Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Co nas czeka w 2022, czyli jakie mogą być tegoroczne dywidendy

Udostępnij

Chociaż ubiegły rok był pod względem ilości wypłaconych dywidend wybitnie udany, to był też bardzo nietypowy. Trudno oczekiwać więc powtórki. Co nas jednak czeka w 2022? Powrót do normalności (czytaj regres) czy może, przynajmniej częściowe, utrzymanie poziomu wypłat z 2021? Sprawdzamy jak wyglądają prognozy analityków.

 

Dywidendowe powroty

Zacznijmy od spółek które w ocenie ekspertów mogą poprawić tegoroczne statystyki dywidend. Niemal murowany kandydat (żaden ze znanych nam analityków nie uważa inaczej) do powrotu do wypłaty dywidendy w 2022 r. to PKO (PKOBP). Dywidendowa historia największego polskiego banku to już niemal niekończąca się opowieść. Ostatni raz akcjonariusze banku otrzymali część zysku w 2019 r. Następnie w 2020 r. szykowana była wypłata rekordowej dywidendy równej niemal 3,7 mld zł (50% zysku za 2019 r. i niepodzielony zysk za 2018 r.). Nastała jednak pandemia, a bank wstrzymał się od podziału zysku. A niepodzielony kapitał wzrósł od tego czasu do 5,5 mld zł.

Mimo tego dziś analitycy nie są już tak optymistyczni co do wysokości kolejnej dywidendy PKO BP. Są natomiast zgodni, że odkładana wypłata w końcu się zmaterializuje. Aktualny konsensus to 1,74 zł na akcję (przed pandemią prognozowali nawet 2,59 zł).

Do podziału zysku z akcjonariuszami w bieżącym roku ma powrócić także RBW (RAINBOW). To znacznie mniej oczywista prognoza, spółka nie wypłaciła dywidendy do 2018 r., została też mocno poturbowana przez pandemię i obowiązujące restrykcje. Wyniki spółki odbiły jednak w III kwartale 2021 r. więc może i wypłata dywidendy będzie możliwa. Konsensus na ten moment zakłada, że będzie to 1,17 zł na akcję, czyli podobna wysokość jak ostatnia wypłacona przez spółkę dywidenda.

Pozostałe możliwe powroty to raczej dyskusyjna kwestia. Albo konsensusy opierają się o niewielką liczbę prognoz albo jedynie część analityków zakłada wypłatę dywidendy. Ten pierwszy obóz to przypadki m.in. ELT (ELEKTROTI), EAH (ESOTIQ), GTS (GEOTRANS), LSI (LSISOFT), MOV (MOVIEGAMES), OEX, PRT (PROTEKTOR) czy SEL (SELENAFM). W drugim, potencjalnie ciekawszym, znajdziemy np. ERB (ERBUD), FMF (FAMUR), LTS (LOTOS), OPL (ORANGEPL) czy SGN (SYGNITY). Na tym etapie trudno zakładać, którzy eksperci faktycznie mogą mieć rację. Niektóre z wymienionych prognoz wyglądają jednak nieco egzotycznie. Dla przykładu Sygnity ostatni raz podzieliło się zyskiem z akcjonariuszami w… 2007 roku.

Aktualny poziom prognozowanych dywidend oraz ich zmiana w czasie dostępne dla użytkowników Biznesradar Premium na dywidendowych profilach spółek.

 

Podział rekordowych zysków

Akcjonariusze których spółek mogą liczyć w bieżącym roku na wyższe dywidendy niż w 2021 roku? Tu lista jest całkiem pokaźna i obejmuje blisko 60 spółek (a przynajmniej do tylu dotarliśmy).  Biorąc pod uwagę konsensus, na znacznie wyższą niż w ubiegłym roku dywidendę mają szanse posiadacze akcji m.in. COG (COGNOR), BHW (HANDLOWY), PCR (PCCROKITA) czy APR (AUTOPARTN). W tych przypadkach szacunki analityków nie tylko znacząco przewyższają ubiegłoroczne dywidendy, ale także były konsekwentnie podwyższane na przestrzeni ostatniego roku.

Zarówno Cognor, PCC Rokita jak i Auto Partner mają za sobą bardzo udany rok i (prawdopodobnie) pokażą rekordowe zyski. Wysokie dywidendy są więc bardzo prawdopodobne, kwestią pozostaje jaka cześć wypracowanych wyników trafi do akcjonariuszy.

„Cognor wypłaci wysoką dywidendę, w przypadku przeznaczenia 50% zysku netto i zrealizowania naszych prognoz przekładałoby się to na 68 groszy DPS, oraz około 17% stopy dywidendy przy cenie 3,9 PLN za akcje” – czytamy w rekomendacji BM mBanku, autorów najwyższej prognozy dla tej spółki

Przypadek Banku Handlowego mógłby natomiast trafić do kolejnego paragrafu, wyższa dywidenda będzie bowiem bardziej powrotem na wcześniejsze tory. Już w ubiegłym roku zarząd banku rekomendował dywidendę w łącznej wysokości 4,86 zł na akcję. KNF nie przystał jednak na wypłatę niepodzielonego zysku za 2019 r. i ostatecznie do akcjonariuszy trafiło tylko część zysku za 2020 r. Może w tym roku się uda?

 

Powrót do normalności

Siłą rzeczy niższe dywidendy niż w 2021 r. trafią prawdopodobnie do akcjonariuszy spółek, które w ubiegłym roku zdecydowały się na wypłatę niestandardowych dywidend. Mowa tu o podziale zatrzymanych zysków z poprzednich okresów czy uwolnieniu części środków z kapitału zasypowego. To jednak także przypadek CDR (CDPROJEKT). Władze spółki niejednokrotnie zaznaczały, że dywidendy w spółce mają raczej „okazyjny” charakter, a ubiegłoroczna była związana z premierą Cyberpunka 2077. Część analityków nie spodziewa się, że dywidendowa seria zostanie utrzymana. Inni zakładają jedynie symboliczną wypłatę. Tak czy inaczej, konsensus nie pozwala liczyć na zbyt wiele.

W ocenie analityków na wysokie dywidendy nie powinni liczyć też akcjonariusze m.in. FTE (FORTE), ETL (EUROTEL) czy MVP (MARVIPOL). Dwie pierwsze spółki wypłaciły w ubiegłym roku rekordowe dywidendy, w znacznej części ze środków z kapitału rezerwowego. A nadzwyczajne wypłaty mają to do siebie, że trudno je powtórzyć. Konsensy zakładają, że do akcjonariuszy tych spółek trafi w bieżącym roku niemal 60% niższa dywidenda.

Co innego Marvipol Development. Zeszłoroczna wypłata, fakt, była wsparta środkami z kapitału zapasowego, ale tylko w kilkunastu procentach. Natomiast zgodnie z nową polityką dywidendy, „dywidenda za rok 2020 obejmie ok. 20% skonsolidowanego zysku i w każdym kolejnym roku będzie rosnąć o ok. 10%”. Problem w tym, z zysku za 2020 r. do akcjonariuszy trafiło dwukrotnie więcej, bo 40% zysku netto. Trzymając się polityki, za 2021 r. będzie to ok. 30%, a biorąc pod uwagę, że zysk prawdopodobnie mocno spadnie (prognoza analityków to 48,4 mln zł), to i dywidenda będzie niższa. Chyba, że oczywiście polityka ponownie nie zostanie potraktowana dosłownie.

Tegoroczne dywidendy w oparciu o znane nam prognozy analityków

Jeśli interesuje Cię tematyka dywidend sprawdź do jakich unikalnych danych i narzędzi mają dostęp nasi abonenci.

Znajdziesz wśród nich między innymi:

  • Rozbudowane funkcje skanera akcji,
  • Analizę zachowania kursu 90 dni przed i po dniu ustalenia prawa do dywidendy,
  • Przewidywana data publikacji rekomendacji zarządu dotyczącej wysokości dywidendy,
  • Prognozę wysokości dywidendy na najbliższe 2 lata

oraz wiele innych

sprawdź szczegóły
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+