Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Grudniowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Listopad był dla WIG najgorszym miesiącem w bieżącym roku, w którym szeroki rynek oddał całość wzrostów wypracowanych między sierpniem a październikiem. Przed spadkami nie ustrzegł się też portfel przygotowywany przez analityków BNP Paribas BM. W ramach ograniczania strat z portfela wypadły więc dwie najsłabsze spółki minionego miesiąca w postaci DVL (DEVELIA) i WLT (WIELTON), a także akcje PEO (PEKAO). A to oznacza miejsce dla trzech nowości w grudniowym portfelu BNP Paribas BM.

 

Pierwsza z nich to tegoroczny giełdowy debiutant, SHO (SHOPER). Zdaniem specjalistów w długim terminie spółce powinien sprzyjać trend rozwoju e-commerce, szczególnie wśród średnich i mniejszych przedsiębiorstw, będących odbiorami oprogramowania spółki. W umacnianiu roli lidera tego segmentu rynku ma pomóc także przejęcie spółki Shoplo.

„Spodziewamy się utrzymania dotychczasowych korzystnych trendów rynkowych i dalszej konsolidacji rynku przez Shopera, co wraz z możliwym wyjściem na rynki zagraniczne powinno przełożyć się na wysokie, dwucyfrowe dynamiki wzrostu rezultatów – wykorzystujemy ostatnią korektę notowań do dodania spółki do portfela” - wyjaśniono

W grudniowym portfelu BNP Paribas BM znajdziemy także akcje CIE (CIECH). Tę decyzję analitycy uzasadnili prezentacją przez władze spółki bardzo optymistycznych prognoz na najbliższe kwartały związanych m.in. z niedoborem sody na światowych rynkach (mogących utrzymać się nawet 2-3 lata) przy jednoczesnym prognozowanym wzroście popytu. Zdaniem specjalistów, ta sytuacja w krótkim terminie może spowodować wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych i wpływać na wzrost cen produktów sodowych. Tym bardziej, że jak zauważono, odbiorcy skupiają się w pierwszym rzędzie na potencjalnej stabilności dostaw i dostępności produktu, a dopiero w drugim rzędzie na cenach.

Trzecia i ostatnia nowość to w zasadzie powrót. KER (KERNEL) znajdował się bowiem w portfelu BNP Paribas BM w pierwszej połowie bieżącego roku, a dokładnie między lutym a majem. Ponowna inwestycja ma związek z zaskakująco pozytywnymi wynikami, które spółka zaprezentowała za III kwartał i spodziewane odbicie rentowności w obszarze produkcji oleju, co zdaniem zespołu BNP Paribas BM powinno zostać pozytywne przyjęte przez inwestorów.

„Poprawa zbiorów zbóż oraz słonecznika na Ukrainie powinna pozytywnie przekładać się na generowane przez Kernel wyniki w kolejnych kwartałach. Wyższe wolumeny, jak i ceny zbóż będą sprzyjać segmentom obrotu, przechowywania i eksportu, a także własnej uprawy, co z kolei powinno zneutralizować rosnącą presję kosztową (transport, energia, nawozy)” – czytamy w uzasadnieniu

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu: ASB (ASBIS), APR (AUTOPARTN), BBT (BOOMBIT), BDX (BUDIMEX), CCC, CAR (INTERCARS) oraz TIM.

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+