Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

BM mBanku zawiesza rekomendacje dla spółek przemysłowych, podnosi prognozy dla sektora paliw

Udostępnij

Z uwagi na odejście analityka BM mBanku tymczasowo zawiesiło wydawanie rekomendacji dla sporej części spółek przemysłowych, w tym m.in. Alumetalu, Boryszewa, Stalproduktu czy Grupy Amica. Jednocześnie maklerzy podnieśli prognozy dla swoich faworytów w branży paliw w postaci Lotos i MOL. Utrzymują też pozytywne rekomendacje dla sektora gamedev, nawet pomimo słabego rynkowego sentymentu.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu FMF (FAMUR), FTE (FORTE) oraz KER (KERNEL) figurowały wśród kluczowych pozytywnych rekomendacji  BM mBanku. Aktualnie wydawanie rekomendacji dla tych spółek zostało jednak tymczasowo zawieszenie. W podobnej sytuacji znalazło się całkiem liczne grono spółek, zawieszenie dotyczy bowiem także ACG (ACAUTOGAZ), AML (ALUMETAL), AMC (AMICA), APT (APATOR), BRS (BORYSZEW), ATT (GRUPAAZOTY), MGT (MANGATA) oraz STP (STALPROD).

Wśród okrojonej reprezentacji spółek jako jeden z faworytów analityków maluje się sektor paliw. Specjaliści zrewidowali swoje prognozy, uwzględniając nowe, bardziej optymistyczne założenia makro. Beneficjentami aktualnych warunków mają być głównie LTS (LOTOS) oraz MOL, w których przypadku prognozy EBITDA na lata 2021-2023 wzrosły o średnio +20-25%. Szacowany wzrost wyników przełożył się oczywiście również na wyceny. W przypadku MOL cena docelowa BM mBanku wzrosła do 3 523 HUF (z 2816 HUF), a Lotosu z 67,2 zł do 82,11 zł, co implikuje ok. 25% potencjał do wzrostu.

„Nasz scenariusz poprawy makro w rafinerii realizuje się znaczne szybciej i mocniej niż zakładaliśmy, a dodatkowo Lotos kolejny raz zaskoczył pozytywnie wynikami w tym segmencie. W efekcie rewidujemy w górę zarówno założenia dotyczące modelowej marży przerobowej, jak i poziomu premii lądowej oraz marż na produktach niszowych” – czytamy w rekomendacji

Jednocześnie analitycy zaznaczają, że prognozy na przyszły rok raczej konserwatywnie zakładają normalizację marż dystrybucyjnych i cracków na olejach.

Specjaliści podnieśli też swoje szacunki dotyczące przyszłych wyników PGN (PGNIG). Jak wyjaśniono w rekomendacji: „nowa ścieżka cenowa dla ropy i gazu implikuje rewizję naszych dotychczasowych prognoz EBITDA’21-23 średnio o 6%”. W przypadku spółki to jednak nie poprawa wyników jest aktualnie kluczowa. W ocenie analityków czynnikiem determinującym notowania PGNIG jest bowiem perspektywa fuzji z PKN (PKNORLEN).

„Naszym zdaniem parytet rynkowy jest oderwany od fundamentalnej wyceny obydwu spółek, ale fakt że mniejszościowi PGN nie mają w tym wypadku możliwości zablokowania transakcji sprawa, że Spółka w pewnym sensie „straciła” profil inwestycyjny” – wyjaśniono

Ostatnia nowa rekomendacja „kupuj” z listopadowego miesięcznika BM mBanku dotyczy TEN (TSGAMES). Notowania spółki załamały się w ostatnim czasie m.in. w związku z zakończonym przeglądem opcji strategicznych oraz obniżeniem celów finansowych programu motywacyjnego. Analitycy pozostają jednak optymistami, utrzymując cenę docelową na poziomie 612 zł, o ponad ¾ wyższą niż obecny kurs akcji Ten Square Games.

W ich ocenie, reakcja rynku była nieadekwatna do sytuacji, a spółka posiada dwa dobrze monetyzujace się tytuły oraz szerokie portfolio gier nad którymi prowadzone są prace, co w przyszłości pozwoli zdywersyfikować źródła przychodów. Oczekują też, że wyniki za trzeci kwartał będą zbliżone do tych z poprzednich trzech miesięcy.

Słabe, a dokładniej najsłabsze w roku wyniki ma zaprezentować natomiast CDR (CDPROJEKT). W krótkim terminie trudno będzie też o pozytywne informacje ze spółki. Analitycy pozostają jednak optymistami, oczekując poprawy sentymentu do spółki w długim terminie. Dlatego CD Projekt znajdziemy wśród faworytów BM mBanku, czyli liście kluczowych pozytywnych rekomendacji. Poza już wspominanymi Lotos, MOL, PGNiG i Ten Square Games, umieszczono tu także banki: ALR (ALIOR) i PEO (PEKAO), przedstawicieli branży TMT: OPL (ORANGEPL), CMR (COMARCH), SGN (SYGNITY), WPL (WIRTUALNA), a także ANR (ANSWEAR) i TIM. Rekomendacje w ich przypadku nie uległy jednak zmianie. Aktualne znajdziesz na profilach spółek oraz w dedykowanej zakładce Rekomendacje giełdowe.

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym BM mBanku z 5 listopada 2021 r.:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: listopad 2021" po raz pierwszy opublikowanego 05.11.2021 r. o godzinie 08:25. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+