Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Medicalgorithmics uzyskał rejestrację FDA dla technologii DeepRhytmAI

Udostępnij

MDG (MEDICALG), polska spółka oferująca światowej klasy urządzenia i technologię do monitoringu i analizy sygnału EKG, otrzymała zgodę od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA na wykorzystywanie autorskiego systemu nowej generacji DeepRhytmAI w analizie sygnału EKG.

DeepRhytmAI to chmurowy algorytm sztucznej inteligencji klasyfikujący sygnał EKG, charakteryzuje się czułością i precyzją klasyfikacji sygnału dorównującą lub przewyższającą najnowsze rozwiązania konkurencyjne. Jednocześnie DeepRhytmAI bez angażowania dodatkowej pracy ludzkiej rozpoznaje szeroką gamę arytmii, dzięki czemu pozwala na szybszą i dokładniejszą diagnozę pacjentów. Opracowana przez Spółkę technologia stanie się fundamentem kolejnej generacji ekosystemu oprogramowania i urządzeń służących do najdokładniejszej diagnostyki arytmii u pacjentów. Technologia DeepRhytmAI będzie wspierać zarówno bieżące jak i przyszłe produkty Spółki. DeepRhytmAI został zaprojektowany z myślą o urządzeniach tworzonych przez Spółkę, jak i integracji z urządzeniami innych firm.

Z analiz Spółki wynika, że wdrożenie DeepRhytmAI wraz z kolejną generacją systemu PocketECG, która jest w trakcie opracowywania, może zmniejszyć pracochłonność klasyfikacji sygnału EKG do około 50%, co mogłoby dać wymierne korzyści, w tym zwiększenia produktywności, partnerom biznesowym, którzy zdecydowaliby się korzystać z tego systemu.

- Kontynuujemy to, w czym jesteśmy najlepsi. Dotychczas wykorzystywana przez nas technologia diagnozowania arytmii za pomocą analizy sygnału EKG zebranego przez nasze urządzenie PocketECG uznawana jest za tę z najwyższym wskaźnikiem wykrywalności arytmii. Zaaprobowany przez FDA chmurowy algorytm sztucznej inteligencji DeepRhytmAI pozwoli nam przekuć obecnie wykorzystywaną technologię w jeszcze lepsze narzędzie dla lekarzy i pacjentów. Niezmiennie naszym technologicznym celem jest uruchomienie nowego ekosystemu na który składają się zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie. Nowa platforma Nextgen, nad którą pracujemy, zaoferuje pacjentom i lekarzom rozwiązania chmurowe, nowe urządzenia, a także technologię i algorytmikę, która umożliwi w szybszy i tańszy sposób diagnozować pacjentów. Uzyskanie certyfikatu FDA dla systemu DeepRhytmAI jest bardzo dużym krokiem milowym na drodze do osiągnięcia tego celu. Aprobata FDA potwierdziła skuteczność naszego rozwiązania i pozwala na wykorzystywanie systemu do właściwej analizy sygnału EKG. – mówi Maciej Gamrot, członek zarządu, CFO Medicalgorithmics S.A.

- Trzeba pamiętać co daje PocketECG diagnozowanym pacjentom i naszym klientom na świecie. Jest to urządzenie typu online holter, które w trakcie całego cyklu monitoringu, potrafiącego trwać do 30 dni, zapisuje każde uderzenie serca pacjenta. Zapisany i wysyłany prawie w czasie rzeczywistym ciągły sygnał EKG jest na bieżąco przetwarzany przez nasze algorytmy zaszyte w oprogramowaniu urządzenia, ale też w chmurze. Następnie trzeba go przeanalizować w celu odnalezienia i zinterpretowania lub wyłącznie potwierdzenia anomalii świadczących o różnego rodzaju arytmiach. Obecnie w kluczowe części procesu analizy nadal zaangażowani są technicy, co siłą rzeczy wydłuża proces analizy i podnosi jej koszt. Dzięki technologii DeepRhytmAI będziemy mogli w jeszcze większej części zautomatyzować proces analizy EKG i go przyspieszyć, co nie wyeliminuje jeszcze czynnika ludzkiego w procesie analizy danych EKG, ale znacząco zmniejszy jego zaangażowanie co z pewnością ucieszy naszych klientów i partnerów biznesowych, a w efekcie doprowadzi do lepszej i szybszej diagnostyki pacjentów. Taka zmiana to przede wszystkim bardzo dobra oferta dla naszych partnerów biznesowych korzystających z rozwiązań Medicalgorithmics. Będą oni mogli efektywniej kosztowo i szybciej procedować zlecone badania diagnostyczne. Na całym świecie mamy około 15 000 aktywnych urządzeń w 19 krajach i z pewnością zechcemy naszym parterom zaoferować wysoce konkurencyjną technologię, wyznaczając nowy standard. – mówi Jarosław Jerzakowski, Członek Zarządu Medicalgorithmics S.A.

DeepRhytmAI został zaprojektowany z myślą o urządzeniach tworzonych przez Spółkę, jak i integracji z urządzeniami innych firm. W ocenie Zarządu otwiera to przed Spółką nowe możliwości biznesowe polegające na udostępnianiu usługi przetwarzania sygnału EKG pochodzącego z innych urządzeń.  Udostępnienie tego rodzaju usługi i funkcjonalności podmiotom zewnętrznym, zgodnie z obserwacjami Zarządu, korespondowałoby z potrzebami rynkowymi płynącymi od partnerów biznesowych Spółki. To rozwiązanie może także stwarzać zupełnie nowe szanse biznesowej współpracy i w efekcie nowe źródła dodatkowych przychodów. Uzyskana rejestracja pozwala na używanie DeepRhytmAI z urządzeniami podobnymi do urządzenia PocketECG, jednak Spółka planuje występować o rozszerzenie dopuszczenia na kolejne klasy urządzeń.

Spółka zamierza udostępniać DeepRhytmAI partnerom operującym na jej urządzeniach wraz z nową generacją systemu PocketECG nie wcześniej niż w drugiej połowie 2023 r. Równolegle będzie analizować możliwości zastosowania DeepRhytmAI do analizy sygnału EKG pochodzącego z innych urządzeń.

System DeepRhytmAI to nowa jakość, którą będziemy chcieli monetyzować także jako usługę do analizy sygnału EKG pochodzącego z innych niż nasze urządzenia. Mieliśmy tego rodzaju zapytania od naszym partnerów, wkrótce będziemy mogli taką usługę zaoferować. Myślę, że nasza oferta w tym zakresie mogłaby być rozszerzona równolegle z wprowadzeniem komercyjnym na rynek nowej wersji PocketECG. Uwzględniając horyzont czasowy, potrzebny do zakończenia niezbędnych prac i integracji, mogłoby to być nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2023 r. – dodaje Maciej Gamrot.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+