Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Co oznacza faktoring niepełny?

materiał partnera

Udostępnij

Usługa faktoringu dostępna jest w kilku modelach, które różnią się między sobą m.in. obowiązkami nałożonymi na strony umowy. Wśród nich wyróżnić można faktoring niepełny, gdzie ryzyko niewypłacalności kontrahenta nie jest przejmowane przez faktora. Mogłoby się więc wydawać, że to faktoring pełny jest lepszym rozwiązaniem – jednak nie w każdym przypadku. Na czym polega faktoring niepełny i jakie firmy powinny się na niego zdecydować?

Faktoring niepełny – czym jest?

Faktoring niepełny, czyli faktoring z regresem, polega na dokonaniu cesji należności przez faktoranta na faktora, natomiast ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta. Jeśli partner biznesowy rozliczy się w wyznaczonym terminie – współpraca wygląda tak, jak w przypadku faktoringu pełnego.  W momencie, gdy kontrahent nie będzie posiadał środków na uregulowanie należności – faktorant jest zobowiązany do oddania faktorowi pieniędzy, które od niego otrzymał. Sytuacja ta nazywana jest regresem – to zwrot należności na poczet zapłaty za transakcję. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj firmy faktoringowe pomagają przedsiębiorcom odzyskać należności.

 

W jakim przedsiębiorstwie sprawdzi się faktoring niepełny?

Faktoring niepełny to rozwiązanie, które sprawdzi się w firmach współpracujących z wieloma kontrahentami. W ich przypadku koszty obsługi faktoringu pełnego mogą być wyższe niż korzyści wynikające z umowy. W modelu niepełnym niewypłacalność jednego z wielu partnerów biznesowych nie wpłynie znacząco na przychody firmy. Ponadto, będzie to miało mniejsze znaczenie finansowe niż obsługa faktoringu pełnego.

Opcja faktoringu niepełnego to dobre rozwiązanie również dla małych i średnich przedsiębiorstw, które współpracują z solidnymi kontrahentami. Dodatkowym „zabezpieczeniem” w tym przypadku jest różnorodność branż partnerów biznesowych, z którymi współpracuje organizacja – zmniejsza to ryzyko ogłoszenia upadłości przez kilka firm jednocześnie i związanych z tym problemów ze spłatą zobowiązań.

W faktoringu niepełnym ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów nie jest przekazane faktorowi, jednak opcja ta pomaga w odzyskiwaniu należności. Faktor może weryfikować bowiem partnerów biznesowych i sprawdzać, czy są oni wiarygodni. Ponadto, po stronie faktora może również stać wezwanie do zapłaty dłużnego partnera biznesowego. Co istotne - faktoring niepełny to mniej formalności związanych z limitami kredytowymi na kontrahenta. Jest również tańszy niż forma pełna.

 

Faktoring pełny – czym jest i u jakiej firmy może się sprawdzić?

Ten rodzaj faktoringu to rozwiązanie nieco droższe od opcji niepełnej. Jego koszt związany jest m.in. z ryzykiem niewypłacalności, które przejmuje na swoją stronę faktor. To on zajmuje się windykacją długu w momencie, gdy kontrahent nie ureguluje należności w terminie. Ta forma faktoringu może sprawdzić się w firmach, które:

  • posiadają ubezpieczenie należności, związane z problemami z wypłacalnością partnerów biznesowych,
  • uzyskują dochody od maksymalnie kilku kontrahentów, co ma wpływ na płynność finansową,
  • przedsiębiorstw, które rozwijają się dynamicznie i współpracują z nowymi klientami, których nie mają czasu dokładnie sprawdzić.

 

Wybór formy faktoringu należy poprzedzić sprawdzeniem kontrahentów i ich wypłacalnością. Dla niektórych przedsiębiorstw lepszym rozwiązaniem będzie faktoring pełny, dla innych – może być nieopłacalny. Najlepiej wszelkie wątpliwości rozwieje firma faktoringowa, która doradzi optymalną metodę faktoringu dla konkretnej organizacji.