Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Medinice: Urząd Patentowy przyznał ochronę patentową Med-iConsole

Sanjeev Choudhary, Prezes Medinice
Sanjeev Choudhary, Prezes Medinice
Udostępnij

ICE (MEDINICE) – notowana na GPW spółka technologiczna specjalizująca się w tworzeniu rozwiązań medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii,  poinformowała o otrzymaniu kolejnej ochrony patentowej. Tym razem decyzja wpłynęła z Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczy wynalazku Med-iConsole. Innowacyjna na skalę światową konsola medyczna umożliwi monitorowanie parametrów pacjenta podczas zabiegów medycznych. Jednocześnie kilka tygodni temu Medinice otrzymało Certyfikat ISO 13485. Dokument wydany przez TÜV NORD poświadcza właściwe stosowanie systemu zarządzania opracowywanymi przez spółkę wyrobami medycznymi oraz przybliża proces ich rejestracji. Obecnie Medinice pracuje nad pięcioma kluczowymi projektami, pierwszy firma wstępnie planuje skomercjalizować w przyszłym roku.

- Posiadamy bogate portfolio z ponad dwunastoma projektami z sektora medtech oraz około sześćdziesiąt patentów i zgłoszeń patentowych. Właśnie otrzymaliśmy kolejną już w tym roku ochronę prawną, tym razem dla wynalazku Med-iConsole. To innowacyjna na skalę światową konsola medyczna wspomagająca centralną kontrolę podczas wykonywania zabiegów medycznych. – mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu i znaczący akcjonariusz Medinice S.A. – Stworzenie prototypu powstało w odpowiedzi na problem pojawiający się podczas nowoczesnych zabiegów medycznych, czyli braku optymalizacji narzędzi, personelu oraz przestrzeni na sali operacyjnej. Powodem jest to, że operacje oparte są o użytkowanie oprogramowania działającego na kilku komputerach oraz dodatkowych elektronicznych systemach wspomagających (m.in. komunikację, obserwację, diagnostykę), a to z kolei generuje potrzebę dodatkowego specjalistycznego personelu oraz przestrzeni. Nasze rozwiązanie wychodzi temu naprzeciw. Projekt integruje obsługę kilku komputerów służących do centralnej kontroli podczas trwania zabiegów, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo błędu ze strony personelu medycznego. Głównym celem wykorzystania technik komputerowych jest wsparcie zabiegów, podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa oraz możliwość sprawnej rejestracji i analizy parametrów pacjenta. W efekcie chcemy również by nasze rozwiązanie przyczyniało się do obniżenia kosztów całego procesu zabiegowego, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne. – dodaje.

Tylko w tym roku Medinice otrzymała siedem pozytywnych decyzji dot. ochrony patentowej, m.in. ze strony Urzędów Patentowych z EU, USA czy Izraela. Ochrona dotyczyła projektów takich jak CoolCryo, czy też EP Bioptom.

Obecnie spółka intensyfikuje prace nad pięcioma kluczowymi projektami. Mowa o MiniMax, czyli elektrodzie 2 w 1, służącej do wykonywania zabiegów ablacji prądem; CoolCryo – kriopalikatorze służącym do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej; PacePress – opatrunku uciskowym, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia krwiaka. Medinice pracuje również nad rozwiązaniem EP Bioptom, czyli elektrofizjologiczną elektrodą diagnostyczną do endomiokardialnej biopsji, a także nad AtriClamp – innowacyjną technologią zamknięcia uszka lewego przedsionka serca (LAAO).

W maju br. spółka otrzymała od TÜV NORD Certyfikat ISO 13485. Została nim objęta cała działalność spółki, w zakresie projektowania, rozwoju i produkcji powstających urządzeń medycznych, w tym wyrobów do diagnostyki oraz terapii kardiologicznej i kardiochirurgicznej.  Naszą ambicją jest wprowadzenie na rynek rewolucyjnych rozwiązań medycznych, które będą pozytywnie wpływać na sektor ochrony zdrowia w Polsce i zagranicą. Otrzymanie Certyfikatu ISO to formalne potwierdzenie odpowiedniego stosowania systemu zarządzania projektami medycznymi. Wykazuje to  również nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo i jakość opracowywanych rozwiązań, na co zwracamy dużą uwagę. – mówi Sanjeev Choudhary. – Przede wszystkim jednak to istotny krok na drodze do rejestracji naszych projektów. Komercjalizację pierwszego wstępnie planujemy na przyszły rok.  – dodaje.

Szacuje się, że globalny rynek chorób układu krążenia w 2022 roku osiągnie wartość 146,4 mld USD.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+