Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zakończona integracja Pfleiderer Grajewo i Pfleiderer GmbH. Połączenie da 30 mln euro oszczędności

Udostępnij

Pfleiderer zakończył integrację i pracuje obecnie nad wspólną ofertą połączonych Pfleiderer Grajewo i Pfleiderer GmbH; ma być ona gotowa z początkiem przyszłego roku, poinformował prezes Michael Wolf. Nakłady inwestycyjne spółki wyniosą ponad 50 mln euro w tym roku, podobnie jak w ubiegłym.

"Nowa Pfleiderer Group powstała. To niecodzienne, aby spółka zależna przejmowała podmiot dominujący, ale mieliśmy dobre powody. Wierzymy w polski rynek i giełdę w Warszawie. Teraz możemy iść dalej, by zintegrować organizację, procesy, produkcję. Pracujemy nad wspólną kolekcją, ma być oferowana od 1 stycznia 2017 r." - powiedział Wolff podczas konferencji prasowej.

Prezes podtrzymał, że połączony podmiot będzie osiągał przychody na poziomie 1 mld euro, a synergie osiągną 30 mln euro do końca 2018 r.

"Najwięcej synergii przyjdzie w 2017 r., bo wtedy będzie nowa kolekcja. Ale trochę będzie już w tym i najmniejsza część zostanie na 2018" - wyjaśnił.

Wskazał, że nakłady inwestycyjne w 2016 r. wyniosą ponad 50 mln euro, co oznacza poziom podobny do ubiegłorocznego. Koszty integracji Grupy wyniosły pomiędzy 5-7 mln euro, poinformował także.

Na lata 2016-2017 spółka oczekuje "bardzo dobrego wzrostu rynku" dla swojego biznesu. Według Pfleiderera, w Polsce w poszczególnych segmentach wzrosty rynku w 2016 i 2017 r. wyniosą odpowiednio:

- surowe płyty wiórowe +2,6%, +2,2%

- płyty MFC +3,3%, +2,7%

- płyty MDF/HDF +2,3%, +1,5%

- płyty HPL/CPL +3,1%, +2,2%

W regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) w poszczególnych segmentach rynku paneli wzrosty (spadki) w 2016 i 2017 r. wyniosą odpowiednio:

- surowe płyty wiórowe +2,3%, +1,2%

- płyty MFC +3%, +2,7%

- płyty MDF/HDF (-1,9%), (-1,7%)

- płyty HPL/CPL +0,6%, +0,9%

Spółka podtrzymała, że rozważa wypłatę dywidendy już za 2015 r.

"Jesteśmy gotowi do inwestowania, gotowi do płacenia dywidendy i utrzymywania właściwego stosunku długu netto do EBITDA" - powiedział dyrektor finansowy Rafał Karcz. "Rozważamy dywidendę też za 2015 r., ale to jeszcze nie jest ostateczna decyzja" - podsumował.

Miesiąc temu Pfleiderer Grajewo zamknął transakcję odwrotnego przejęcia Pfleiderer GmbH.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych.