Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mo-Bruku miał 18,9 mln zł zysku netto w I kwartale 2022 r.

Udostępnij

MBR (MOBRUK), lider polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, w I kwartale 2022 r. wypracował w ujęciu skonsolidowanym 49,6 mln zł przychodów ze sprzedaży, 24,6 mln zł EBITDA (zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) oraz 18,9 mln zł zysku netto.

W I kwartale 2022 r. grupa Mo-BRUK uzyskała wysokie wskaźniki rentowności: zysku ze sprzedaży na poziomie 49,3 proc. oraz EBITDA w wysokości 49,7 proc., które reprezentują wyłącznie efektywność działalności podstawowej, tj. bez uwzględnienia utylizacji „bomb ekologicznych”.

W I kwartale 2022 r. różnica w przychodach z tytułu zagospodarowania „bomb ekologicznych” w ujęciu rok do roku wyniosła -17 mln zł, co miało wpływ na wyniki grupy. Mo-BRUK oczekuje, że przychody z zagospodarowania „bomb ekologicznych” na poziomie ok. 22 mln zł pojawią się w III kwartale bieżącego roku.

- Wartość zakontraktowanych wpływów na 2022 r. z tytułu przyjęcia odpadów do zagospodarowania wynosiła na koniec lutego 109 mln zł. Do końca 2023 r. planujemy przeznaczyć na inwestycje w rozwój organiczny (rozbudowę mocy w segmentach spalania oraz stabilizacji) ok. 80 mln zł, z czego ok. 20 mln zł w bieżącym roku. Do końca 2023 r. zakładamy przyjęcie dodatkowych ok. 8 tys. ton odpadów w segmencie spalania oraz ok. 140 tys. ton w segmencie stabilizacji – komentuje Józef Mokrzycki, prezes Mo-BRUK-u.

W I kwartale 2022 r. firma zagospodarowała 58,9 tys. ton odpadów, najwięcej w ramach segmentu zestalania i stabilizacji odpadów (37,3 tys. ton), przed produkcją paliwa alternatywnego (16,6 tys. ton) oraz spaleniem odpadów niebezpiecznych i medycznych (5,0 tys. ton). W analogicznym okresie poprzedniego roku Mo-BRUK zagospodarował 56,4 tys. ton odpadów.

Na koniec marca 2022 r. grupa Mo-BRUK dysponowała blisko 132 mln zł gotówki, a wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA wynosił -0,9, co oznacza, że stan środków pieniężnych przewyższał poziom zadłużenia finansowego.

W maju 2022 r. spółka wypłaciła rekordową dywidendę z zysku za 2021 r. w wysokości 110,6 mln zł, co daje 31,5 zł na jedną akcję.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus