Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Wiosenne porządki w BM mBanku, analitycy zmienili wyceny akcji ponad 20 spółek

Udostępnij

Aktualizacji doczekał się pełen przekrój analizowanych spółek, najwięcej zmian dotknęło jednak sektory paliw i przemysłu. Oba należy zaznaczyć postrzegane przez specjalistów pozytywnie, z potencjałem wzrostu liczonym w dziesiątkach procent.

Nieco lepiej pod względem atrakcyjności prezentuje się w ocenie zespołu BM mBanku sektor paliw. Jak zaznaczają, ekstremalna sytuacja na rynku, czyli rekordowe ceny i generowane przez spółki z branży marże, ma charakter jedynie przejściowy. Co nie zmienia faktu, że wypracowane w ciągu najbliższych kwartałów dodatkowe zyski, będą imponujące.

„(…) utrzymujemy nasze pozytywne nastawienie dla sektora, a za najciekawsze pomysły inwestycyjne uważamy PGNIG i Lotos, ale podnosimy ceny docelowe dla wszystkich spółek z sektora średnio o 12% (obniżamy wagę metody porównawczej do 20% z/w na tymczasowy charakter wyników 2022-23). Zastanawiająca jest słabość notowań koncernów CEE na tle europejskich czy światowych peers’ów. Rekordowe wyniki 1H’22 mogą zmienić ten sentyment” – wyjaśniają

Dlatego analitycy rekomendują zakup akcji LTS (LOTOS), MOL i PGN (PGNIG) z nowymi, wyższymi cenami docelowymi na poziomach odpowiednio 90,36 zł, 4 241 HUF i 9,53 zł.

W przypadku drugiego z wymienionych na wstępie sektorów, czyli przemysłu, sytuacja nieco się komplikuje. Analitycy zaznaczają bowiem, że na spółki z sektora należy patrzeć bardziej wybiórczo, a sytuacja dla wielu przedsiębiorstw jest w dalszym ciągu trudna. Wśród swoich faworytów wymieniają m.in. spółki związane z produkcją stali, przede wszystkim COG (COGNOR), którego cena docelowa poszła w górę do 6,75 zł z 4,1 zł wcześniej.

„Mimo wzrostu cen produktów stalowych marże producentów nie uległy znacznej oprawie, a w większości pozostały niezmienione, w całości przekładając rosnące koszty na ceny stali. W innej sytuacji jest Cognor, który dzięki zabezpieczeniu cen energii ponosi tylko część podwyższonych kosztów. (…) Obecnie ceny w Polsce sięgają nawet 6000 PLN za tonę pręta żebrowego podczas gdy złom można nabyć po ok. 2000 PLN za tonę. Taki poziom spreadu jest bez precedensu i nie należy oczekiwać aby długo się utrzymywał, jednak nawet zmniejszenie spreadu o połowę wciąż przekładałoby się na bardzo dobrą sytuację finansową spółki” – czytamy w komentarzu

Innym „top pickiem” z szeroko rozumianego sektora przemysłu niezmiennie pozostaje MBR (MOBRUK). W tym przypadku specjaliści lekko wcisnęli jednak hamulec, obniżając swoją wycenę akcji spółki do 504,53 zł (z 533,88 zł). Powód? Możliwa stabilizacja cen w związku z potencjalnie mniejszym wolumenem przetworzonych odpadów pochodzących z utylizacji bomb ekologicznych. Taki scenariusz nie jest jednak przesądzony, spółka uczestniczy w przetargach w Gliwicach, Częstochowie oraz Bydgoszczy. W przypadku wygrania wszystkich, spadek cen nie musi nastąpić.  Niemniej, nawet nie popadając w przesadny optymizm, szacunki BM mBank zakładają poprawę wyników w 2022 r.

Przechodząc do innych branż, spore zagęszczenie rekomendacji „kupuj” znajdziemy także wśród spółek działających w sektorze tytułowanym przed BM mBanku „e-commerce/Internet”. Faworytem ekspertów pozostaje tutaj SHO (SHOPER), spółka nie doczekała się jednak aktualizacji rekomendacji. Korekta (w dół) dotknęła natomiast ALE (ALLEGRO), ANR (ANSWEAR) oraz GPP (GRUPRACUJ). We wszystkich przypadkach ustalone przez analityków ceny docelowe znacząco przewyższają poziom notowań. A najbardziej niedowartościowany w takim ujęciu pozostaje Answear.com.

„W 2022 r. Answear będzie dalej korzystał z dynamicznego wzrostu rynku odzieżowego e-commerce. W 2021 r. spółka weszła na trzy nowe rynki, a plan na 2022 rok zakłada ekspansję o dwa kolejne. Spółka jest wysoko zatowarowana i tym samym przygotowana do dynamicznego wzrostu sprzedaży. Zestaw KPI wygląda dobrze, spółka poprawia współczynnik konwersji (2,3% za 2021  vs 1,8% za 2020), liczbę zamówień (+4,3% r/r) oraz średnią wartość zamówienia (+18% r/)” – czytamy w rekomendacji

Skąd więc nieco niższa wycena? Eksperci wymieniają tutaj trzy powody. Pierwszy to ekspozycja na rynek ukraiński, który generował 17% przychodów spółki. Dwa pozostałe to wysoka inflacja i rosnące wynagrodzenia, które przełożą się na spadek generowanych marż.

 

Inne kluczowe pozytywne rekomendacje DM mBanku to także: ACP (ASSECOPOL), CDR (CDPROJEKT), CEZ, CMR (COMARCH), KRU (KRUK), OPL (ORANGEPL), PEO (PEKAO), PKN (PKNORLEN), PEP, STH (STSHOLDING) oraz TIM. Analitycy radzą też redukować pozycję na akcjach DNP (DINOPL).

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę

 

Pełna lista nowych rekomendacji opublikowana w Przeglądzie Miesięcznym BM mBanku z 7 kwietnia 2022 r.:

spółka rekomendacja zmiana cena docelowa zmiana
ALE (ALLEGRO) kupuj 39,4
ANR (ANSWEAR) kupuj 39,6
CDR (CDPROJEKT) kupuj 239
CEZ akumuluj 1050,3 CZK
CIE (CIECH) kupuj 49,64
COG (COGNOR) kupuj 6,75
CPR (COMPREMUM) kupuj 4,87
DNP (DINOPL) redukuj 313
ENA (ENEA) zawieszona - -
GPW akumuluj 44,55
KTY (KETY) trzymaj 656,64
GPP (GRUPRACUJ) kupuj 83,3
JSW kupuj 82
KGH (KGHM) trzymaj 177,22
LTS (LOTOS) kupuj 90,36
MBR (MOBRUK) kupuj 504,53
MOL kupuj 4241 HUF
PGE zawieszona - -
PGN (PGNIG) kupuj 9,53
PKN (PKNORLEN) akumuluj 87,69
SGN (SYGNITY) redukuj 10,7
TPE (TAURONPE) zawieszona - -
TEN (TSGAMES) kupuj 265
WPL (WIRTUALNA) kupuj 133,1

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: kwiecień 2022" po raz pierwszy opublikowanego 07.04.2022 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+