Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Spokojny maj w BM mBanku. Mniej faworytów, wyższa wycena Polenergii

Udostępnij

Po solidnej aktualizacji rekomendacji w kwietniu, majowy przegląd miesięczny BM mBanku można nazwać raczej oszczędnym. Zmiany zaleceń doczekały się raptem dwie spółki, analitycy odchudzili też listę kluczowych pozytywnych rekomendacji. Faworytami specjalistów niezmiennie pozostają jednak m.in. Orange Polska i Shoper.

 

Gwoździem programu majowego raportu wydaje się być podwyższona cena docelowa PEP. Spółka jest zdaniem analityków nie tylko jednym z lepszych wyborów inwestycyjnych w ramach sektora, ale zdecydowali się też podwyższyć swoje prognozy wyników spółki. Z kilku powodów.

„Aktualizujemy prognozy i wycenę Polenergii uwzględniając nowe ścieżki cenowe dla rynku energii (średnio +11% dla lat 2022-2024) oraz zielonych certyfikatów (…). W górę weryfikujemy również założenia segmentu sprzedaży (raportowany mocny 1Q) EC Nowa Sarzyna w związku z pozytywnym zaskoczeniem w 4Q (mechanizm przenoszenia cen gazu na klienta), pomimo aplikacji do modelu wyższych cen gazu” -  wyjaśniają analitycy

Zespół BM mBanku zostawia sobie także przestrzeń do kolejny rewizji prognoz w górę, zaznacza bowiem, że projekty offshore są w modelu uwzględnione jedynie w ich wartości księgowej. Dodatkowo w ich ocenie spółka ma szansę przyspieszyć rozwój projektów PV przez wykorzystanie tzw. cable pooling w ramach posiadanych farm wiatrowych.

To powiedziawszy, eksperci szacują, że Polenergia zamknie bieżący rok z 3 861 mln zł przychodów i 239 mln zł zysku netto. Obie wielkości mają znacząco wzrosnąć w przyszłym roku. Prognozy to odpowiednio 4 774 mln zł i 357 mln zł zysku netto.

Druga majowa zmiana rekomendacji dotyczy SGN (SYGNITY), czyli bohatera wezwania ogłoszonego przez TSS Europe. Rewizja zalecenia z redukuj na akumuluj dotyczy właśnie wezwania i obniżenia ceny docelowej do 9,5 zł. Wzywający ogłosił już jednak w minionym tygodniu o zawarciu transakcji na łącznie 16,54 mln akcji spółki.

Przechodząc zatem do listy kluczowych pozytywnych rekomendacji BM mBanku. Z Zestawienia zniknęła spora część znajdujących się tam spółek. Majowy skład nie obejmuje już: ACP (ASSECOPOL), CEZ, MOL, LTS (LOTOS), PGN (PGNIG), PKN (PKNORLEN), PEP, TIM. Opuszczenia listy nie należy jednak utożsamiać ze zmianą nastawienia analityków do wymienionych spółek. Dotychczasowe rekomendacje „kupuj” pozostają w mocy i wszystkie należą do preferowanych typów maklerów.

Niemniej, lista została skrócona i w takim ujęciu typy inwestycyjne BM mBanku to: CDR (CDPROJEKT), CMR (COMARCH), GPP (GRUPRACUJ), KRU (KRUK), OPL (ORANGEPL), PEO (PEKAO), SHO (SHOPER) oraz STH (STSHOLDING).

Niezmienna pozostaje natomiast druga strona barykady, a jedyną spółką odradzaną przez analityków jest w dalszym ciągu DNP (DINOPL). Zawracają uwagę, że antyinflacyjne zamrożenie cen najpopularniejszych produktów przez Biedronkę, czyli  największą sieć w kraju, będącą benchmarkiem dla pozostałych, zredukuje marże w całym sektorze.

„(…) ruch Biedronki zredukuje r/r marże zarówno na poziomie brutto jak i EBITDA w Dino w całym 2022 roku, a tym samym guidance zarządu odnośnie płaskiej marży nie zostanie zrealizowany” – zaznaczają

Zwracają tez uwagę na niski udział marek własnych w sprzedaży Dino, co w środowisku wysokiej inflacji również może skłonić klientów wrażliwych cenowo do wyboru sieci Jeronimo Martins.

 

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: maj 2022" po raz pierwszy opublikowanego 06.05.2022 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+