Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Atrem kluczową spółką dla budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski?

materiał partnera

Udostępnij

Atrem S.A. może odegrać istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz uniezależnieniu kraju od rosyjskiego gazu. Obie kwestie, w kontekście bieżących wydarzeń gospodarczych, są priorytetowe i mocno akcentowane przez rządzących, a zarówno energetyka, jak i gazownictwo są sektorami, z których spółka się wywodzi. Kolejnym wielkim wyzwaniem dla Polski jest OZE. ‘Atrem będzie w tych wyzwaniach chętnie uczestniczyć’ – deklaruje prezes spółki, Andrzej Goławski.

Do najpilniej akcentowanych wyzwań polskiej gospodarki należy obecnie konieczność odcięcia się od rosyjskich surowców. Najłatwiej ma nam być uniezależnić się od gazu z Rosji za sprawą rozbudowanego gazoportu w Świnoujściu, mobilnego portu w Gdańsku, a przede wszystkim dzięki gazociągowi Baltic Pipie.

Gaz-System poinformował niedawno, że prace technologiczne przy rozbudowie Tłoczni Gazu Odolanów zmierzają ku końcowi, przeprowadzono już pierwsze próby ciśnieniowe. Sprawność prac przy inwestycji jest tym bardziej kluczowa w obecnym krajobrazie gospodarczym. Za ich przebieg odpowiada konsorcjum spółek którego liderem jest Atrem S.A., współpracujący ze spółkami JT S.A., PJP Makrum S.A. oraz Projprzem Budownictwo Sp. z o.o. Sam Atrem jest ponadto zaangażowany także w prace przy innych częściach Baltic Pipe.

Notowany na GPW od 2008 roku Atrem wyróżnia w swojej działalności dwa główne sektory: automatykę oraz elektroenergetykę, w ramach której z powodzeniem realizuje kontrakty w zakresie OZE i gazownictwa. Już dawno akcentowano rolę tej spółki także w nadchodzącej transformacji energetycznej

Prezes Atrem pytany o skalę zapotrzebowania na rozwój sieci przesyłowych odpowiada: „Zainteresowanie rośnie skokowo. Atrem widzi szansę w rozwoju polskiego systemu elektroenergetycznego w związku z ekspansją OZE i wywołaną przez to koniecznością gruntownej modernizacji polskiego systemu dystrybucji i przesyłu, a bieżąca sytuacja gospodarcza przyśpieszy te kwestie. Rozwój OZE wywołuje również konieczność rozwiązania problemu magazynowania energii – tutaj również mamy szanse wykorzystać nasze kompetencje, magazyny energii najlepiej zlokalizować w ramach budowanych przez nas GPZ (głównych punktach zasilających)”

Gdzie Atrem widzi ciekawe szanse do wykorzystania? „Pracowaliśmy przy inwestycjach zarówno w farmy wiatrowe jak i instalacje fotowoltaiczne. W Europie nisza ta jest dużo bardziej wypełniona, w Polsce jest jeszcze sporo do zagospodarowania. Przykładowy potencjał widzę w farmach morskich – Polska ma najlepsze warunki wietrzne na Bałtyku. Wykorzystanie tego wydaje się nieuniknione. Wymaga to jednak znacznych nakładów, bo obecnie linie na Pomorzu są na granicy wytrzymałości. Atrem z ciekawością oczekiwał będzie tego typu projektów” – podsumowuje Andrzej Goławski.

Atrem wykorzystuje także swoje przewagi konkurencyjne w sektorze automatyki. Spółka posiada tu specjalistyczne kompetencje, referencje oraz poświadczenia bezpieczeństwa, pozwalające jej pracować przy niszowych projektach, w tym realizowanych dla przemysłu wojskowego. Nie bez znaczenia jest tu też fakt pozostawania polską spółką, której transparentność dodatkowo podkreśla fakt notowania na warszawskiej giełdzie.

Po publikacji bardzo dobrych wyników finansowych za 2021 rok (nagranie live'a wynikowego z prezesem), Atrem poinformował o wyborze swojej oferty w kolejnych, ciekawych inwestycjach z zakresu automatyki: przez Metro Warszawskie Sp. z o.o. na dostawę i montaż Systemu Ochrony Tunelu na 34 stacjach I, II linii metra i STP Kabaty oraz Wody Polskie na wykonanie zadania pn: „Modernizacja i wdrożenie systemów pomiarów hydrologicznych, sterowania i teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych RZGW Kraków i RZGW Wrocław”.  Dobrą passę spółka potwierdziła rekomendacją pierwszej od dawna, bardzo korzystnej dywidendy, co spotkało się z dobrym odbiorem przez rynek i zaowocowało wzrostem wyceny Atrem S.A. na GPW.