Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Grupa STS wygenerowała w 2021 r. skorygowaną EBITDA na poziomie 216 mln zł

Udostępnij

Grupa STH (STSHOLDING) – jeden z największych bukmacherów w Europie Centralnej oraz lider rynku w Polsce – wygenerowała w zeszłym roku skorygowaną EBITDA na rekordowym poziomie 216 mln zł, gdy w 2020 roku było to 151 mln zł. Oznacza to wzrost o 43% rok do roku. W 2021 roku przychody Grupy STS wyniosły 498 mln zł, czyli o 28% więcej rok do roku, gdy w 2020 roku było to 389 mln zł. Zysk netto Grupy wzrósł w zeszłym roku o 29% do 131 mln zł. W 2021 roku STS S.A. – główna spółka operacyjna Grupy STS – osiągnęła za to historyczny wynik netto na poziomie aż 153 mln zł, co oznacza wzrost o 21% rok do roku. Grupa STS odnotowała najlepsze w historii wyniki finansowe.

Zyski wypracowywane przez spółki z Grupy STS będą trafiać do STS Holding i następnie, zgodnie z jej polityką dywidendy, będą wypłacane akcjonariuszom. Polityka dywidendy STS Holding zakłada wypłatę 100% jednostkowego zysku netto. Ze względu na holdingową strukturę Grupy będą one wypłacane w transzach.

Zeszły rok był dla nas niezwykle intensywny. Osiągnęliśmy nie tylko najlepsze wyniki finansowe w historii całej naszej Grupy, ale wprowadziliśmy STS Holding na rynek główny warszawskiej giełdy, dokonaliśmy również systematyzacji naszej działalności, upraszczając strukturę grupy kapitałowej. Udowodniliśmy, że dzięki licznym przewagom konkurencyjnym i unikatowemu modelowi biznesowemu osiągamy niezwykle atrakcyjne rezultaty finansowe i operacyjne. Zgodnie z naszymi deklaracjami będziemy dzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami STS Holding – mówi Mateusz Juroszek, prezes zarządu STS Holding.

Grupa na koniec 2021 roku nie posiadała długów zewnętrznych i zobowiązań bankowych, a przyznane linie kredytowe nie zostały uruchomione. Ponadto Grupa STS posiadała ponad 146 mln złotych jako wolne środki finansowe i ekwiwalenty.

Grupa STS opublikowała również dane operacyjne za I kwartał 2022 roku. Od stycznia do marca br. NGR wyniósł rekordową w skali kwartału wartość ponad 158 mln zł, w Q1 2021 było to blisko 138 mln zł, w Q4 2021 136 mln zł, a w najlepszym do tej pory kwartale w historii – Q2 2021 – było to niemal 158 mln zł. NGR to wartość zakładów zawartych przez klientów, pomniejszona o wypłacone wygrane i podatek od gier.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku wartość zawartych zakładów przez klientów Grupy STS wyniosła niemal 1,1 mld zł. Liczba aktywnych użytkowników znalazła się na poziomie 350 tysięcy. Grupa pozyskała 64 tysiące nowych rejestracji, natomiast liczba klientów, którzy dokonali pierwszego depozytu wyniosła 41 tysięcy.

Początek 2022 roku przyniósł zdecydowane zmiany w otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Mimo niesprzyjającym okolicznościom – rosnącym stopom procentowym, konfliktowi zbrojnemu na Ukrainie i chaosowi podatkowemu – osiągnęliśmy bardzo dobre wskaźniki operacyjne. Co więcej, dzięki pozytywnej atmosferze wokół polskiego sportu, za sprawą m.in. awansu naszej kadry na mundial w Katarze, oraz korzystnemu kalendarzowi wydarzeń sportowych liczymy na jeszcze lepsze wyniki w H2 2022 i szczególnie dobre rezultaty w końcówce roku. Przewidujemy, że w bieżącym roku NGR Grupy wzrośnie o 15-20%, a marża EBITDA wyniesie ponad 40% – mówi Mateusz Juroszek, prezes zarządu STS Holding.

Wcześniej  Grupa STS informowała, że w 2021 roku skonsolidowany NGR wzrósł do rekordowych ok. 565 mln zł. Rok wcześniej było to ok. 434 mln zł. Oznacza to wzrost wskaźnika o ok. 30% rdr

Grupa STS poinformowała, że odnotowała wzrost kluczowych danych operacyjnych w rekordowym 2021 roku. W zeszłym roku wartość zawartych zakładów przez klientów Grupy STS wyniosła blisko 4,5 mld zł, gdy w 2020 roku było to niemal 3,6 mld zł. Rok do roku wzrost wyniósł 25%.

W 2021 roku liczba aktywnych użytkowników wyniosła 693 tys., gdy przed rokiem było ich 557 tys., co oznacza wzrost o 24%. Od stycznia do grudnia 2021 roku Grupa odnotowała 370 tys. nowych rejestracji, gdy rok wcześniej było ich 314 tys. Wzrost rok do roku wyniósł zatem 18%.

Co więcej, wzrosła również liczba klientów, którzy dokonali pierwszego depozytu. W 2021 roku było ich 249 tys., gdy rok wcześniej ich liczba wynosiła 205 tys. Oznacza to wzrost o 21% rok do roku.

Grupa STS jest największym pod względem obrotów bukmacherem w Polsce, który działa również na skalę międzynarodową dzięki licencjom w Wielkiej Brytanii oraz Estonii, skąd oferuje usługi na kilku rynkach. Produkty oferowane przez Grupę obejmują zakłady sportowe, zakłady na sporty wirtualne, kasyno internetowe (poza Polską), BetGames oraz szeroką ofertę zakładów na wyniki wydarzeń esportowych.

Grupa od wielu lat nieprzerwanie wdraża strategię „mobile-first” w oparciu o autorski system bukmacherski. Stale rozwija własną platformę technologiczną, aby sprostać potrzebom klientów i wyznaczać rynkowe trendy. Inwestycje Grupy w portfolio produktowe i rozwiązania technologiczne wyniosły w 2021 r. 29 mln PLN. Ponadto w 2020 roku STS S.A. przejęła kontrolę nad czeską spółką technologiczną Betsys, w której obecnie posiada 74% akcji. Betsys jest głównym dostawcą rozwiązań IT dla bukmachera w Polsce, zarówno na potrzeby kanałów online, jak i retail. Łącznie w Grupie zespół ds. rozwoju produktów i platform Grupy składa się z około 160 wysoko wykwalifikowanych osób, w tym około 85 programistów, 55 innych pracowników zajmujących się rozwojem technologii i platform oraz 20 pracowników zajmujących się business intelligence oraz analityką biznesową.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+