Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Akcje Noctiluca zadebiutowały na rynku NewConnect

Udostępnij

Warszawa, 12 kwietnia 2022 r. - NCL (NOCTILUCA), spółka technologiczna z Torunia działająca w obszarze fotoniki, dzisiaj zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynku NewConnect. Noctiluca jest jedną z trzech czołowych firm na świecie rozwijających technologię emiterów OLED nowej generacji. To 383. debiut na NewConnect oraz 7. na tym rynku w 2022 roku.

Technologia przyszłości

W 2020 roku rynek wyświetlaczy OLED był wart 36,7 mld USD, a prognozy wskazują, że do 2026 roku ma osiągnąć wartość 83,1 mld USD. Potencjał wyświetlaczy OLED i ekranów przyszłości doskonale rozumie i wykorzystuje Noctiluca. Toruńska Spółka rozwija technologię emiterów OLED nowej, 3. i 4. generacji. Są to związki chemiczne w postaci „proszku”, które są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, tabletów, urządzeń wearables czy urządzeń VR i AR) oraz źródeł światła (np. oświetlenie). Rynek smartfonów  stanowi największy co do wielkości segment wyświetlaczy OLED, drugim są telewizory.

Stawiamy na środowisko

Zastosowanie emiterów nowej generacji daje producentom możliwość stworzenia wyświetlacza, który jest supercienki, oferuje wysokiej jakości obraz, a przy tym jest energooszczędny i ma dłuższy czas życia. Co ważne - do jego produkcji nie potrzeba metali ciężkich i metali ziem rzadkich obecnych w wyświetlaczach starszych generacji, pozyskiwanych głównie z Rosji i innych krajów WNP oraz Chin.  Z wyżej wymienionych  powodów technologia OLED nowej generacji sukcesywnie wypiera poprzednie i jest coraz powszechniej stosowana w produktach high-end, a emiterami Noctiluca zainteresowali się potentaci z branży m.in. LG Display, który rozpoczyna testować  emitery Noctiluca na mocy umowy MTA podpisanej na początku br.

Debiut na NewConnect

12 kwietnia jest pierwszym dniem notowań akcji Noctiluca na rynku NewConnect. Kurs Spółki 30 minut po  otwarciu rośnie o 32% przy obrotach powyżej 1.6mln PLN.

- Dziękujemy wszystkim dotychczasowym inwestorom za zaufanie. Tylko w ostatnich miesiącach mogliśmy m.in. dzięki Ich wsparciu otworzyć własny dział B+R w Korei i zwiększyć pięciokrotnie moce produkcyjne naszego toruńskiego laboratorium. To wszystko umożliwia nam dalszy rozwój technologii i już zaowocowało sukcesami - umowami MTA z LG Display oraz z japońskim konglomeratem chemicznym - mówi Mariusz Bosiak, prezes Noctiluca. „Dzisiejszy debiut na NewConnect to spełnienie zapowiedzi danych naszym inwestorom i ważny dzień na dalszej drodze biznesowej Spółki. W najbliższych kwartałach liczymy na kolejny sukces - pierwsze na Świecie komercyjne wdrożenie zielonych emiterów OLED trzeciej generacji. – dodaje Bosiak.

Kapitał ludzki i finansowy

Spółka od początku postawiła na międzynarodowy zespół. Za rozwój emiterów nowej generacji odpowiadają wybitni chemicy z toruńskiego laboratorium firmy i inżynierowie z działu Badań i Rozwoju Noctiluca w Korei, a za komercjalizację technologii odpowiada polsko-amerykański zespół business development.

„Wyzwaniem naukowców i innowatorów na całym świecie jest skuteczna komercjalizacja technologii, które rozwijają. Zdecydowałem się wesprzeć Noctilucę, ponieważ ma globalny potencjał, a wybitny techniczny zespół ramię w ramię pracuje z zespołem wdrożeniowym i rozwijającym biznes, maksymalizując tym samym prawdopodobieństwo powszechnej adopcji swojej technologii. Mamy technologię, mamy świetny network wśród kluczowych graczy w branży i zadbaliśmy o skuteczną ochronę naszych interesów, w tym ochronę IP” - dodaje Sri Peruvemba, doradca Zarządu Noctiluki i lider opinii rynku technologii wyświetlaczy.

Wyniki pracy naukowców i umowy MTA na testowanie rozwiązań Noctiluca z największymi producentami, pozwoliły Spółce na pozyskanie kapitału finansowego od łącznie ok. 115 inwestorów. Noctiluca, w ramach emisji pre-IPO zebrała łącznie 8,7 mln zł, w tym w ramach ostatniej, zamkniętej z dużą nadsubskrypcją, transzy 3,5 mln zł we wrześniu 2021 r. Uzyskana wtedy wycena wyniosła 41 mln PLN, tj. 28 PLN per akcja.

„Dlaczego uważam, że naszą firmę czeka obiecująca przyszłość? Dlatego, że tworzymy kluczowe składniki urządzeń, z których korzysta każdy z nas. Popyt na smartfony, tablety, telewizory czy urządzenia wearbles nie będzie malał, wręcz przeciwnie. Technologia OLED już staje się wiodąca. A to dopiero początek dla kolejnej generacji elastycznych, giętkich wyświetlaczy wymagających emiterów i innych związków o najwyższych parametrach – podsumowuje Krzysztof Czaplicki, COO Noctiluca.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus