Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Henryk Siodmok nowym prezesem Mo-BRUK-u

Udostępnij

Henryk Siodmok został powołany przez radę nadzorczą MBR (MOBRUK), lidera polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, na stanowisko prezesa. Funkcję obejmie 10 lipca 2022 r.

- Objęcie funkcji prezesa Mo-BRUK-u to dla mnie duża nobilitacja. Dzisiaj Mo-BRUK to jedna z 60 największych spółek notowanych na GPW, systematycznie zwiększająca skalę działania, przy zachowaniu ponadprzeciętnej rentowności, dzieląca się z akcjonariuszami owocami pracy w postaci dywidendy. Nasze ambicje są jednak znacznie większe. Branża przetwarzania odpadów ma przed sobą doskonałe perspektywy wzrostu, wspierane sprzyjającym otoczeniem legislacyjnym, polityką UE promującą „zieloną gospodarkę”, a przede wszystkim zmianami w świadomości społeczeństwa, które w centrum stawia ekologię i zasady zrównoważonego rozwoju. Myślimy zarówno o kontynuacji wzrostu organicznego, m.in. dzięki inwestycjom w rozbudowę mocy produkcyjnych, jak i przejęciach w nowych dla nas segmentach rynku. Wierzę, że moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zdobyta wiedza wzmocnią Mo-BRUK – mówi Henryk Siodmok, prezes elekt Mo-BRUK-u.

Henryk Siodmok pracę w Mo-BRUK-u rozpoczął w 2022 r., pełniąc dotychczas funkcję dyrektora zarządzającego.

Henryk Siodmok jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów MBA ISEAD w Fontainebleau. Pracę doktorską, dotyczącą zarządzania relacjami z klientami w organizacjach sieciowych, obronił w SGH w 2004 r.

Przebieg kariery:

1989-1990 analityk operacyjny w Pasco Company,

1991-1995 konsultant w firmie doradczej Bain & Co,

1996-1997 dyrektor rozwoju na Europę Wschodnią oraz prezes Tenneco Automotive Polska,

1997-2000 prezes FLiD Drumet S.A.,

2000-2003 prezes zarządu Carman Polska sp. z o.o.,

2003-2004 wiceprezes ds. sprzedaży, finansów, kadr, informatyki, rozwoju i administracji w US Pharmacia sp. z o.o.,

2005-2007 wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS S.A.,

2007-2019 prezes Grupy ATLAS,

2019-2022 prezes spółki Dobrowolski Sp. z o.o.

Henryk Siodmok jest ekspertem Centrum im. Adama Smith’a, współautorem i autorem publikacji ekonomicznych, w szczególności z zakresu przedsiębiorczości, kwestii reform podatkowych i wspólnych obszarów walutowych.

W dotychczasowej historii Mo-BRUK przekazał akcjonariuszom przede wszystkim w formie dywidendy, a także skupu akcji własnych, 249 mln zł. W 2021 r. spółka wypracowała 267,2 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 151,3 mln zł EBITDA, co przełożyło się na blisko 57-proc. rentowność.

Do końca 2023 r., m.in. dzięki planowanym inwestycjom o wartości ok. 80 mln zł, spółka zakłada przyjęcie dodatkowych 8 tys. ton odpadów w segmencie spalania oraz 140 tys. ton w segmencie stabilizacji. Ponadto, Mo-BRUK analizuje rynek pod kątem transakcji M&A, z uwzględnieniem podmiotów działających w nowych dla spółki, perspektywicznych segmentach rynku.

Mo-BRUK rozwija się z uwzględnieniem aspektów ESG – środowisko (E), społeczeństwo (S), zarządzanie (G) – dlatego spółka począwszy od bieżącego roku zamierza raportować w tym standardzie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus