Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Grupa ERBUD zmienia strukturę i stawia na synergię segmentów działalności w Niemczech

Udostępnij

Budowlany potentat reorganizuje i uelastycznia strukturę Grupy. Konsolidacja GWI – spółki z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku niemieckim – ze startupem MOD21, specjalizującym się w budowie drewnianych obiektów modułowych, zwiększy potencjał Grupy ERB (ERBUD) i pomoże osiągnąć synergię w strategicznych segmentach.

Nowa spółka będzie nosić nazwę MOD21. Na jej czele staną: Jürgen Kugelberg, dotychczasowy prezes GWI, który będzie odpowiedzialny za budownictwo kubaturowe oraz Theodor Kaczmarczyk – prezes MOD21, w którego kompetencjach będzie nadzór nad budownictwem modułowym.

- Decyzja o połączniu MOD21 i GWI to odważny i przemyślany ruch. To odpowiedź na potrzeby i rosnące wyzwania branży budowlanej. Chcemy budować szybciej, bardziej ekologicznie, dostosowując naszą ofertę do indywidualnych potrzeb klienta. Nowa spółka łączy bogate doświadczenie, rozpoznawalność i unikalne referencje GWI na rynku niemieckim z nowatorskim modelem biznesowym MOD21. Jestem przekonany, że alians kompetencji i komplementarności biznesów GWI i MOD21 zaowocuje synergią, z której skorzystają Grupa ERBUD oraz nasi klienci – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy ERBUD.

GWI to uznana marka na rynku niemieckim. Spółka ma na swoim koncie realizacje tunelu ICE między Kolonią a Bonn, a także szeregu prestiżowych obiektów w Nadrenii-Westfalli, a szczególnie w Düsseldorfie – takich jak centrum rekreacyjne Vabali, siedzibę Huawei w biurowicu Silizium, centrum handlowo-usługowe Kö-Quartier czy luksusowy dom towarowy przy Koenigsalle 18. GWI nadal będzie realizować obiekty z budownictwa kubaturowego, a w zakresie operacyjnym będzie wspierać MOD21 w budowlach hybrydowych o wszystkie elementy tradycyjnego budownictwa, niezbędne przy realizacjach modułowych: klatki schodowe, szyby wind, fundamenty.

MOD21 stawia na budowę dużych obiektów modułowych z drewna – hoteli, biurowców, akademików, szpitali, budynków użyteczności publicznej. Firma chce osiągnąć pełną moc produkcyjną w 2026 r. i będzie produkować ok. 100 tys. m2 powierzchni całkowitej modułów rocznie. W 2026 r. spółka planuje uzyskać przychody ze sprzedaży w tym obszarze na poziomie ok. 650 mln zł z rentownością 5-8%. W pierwszej kolejności oferta adresowana jest dla klientów niemieckich – wartość tamtejszego rynku jest szacowana obecnie na ponad 3 mld euro i ma się potroić w ciągu najbliższej dekady, a według danych Niemieckiej Rady Przemysłu Drzewnego (DWHR) w 2050 r. budownictwo modułowe z drewna ma stanowić już połowę rynku budowlanego w Niemczech.

Rozwój segmentu modułowego wpisuje się w wieloletnią strategię Grupy ERBUD, która stawia na ekologię i zieloną transformację – wyspecjalizowana w budownictwie dla OZE spółka ONDE zadebiutowała w czerwcu br. na GPW w Warszawie, obie spółki – ERBUD S.A. oraz ONDE S.A. pomyślnie przeszły restrykcyjny audyt i certyfikację, by jako pierwsze firmy z sektora budowlanego otrzymać prestiżowy europejski certyfikat jakości ekologicznej EMAS.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+