Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

HiProMine zwiększa sprzedaż i wprowadza nowe produkty

Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine / HiProMine
Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine • HiProMine
Udostępnij

Największy polski producent alternatywnego białka, tłuszczu oraz nawozu pochodzenia owadziego zakończył pierwsze półrocze dwucyfrowym wzrostem przychodów. Spółka z powodzeniem wprowadza na rynek nowe produkty – mięso owadzie i nawóz ekologiczny. Jednocześnie realizuje strategiczne inwestycje zgodnie z planem – uruchomiła pierwszą część największej w Europie wylęgarni i dopina proces pozyskania pozostałych funduszy na budowę zakładu produkcyjnego, który podniesie moce produkcyjne 40-krotnie.

Producent alternatywnych materiałów paszowych (białko, olej) oraz ekologicznego nawozu , wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię hodowli przemysłowej owadów zwiększył w I półroczu 2022 roku przychody o 39 proc. w ujęciu r/r do blisko 1 mln zł. Wartość sprzedaży produktów wzrosła o 17 proc. do 0,97 mln zł. Spółka z racji tego, że znajduje się w fazie wczesnego rozwoju, który wymaga dużych nakładów, zanotowała stratę – na poziomie netto wyniosła ona 5,7 mln zł.

- Pierwsze półrocze zakończyliśmy zgodnie z zaplanowanym budżetem. Spółka jest w trakcie intensywnego rozwoju, opracowywania innowacyjnych technologii oraz zwiększania zatrudnienia i dlatego nie powinna dziwić odnotowana strata. Do tego w minionym półroczu mieliśmy do czynienia ze wzrostem kosztów mediów oraz używanych przez nas składników paszowych, co jest m.in. skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, w tym rosnącej inflacji, a także sytuacji geopolitycznej, w tym wojny na Ukrainie. Jednak należy podkreślić rosnące przychody i znaczący wzrost cen naszych produktów. Póki co możliwości produkcyjne mamy ograniczone, a pełnie potencjału będziemy mogli pokazać dopiero w kolejnych latach, kiedy dzięki nowym inwestycjom nasze moce produkcyjne wzrosną nawet 40-krotnie

– komentuje Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine.

W ostatnich miesiącach spółka z powodzeniem realizowała sprzedaż nowych produktów – mięsa owadziego oraz nawozów ekologicznych.

- W minionym kwartale wyraźnie zwiększyliśmy sprzedaż naszego nowego produktu – mięsa z owadów, które jest bezpośrednim zamiennikiem mięsa mielonego używanego w karmach dla zwierząt domowych. Uruchomiliśmy także sprzedaż nawozów posiadających certyfikat ekologiczny, który - co istotne - pozwala je drożej sprzedawać

– dodaje prof. Damian Józefiak, członek zarządu i pomysłodawca HiProMine.

Ostatnie miesiące były istotne dla dalszego rozwoju HiProMine, również z kilku innych powodów. W kwietniu spółka pozyskała 20 mln zł od dwóch funduszy Fidiasz ASI i NCBR Investment Fund ASI. Następnie w maju otrzymał od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu rekomendację w zakresie dofinansowania projektu związanego z budową i wyposażeniem nowego zakładu produkcyjnego w Karkoszowie. Wartość oferowanej dotacji wynosi 14,4 mln zł. W czerwcu spółka nabyła nieruchomość w Karkoszowie, na której wybuduje wspomniany zakład.

- Mamy decyzje środowiskowe i pozwolenie na budowę. Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy jest na zaawansowanym etapie. Równolegle jesteśmy w trakcie pozyskiwania pozostałych funduszy na tę inwestycje. Będzie to finansowanie bankowe – informuje Michał Pokorski.

Spółka oprócz inwestycji w nowy zakład produkcyjny buduje największą w Europie wylęgarnię. Jej budowę rozpoczęto na jesieni 2021 roku, a ukończenie planowane jeszcze w tym roku.

- Inwestycję realizujemy zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zgodnie z planem uruchomiliśmy pierwszą część wylęgarni, która zwiększyła nasze moce produkcyjne około 25-krotnie. Druga część wylęgarni ruszy do końca tego roku i w podobnym rozmiarze zwiększy nasze zdolności produkcyjne – mówi prof. Damian Józefiak.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+