Nietypowo, zacznijmy od sierpniowych faworytów BM mBanku, czyli listy kluczowych pozytywnych rekomendacji. Zestawienie, podobnie jak i sentyment analityków nie uległ znaczącym zmianom wobec poprzedniego miesiąca, ale i tu znajdziemy kilka modyfikacji.

Przede wszystkim na liście nie figurują już akcje KRU (KRUK) i MOL. Lipcowe rekomendacje dla obu spółek pozostają w mocy, chociaż w przypadku Kruka można oczekiwać pojawienia się aktualizacji. Po ostatnich wzrostach spółka osiągnęła wyznaczoną przez analityków cenę docelową 288,46 zł (obecnie 307,8 zł) i zalecenie „akumuluj” trudno nazwać już aktualnym.

W sierpniu na „pozytywną” listę trafiły natomiast akcje FTE (FORTE), SPL (SANPL) oraz WPL (WIRTUALNA). W przypadku Santandera i Wirtualnej Polski nie znamy uzasadnienia tej decyzji, jednak zalecenie dla Forte podniesiono kilka dni wcześniej, w raporcie poświecimy spółkom przemysłowym (skrót znajdziesz na profilu spółki w zakładce poświęconej rekomendacjom).

„(…) podwyższamy nasze prognozy dla Forte (EBIDA’21 +15%; EBITDA’11 +23%) oraz pozycjonowanie z równoważ na przeważaj. Zwracamy uwagę na paraboliczne wzrosty cen płyty drewnopochodnej w Niemczech (…) oraz rekordowe wskaźniki IFO w przemyśle meblarskim w Niemczech” – pisał Jakub Szkopek

Wracając jednak do zmian w rekomendacjach. Podobnie jak przed miesiącem, analitycy zdecydowali o podniesieniu ceny docelowej akcji LTS (LOTOS). Tym razem do 67,2 zł i podnosząc zalecenie do „kupuj”. Jak czytamy w raporcie, spółka pozostaje ich pierwszym wyborem jeśli chodzi o sektor paliw, a wyższa rekomendacja to efekt m.in. lepszych od oczekiwań wyników za zakończony kwartał.

„Znaczne wyższe od oczekiwań wyniki za 2Q (dane wstępne) stanowią argument za podniesieniem naszych szacunków dla Spółki na poziomie EBITDA LIFO o ponad 30%. (…) Dodatkowo Spółka prawdopodobnie skorzysta na wysokich premiach lądowych w okresie długiego przestoju w PKN Orlen” – wyjaśniono

Nie mniej ciekawie wygląda też drugie zalecenie „kupuj”, czyli ANR (ANSWEAR). We wznowionej rekomendacji specjaliści wycenili akcje spółki na 51,2 zł, o przeszło 50% powyżej rynkowej wyceny. Zdaniem analityków za inwestycją przemawia m.in. rozwój szybszy niż rynek, dynamika sprzedaży online w drugim kwartale (+37%), a także niska wycena. Zespół BM mBanku ocenia, że spółka jest notowana z 22% dyskontem do spółek porównywalnych.

Na koniec nieco mniej optymistyczna rekomendacja. Eksperci są zdania, że ATT (GRUPAAZOTY) zawiedzie wynikami i to mimo korzystnego otoczenia rynkowego. Spodziewają się jednoczenie dalszej erozji marży w nawozach oraz wzrostu kosztów związanych z projektem PDH.

„Dodatkowo spółka w najbliższych latach będzie się musiała zmierzyć z wysokimi cenami certyfikatów CO2 (w latach 2020-2022 koszt uprawnień wzrośnie dwukrotnie o ponad 300 mln PLN). Widzimy poważne rynko dalszej erozji marży w 2022 roku, po tym jak na przełomie 2021/22 oddana do użytku będzie instalacja konkurencyjnego Anwil (…)” – czytamy w raporcie

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.​

postaw nam kawę

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym BM mBanku z 4 sierpnia 2021 r.:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: sierpień 2021" po raz pierwszy opublikowanego 04.08.2021 r. o godzinie 08:35. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Biura Maklerskiego mBanku.