Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Cognor: komentarz zarządu do wyników II kw'21

Udostępnij

W drugim kwartale 2021 roku silna dynamika popytu na stal uległa dalszemu wzmocnieniu. Huty na terenie Unii Europejskiej (UE27) zanotowały niespotykany wzrost produkcji stali surowej bowiem aż 33,4% w porównaniu do drugiego kwartału roku 2020 w czym swój udział miała Polska ze wzrostem o 12,7%. Wszędzie na świecie odczyty wzrostów były bardzo wysokie a Chiny tym razem nie przewodziły stawce przy ich względnie umiarkowanym wzroście o 10,5%. Dzięki powyższemu światowa produkcja stali surowej zdołała osiągnąć 517,0 milionów ton, co oznacza skok o 20,2%.

Cognor Holding S.A. wkomponował się w ten obraz zwiększając ilość wytopionej stali surowej (kęsów) o 9,5%. Łączna sprzedaż: złomów stali, kęsów i produktów finalnych zanotowała wzrost o 4,3%. Jednocześnie ceny złomów oraz naszych kęsów i produktów finalnych poszybowały w górę w porównaniu do drugiego kwartału roku 2020 w związku z czym nasze przychody ze sprzedaży skoczyły aż o 57,1%.

W ślad za wzrostem przychodów nastąpiła radykalna poprawa zyskowności Grupy COG (COGNOR). EBITDA zwiększyła się do 114,1 milionów złotych na co wpływ miało przede wszystkim: (i) poszerzenie spreadów przerobowych dla kęsów o 361 złotych do tony zaś dla wyrobów finalnych o 444 złotych do tony oraz (ii) rosnące środowisko cenowe w porównaniu do poprzedzającego kwartału, skutkujące znaczącymi zyskami FIFO. Spready uległy zwiększeniu w wyniku szybszego tempa przyrostu cen kęsów i wyrobów finalnych w porównaniu do zwiększenia cen złomów stali. Dodatkowy, pozytywny wpływ na wynik miało zmniejszenie kosztów niektórych materiałów produkcyjnych, będące pochodną niższego ich zużycia a to dzięki finalizacji szeregu projektów inwestycyjnych podjętych przez Spółkę w ostatnich latach.

Relacja kosztu wsadu producentów takich jak Cognor, to jest używających technologii łuku elektrycznego (EAF), w porównaniu do hut wielkopiecowych (BOF), pozostawała pozytywna. Nasz model porównawczy dla wsadu EAF i BOF wskazuje na stabilizację korzystnej z naszego punktu widzenia relacji. Jednakże, w przypadku zarysowania się trendu szybszej zwyżki cen złomów stali w porównaniu do cen rudy żelaza i węgla koksowego zużywanych przez wytwórców BOF, Cognor może w pewnym momencie utracić swoją przewagę kosztową nad hutami wielkopiecowymi, co wywołałoby presję na naszą rentowność jak i wielkość sprzedaży w ramach segmentu półwyrobów.

 

Jak większość firm byliśmy skonfrontowani z licznymi problemami związanymi z kryzysem COVID-19. Jakkolwiek poziom zakażeń oraz zgonów spada wraz z większym udziałem zaszczepionej populacji, pojawia się obawa związana z nowymi mutacjami wirusa. To wymaga od nas czujności, właściwego poziomu analizy jak i utrzymania większości dotychczasowych środków zapobiegawczych. Wyrażamy przekonanie, że zdołamy utrzymać niezakłócony tryb pracy minimalizując jednocześnie ryzyko zaistnienia infekcji wśród naszej załogi.

Podsumowując, zakończony kwartał przyniósł doskonałe wyniki, które przewyższyły rezultaty poprzedniego, rekordowego kwartału. Staraliśmy się wykorzystać do maksimum korzyści z zaistniałej koniunktury w naszej branży. Osiągnęliśmy historycznie najwyższy kwartalny zysk EBITDA, który wniósł 114,1 milionów złotych oraz rekordowy kwartalny zysk netto w kwocie 78,8 milionów złotych.

 

Pełna treść komentarza w załączniku

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus