Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

W trzecim kwartale 2021 r. Grupa Echo Investment wypracowała 70 mln zł zysku netto

Udostępnij

Ponad 70 mln zł zysku netto, rosnąca wartość aktywów, w szczególności z segmentu mieszkaniowego oraz spadające zadłużenie – to podsumowanie trzeciego kwartału w ECH (ECHO). Grupa jest zadowolona z tempa rozwoju Resi4Rent oraz dużego banku ziemi, na którym powstanie ok. 15 tys. mieszkań.

Wartość aktywów Echo Investment na koniec trzeciego kwartału 2021 r. wyniosła blisko 6,8 mld zł i była o 25% wyższa niż na koniec 2020 r. Wynika to przede wszystkim z przejęcia grupy Archicom. Wartość aktywów mieszkaniowych wzrosła w tym czasie prawie dwukrotnie.

Jesteśmy skupieni na utrzymywaniu naszej firmy w zdrowej kondycji. Utrzymujemy wysoki stan gotówki: na koniec września było to 739 mln zł. Obserwując zmianujące się warunki gospodarcze, od początku roku obniżyliśmy wskaźnik długu netto do wartości aktywów z 47% do 37%. W 2022 r. spodziewamy się dalszego zmniejszania tego wskaźnika – mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echo Investment ds. finansowych.

W trzecim kwartale 2021 r. Grupa wypracowała 70 mln zł zysku netto. Było to głównie rezultatem przekazania klientom 757 mieszkań, wzrostu wartości biurowców i mocniejszym wynikom działania centrum handlowego Libero.

Po trzech kwartałach tego roku Grupa Echo-Archicom sprzedała 2 322 mieszkania i znalazła się w pierwszej piątce deweloperów pod względem sprzedaży. Obie firmy rozpoczęły budowę blisko 1,3 tys. mieszkań, a w czwartym kwartale rozpoczną jeszcze blisko 1,4 tys.

Rynek nam sprzyja: podaż nowych mieszkań się zmniejsza, popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, a ceny rosną. Jesteśmy przekonani, że ta sytuacja w nadchodzących kwartałach przełoży się na wzrost skali i opłacalności naszych projektów. Nasz wspólny bank ziemi, zabezpieczony w większości przed pandemią lub w jej trakcie, pozwala nam wybudować 15 tys. mieszkań. To jest wyjątkowo dobra sytuacja na dzisiejszym gorącym rynku gruntów – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Oprócz mieszkań na sprzedaż, Grupa Echo skupia się jednocześnie na rozwijaniu Resi4Rent, spółki oferującej mieszkania na wynajem. Dziś firma ma 8,3 tys. lokali gotowych, w budowie i w przygotowaniu. Już za rok Resi4Rent będzie zarządzało 3,7 tys. gotowych mieszkań, w 2023 r. - 6 tys., by ostatecznie do końca 2024 r. osiągnąć 10 tys. mieszkań.

Profesjonalny sektor mieszkań na wynajem dopiero zaczął się rozwijać, ale już widać duże zainteresowanie wielu zagranicznych inwestorów. Dowodami na to są transakcje zawarte na tym rynku w ostatnim roku, przy stopach kapitalizacji na podobnym poziomie, co dla innych atrakcyjnych aktywów nieruchomościowych – dodaje Nicklas Lindberg.

Grupa Echo Investment ma także w budowie biurowce o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ok. 100 tys. mkw.

Widzimy że po pandemicznym roku najemcy podejmują decyzje o wynajmie, zmianie biura czy jego powiększeniu. W tym roku pozyskaliśmy nowych, renomowanych najemców, jak Playtika, 3M GSC Poland, PepsiCo czy ABB, co pokazuje siłę sektora biurowego. Jesteśmy zadowoleni z wysokiego poziomu wynajęcia naszych budynków w budowie – mówi Nicklas Lindberg.

Od początku roku Echo Investment sprzedało trzy biurowce w Warszawie za łączną kwotę blisko 290 mln euro: budynki Biur przy Willi i Biur przy Warzelni w kompleksie Browarów Warszawskich, a w czwartym kwartale także Moje Miejsce I.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus