Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Pod lupą maklerów, czyli rekomendacje na start drugiego kwartału

Udostępnij

Po lutowym tąpnięciu i marcowym odbiciu, kwiecień póki co, zgodnie z przysłowiem, przeplata. Które ze spółek mają, zdaniem analityków, szansę przynieść inwestorom ponadprzeciętne zyski? W tym miesiącu to dość barwna mieszanka do której wybraliśmy raczej mniejsze przedsiębiorstwa. I jednego przedstawiciela mWIG40.

 

Wschodząca gwiazda

Na początek najświeższa możliwa rekomendacja (z tych opublikowanych w marcu), czyli wycena MSZ (MOSTALZAB) autorstwa DM Millennium, która ukazała się ostatniego dnia pierwszego kwartału. Raport (wydany w ramach GPWPA) ukazał się już po publikacji przez spółkę sprawozdania za czwarty kwartał 2021 r., analitycy mieli więc pełny obraz sytuacji spółki.

Sprawozdania należy zaznaczyć ocenionego przez zespół DM Millennium pozytywnie „zwłaszcza w obliczu rosnącej presji kosztowej”. Jak wiadomo istotniejsza od przeszłości jest jednak przyszłość, a ta wygląda zdaniem analityków nader obiecująco. Kluczowy jest portfel zamówień Mostostalu Zabrze, który za sprawą dwóch dużych kontraktów, jest niemal dwa razy większy od ubiegłorocznego.

W efekcie nawet pomimo oczekiwanego spadku poziomu kontraktacji w 2023 r., negatywnego wpływu rosnących stóp procentowych czy zakłóceń w dostępności surowców, prognozy dla spółki poszły do góry. Analitycy szacują, że pod względem generowanych wyników, bieżący rok może być najlepszym od 2009 r. (wtedy notowania spółki potrafiły sięgać 12 zł, ale nie porównujmy gruszek do jabłek).

Dwukrotność odnosi się także nie tylko do portfela zamówień spółki, ale także jej wyceny. Tę specjaliści podnieśli bowiem z 3,2 zł do 3,5 zł. Co biorąc pod uwagę aktualny poziom notowań akcji MSZ daje niemal 100% potencjał do wzrostu.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Skoro mowa o wzroście (w tym przypadku oczywiście potencjalnym), to jednym z marcowych rekordzistów jest pod tym względem PTG (POLTREG). Zespół DM BOŚ w zbiorczym raporcie ściął swoje wyceny kilku spółek z sektora biotechnologicznego, Poltreg ucierpiał jednak stosunkowo najmniej. Zamiast 133,1 zł analitycy wyceniają aktualnie akcje spółki na 112,2 zł co w dalszym ciągu pozostawia przestrzeń do ponadprzeciętnych wzrostów.

Zespół DM BOŚ nie był też zbyt wylewny jeśli chodzi o komentarz tej decyzji, jednak jak zaznaczono, przyczyną rewizji był negatywny wpływ wyższych kosztów finansowania na wyceny spółek z sektora. Pod koniec ubiegłego roku Poltreg pozyskał jednak 92 mln zł netto z emisji akcji i jak mogliśmy przeczytać w rekomendacji DM BOŚ z grudnia, ma zapewnione finansowanie przynajmniej do 2024 r., kiedy powinny pojawić się umowy partneringowe.

 

Drugi „potencjalny lider” to również obniżona cena docelowa. W tym przypadku analitycy East Value Research zmienili swoją wycenę akcji MOV (MOVIEGAMES) z 85 zł na 81,5 zł, w dalszym ciągu zalecając zakup akcji notowanej na NewConnect spółki.

Powody tej decyzją są w zasadzie dwa. Główny to słabsza niż oczekiwano sprzedaż gry Gas Station Simulator w ubiegłym roku. Spółka znalazła nabywców dla 450 tys. egzemplarzy tytułu, specjaliści szacowali natomiast, że będzie to o 200 tys. więcej.  

Drugi powód ma znacznie mniej policzalny charakter i jest związany z coraz bardziej skomplikowaną strukturą grupy. Autorzy rekomendacji negatywnie oceniają mniejszościowe udziały Movie Games w innych spółkach, przez co struktura grupy staje się nieprzejrzysta i trudna do wyceny.

W dalszym ciągu szacują jednak, że 2022 r. będzie dla spółki rekordowy, z zyskiem netto na poziomie 23,5 mln zł przy 43,8 mln zł przychodów.

 

Na koniec (tego segmentu) inicjujący raport Wood&Company dla DAT (DATAWALK). Analitycy zaczęli wydawanie rekomendacji od ceny docelowej na poziomie 305 zł. To nie tylko przeszło 75% potencjał do wzrostu, ale też najwyższa nam znana wycena tej spółki.

Specjaliści postrzegają DataWalk jako wyjątkową inwestycję z potencjalnie wysokimi zwrotami ze względu na agresywną strategię ekspansji spółki. Podkreślają jednocześnie, że spółka szybko powiększa bazę klientów i konsekwentnie dąży do stania się wiodącym globalnym graczem w sektorze.

 

Znak zapytania

Notowania jednej z najgorętszych spółek „gamingowej hossy”, od końca 2020 r. stopniowo osuwają się na coraz niższe poziomy. Mowa jednak nie o akcjach CDR (CDPROJEKT), ale PLW (PLAYWAY), które od szczytu straciły już połowę swojej wartości. Część analityków ocenia, że to jeszcze nie koniec spadków, większość wieszczy jednak mniejsze lub większe odbicie. Do tych drugich należy m.in. zespół DM BOŚ, wyceniający akcje spółki na 380 zł (chociaż i w tym przypadku jest to obniżka z 461 zł).

Na korzyść spółki może w ich ocenie przemawiać m.in. pokaźny katalog premier zaplanowanych na bieżący rok, spodziewana wysoka dywidenda, mocny dolar czy niska wycena: przy szacowanym przez DM BOŚ zysku netto na 2022 r. w kwocie 140 mln zł otrzymujemy C/Z na poziomie 13x.

Mniej optymistycznie nastawieni do spółki analitycy zwracają natomiast uwagę na fakt, że większość nadchodzących gier jest tworzona przez spółki w których PlayWay ma jedynie częściowy udział lub których wyniki nie są konsolidowane. W efekcie nawet udane premiery w małym stopniu przełożą się na wyniki spółki. Zwracają też uwagę, że rynek staje się coraz bardziej wymagający, szczególnie dla małych deweloperów, a pipeline PlayWay na lata 2024-2025 jest niemal pusty.

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.​

postaw nam kawę

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
MSZ (MOSTALZAB) 31.03.2022 10:00 DM Millennium https://millenniumdm.eu
PTG (POLTREG) 15.03.2022 07:20 BOŚ DM https://infostrefa.com
MOV (MOVIEGAMES) 30.03.2022 06:30 East Value Research https://infostrefa.com
DAT (DATAWALK) 23.03.2022 - Wood & Company https://app.researchpool.com
PLW (PLAYWAY) 09.03.2022 07:55 BOŚ DM https://infostrefa.com
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+