrznego i awaryjnego.